To takie proste!
Publiczne Przedszkole w Cekowie Kolonii

Strona głowna  /  Grupa II - Krasnale
Grupa II - Krasnale

Grupa II - 4 latki KRASNALE

Wychowawca: Monika Wyborna

 

Temat tygodnia od 22.06 do 30.06.2020r.

Wakacje

 

1. Jadę w góry!

2. Gdzie woda jest słodka, a gdzie słona?

3. Co zrobię gdy się zgubię?

4. Żegnamy przyjaciół!

5. Będę o was pamiętać!

5. Co warto zwiedzić w Polsce

6. Szlakiem legend…

 

Ostatni tydzień zajęć w tym roku przedszkolnym upłynie  nam na rozmowach o wakacjach: zastanowimy się, gdzie można pojechać, jak być bezpiecznym podczas wyjazdów i pożegnamy się ze sobą. Wysłuchamy drugiej części Letnich opowieści Małgorzaty Szczęsnej – opowiadań: Echo w Tatrach, Zabawy w wodzie, Na plaży, Na zamku oraz Listy i pocztówki.

 Krasnale zastanowią  się, jakimi środkami transportu można podróżować w trakcie wakacji i spróbują przygotować rzeczy potrzebne do podróży. Przedszkolaki  w raz z rodzicami będą brały udział w różnych zajęciach związanych z górami, rzekami, jeziorami i morzami. Spróbują ułożyć górskie pejzaże z figur geometrycznych, pobawią się w echo, poszukają przedmiotów w wodzie z zawiązanymi oczami. Zastanowią  się, co można znaleźć w lesie, a co w parku. Rodzice wytłumaczą dzieciom co zrobić, gdyby się zgubią podczas wyjazdu i nauczą je jak  bezpiecznie posługiwać swoimi danymi (imię, nazwisko, imiona rodziców, adres). Porozmawiają  też o ostrożności w kontaktach z obcymi zwierzętami i podczas aktywności nad wodą.

Przedszkolaki będą miały okazję dowiedzieć się  czym są pocztówki i w jaki sposób się je wysyła – trzeba napisać adres, nakleić znaczek i wrzucić do skrzynki. Może przyślą do przedszkola lub do kolegi z grupy kartkę z wakacji. Będzie to okazja do wizyty na poczcie i przypomnienia, jak ona funkcjonuje, oraz do wysłania innych kartek, np. do członków rodziny.  Proszę poćwiczyć z dzieckiem  rozpoznawanie zapisu imion (własnego i kolegów z grupy).

W tym roku Wasze dziecko ciężko pracowało i wiele się nauczyło. Ważne jest, by teraz miało czas na odpoczynek: swobodną zabawę, ciekawe wycieczki, spędzanie jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Dobrze jest jednocześnie pamiętać, że nawet jeśli nie trzeba codziennie rano wstawać o określonej porze, dziecko nadal potrzebuje jasno określonych zasad. Lepiej się będzie czuło, jeśli rytm dnia będzie uregulowany (4–5 posiłków dziennie, usypianie o określonej godzinie), a reguły dotyczące funkcjonowania w domu niezmienne (np. oglądanie bajek, jedzenie słodyczy). Choć może to zająć trochę czasu, warto pozwolić synowi czy córce na samodzielne spakowanie się przed wyjazdem (oczywiście pod czujnym okiem rodziców!) Na początku może to być trudne zadanie, jednak uczy ono samodzielności i na pewno zaprocentuje w przyszłości.

Życzę udanych i bezpiecznych  wakacji!

 

Szczegółowy zakres materiału na każdy dzień otrzymają państwo na podane adresy e-mail.

Zachęcam również do przesyłania zdjęć i kontaktu w ramach informacji zwrotnej.

Pozdrawiam Monika Wyborna


Temat tygodnia od 15.06 do 19.06.2020r.

Lato

 

1. Rośliny mogą leczyć

2.  Co zrobię w czasie burzy?

3.  Bawimy się tęczą

4. Jaka jest dzisiaj pogoda?

5. W pięknym ogrodzie…

 

W  tym tygodniu  porozmawiamy o lecie.  Krasnale wysłuchają czytanej przez rodziców  pierwszej części Letnich opowieści Małgorzaty Szczęsnej – opowiadań Rośliny na mojej działce, Burza na Mazurach, Tęcza nad morzem, Zwariowana pogoda i W ogrodzie botanicznym. Podczas zabaw dzieci poznają  cechy charakterystyczne lata: letni zapachach (słońca, rześkiego powietrza i letniego deszczu), kwiaty, owoce (poziomki, czereśnie, wiśnie, maliny, gruszki), młode zwierzątka, wakacje, wyjazdy z rodzicami. Krasnale poznają wybrane gatunki roślin rosnących w Polsce: kwiat i liść lipy, liść brzozy brodawkowatej, kwiat i liść akacji, liść i owoc maliny, liść i owoc aronii, igły i owoc jałowca, liście mięty, babka lancetowata, mniszek lekarski. Pozmawiają z rodzicami  o tym, do czego mogą się przydać. Dzieci dowiedzą się, że dotykając i używając roślin, należy zachować ostrożność, i że nie wolno dotykać tych nieznanych. Spróbują też  poszukać roślin leczniczych w okolicach domu lub przedszkola.

 

Warto uczyć dzieci zastosowania różnych ziół. Nawet w malutkim mieszkaniu można postawić doniczki i zasiać ziarna wybranych roślin. Waszego syna lub córkę pewnie zaciekawi obserwacja małych roślinek, które powoli wychodzą z ziemi, a następnie rosną. Wiedząc, że dana potrawa jest przyprawiona ziołami „z własnego ogródka”, chętniej będzie próbować nowych smaków.

 

Suszonymi ziołami czy kwiatami można też udekorować ozdobne mydełko. Aby je zrobić, należy rozpuścić 75 g żelatyny w 250 ml gotowanej wody, dodać 250 ml płynu do kąpieli, 1,5 łyżki soli i szczyptę cukru, a następnie wymieszać. Do silikonowych foremek na babeczki trzeba wsypać suszone zioła czy kwiaty i wlać przygotowaną masę, a następnie zostawić do zastygnięcia.

 

W tym tygodniu przedszkolaki będą też zachęcane do obserwowania pogody.  Poznają sposoby bezpiecznego zachowania w trudnych sytuacjach (silne słońce, burza). Dzieci dowiedzą się, jak powstają pewne zjawiska atmosferyczne i jakie mogą być ich skutki – susza, powódź, bardzo silny wiatr oraz  tęcza. Za pomocą wierszyka o żółwiku spróbujemy nauczyć dzieci  kolorów tęczy w kolejności  od góry do dołu – pierwsze litery lub sylaby kolejnych wyrazów odpowiadają początkom słów oznaczających kolory w tęczy: Człapie (czerwony) powoli (pomarańczowy) żółwik (żółty) Ziemowit (zielony), niesie (niebieski) grającą (granatowy) fujarkę (fioletowy). Dzieci będą rysowały  obrazki w kolorach tęczy, mieszały barwy, spróbują także  odróżnić kolory ciepłe od zimnych i z pomocą rodziców zrobią  „tęczowy eksperyment”.

 

 

Szczegółowy zakres materiału na każdy dzień otrzymają państwo na podane adresy e-mail.

Zachęcam również do przesyłania zdjęć i kontaktu w ramach informacji zwrotnej.

Pozdrawiam Monika Wyborna

 


 

Temat tygodnia od 08.06 do 10.06.2020r.

Zwierzęta duże i małe

 

1. Kto mieszka w lesie?

2.  Co to za zwierzę?

3.  Ale w Zoo jest wesoło.

 

          Tematem bieżącego  tygodnia będą  zwierzęta. Dzieci z pomocą rodziców poznają  ich nazwy, wygląd, środowisko życia i sposób zachowania poprzez różne zabawy: ruchowe, paluszkowe, rysowanie, rozwiązywanie zagadek, wyścigi zwierząt, grę w memory, robienie żmii z rolek po papierze toaletowym.  Przypomną  sobie, jakie zwierzęta żyją w Polsce na wolności (niedźwiedź, żmija, wilk, dzik, sarna, łoś, bielik) i co oznacza pojęcie dzikiego zwierzęcia oraz  porozmawiają o mieszkańcach lasu. Poszukają podobieństw i różnic pomiędzy omawianymi zwierzętami. Dzieci z pomocą rodziców spróbują  wykonać  „trąbofony” i zagrać na nich podczas  zabaw , postarają się też naśladować odgłosy wydawane przez różne zwierzęta (lwa, bociana, kozę, wilka, małpę, słonia, wróbla, sowę, osła. Dzieci poznają także  proste zasady bezpieczeństwa w kontaktach ze zwierzętami spotkanymi w lesie (nie podchodź, nie dotykaj, nie uciekaj) oraz dowiedzą się, że w lesie należy zachowywać się cicho, bo jest on mieszkaniem różnych stworzeń, między innymi lisów, niedźwiedzi, saren, rysiów, dzików, żmij, sów, wilków, dzięciołów, borsuków.

 

          Wycieczki do lasu czy do zoo mogą być okazją do obserwowania zwierząt. W ogrodzie zoologicznym można nie tylko na nie patrzeć, ale również czytać ciekawe informacje na ich temat umieszczone przy wybiegach, poszukiwać zwierząt pochodzących z określonych krajów czy takich o dziwnych kształtach lub nazwach. W lesie podglądanie zwierząt może się wydawać trudniejsze, bo zobaczenie sarny lub dzika wymaga zachowania bezwzględnej ciszy, a i tak nie zawsze się udaje. O wiele łatwiej jest obserwować mniejsze zwierzęta: wiewiórki, ptaki czy nawet owady. Dzięcioł stukający dziobem w drzewo, mrówki budujące mrowisko czy żuk gnojowy transportujący kulkę odchodów może bardzo zainteresować dziecko. Zimą może uda się znaleźć tropy różnych zwierząt. Można też szukać roślin, pierwszych kwiatów wiosną, owoców latem, grzybów jesienią. W czasie pobytu na łonie natury warto przypomnieć synowi lub córce, że nie należy śmiecić ani krzyczeć – jest to miejsce, w którym ludzie są gośćmi i powinni zachowywać się właściwie. Poza obserwacją przyrody do wycieczek po lesie może zachęcić dziecko zdobywanie odznak Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego przeznaczonych specjalnie dla dzieci: Siedmiomilowe Buty i Dziecięca Odznaka Turystyczna. Po spełnieniu podanych w regulaminie wymogów można kupić odznakę i nosić ją, np. na plecaku przeznaczonym do wędrówek.

 

Szczegółowy zakres materiału na każdy dzień otrzymają państwo na podane adresy e-mail.

Zachęcam również do przesyłania zdjęć i kontaktu w ramach informacji zwrotnej.

Pozdrawiam Monika Wyborna

 


 

Temat tygodnia od 01.06 do 05.06.2020r.

Dzień Dziecka

Tematy kolejnych dni:

1. Dzień dziecka

2. W co się  pobawimy

3. Jakie są moje prawa i obowiązki?

4. Dzieci świata

5. O czym marzysz?

 

              W związku z Dniem Dziecka w tym tygodniu porozmawiamy o dzieciach. Zastanowimy się, jakie są ich prawa i obowiązki oraz co oznaczają te pojęcia i dlaczego są ważne. Kranale dostaną list od Josepha – kolegi z Ugandy (postać chłopca jest autentyczna, a zawarte w liście informacje – prawdziwe). Z listu dowiedzą się, jak wygląda dzień w jego kraju, dostaną różne zadania do wykonania oraz poznają afrykańskie opowiadanie o rybaku i białym człowieku. Wymyślą, z czego można zrobić zabawki. Takie aktywności wspomagają rozwój kreatywności i uświadamiają, jak wiele można stworzyć samodzielnie, dlatego dobrze jest proponować je również w domu. Można co jakiś czas schować wszystkie zabawki, a zamiast tego bawić się kartonami, butelkami plastikowymi czy tkaninami; być może dziecko zainteresuje się, np. szyciem czy modelarstwem.

               Spróbujemy powiedzieć   „Dzień dobry”  w różnych językach. Ma to na celu uświadamianie dzieciom różnorodności kulturowej na świecie. Jeśli Waszemu synowi lub córce spodoba się poznawanie słów w obcych językach, można to kontynuować w domu, ucząc elementów znanego języka lub znajdując wyrazy w Internecie. Nauka liczenia do dziesięciu czy wymawiania podstawowych zwrotów w językach obcych może wpływać pozytywnie na rozwój: wzbudza ciekawość świata (warto zachęcić dziecko do pytań o dany kraj), wspomaga rozwój pamięci, być może sprawi, że nauka języków będzie się dziecku kojarzyć z przyjemnym zajęciem, a nie ze żmudnym zapamiętywaniem słówek.

 

Szczegółowy zakres materiału na każdy dzień otrzymają państwo na podane adresy e-mail.

Zachęcam również do przesyłania zdjęć i kontaktu w ramach informacji zwrotnej.

Pozdrawiam Monika Wyborna

 


 

Temat  tygodnia  od 25.05.2020 do 29.05.2020r. 

Święto mamy i taty

Tematy kolejnych dni :

  1.  Kwiatek dla mamy
  2.  Zrobię portret taty
  3.  Jak to jest, kiedy ma się rodzeństwo?
  4.  Kocham Cię mamo! Kocham Cię tato!
  5.  Czego można życzyć rodzicom?

 

                    Tematem tego tygodnia będzie  Święto Mamy i Taty. Czas upłynie  nam na rozmowach o rodzinie. Dzieci  będą robiły  prezenty oraz uczyły się, w jaki sposób okazywać najbliższym miłość i szacunek. Krasnale będą również ćwiczyły  umiejętność składania życzeń. Przypomną  sobie, jak nazywają się poszczególni członkowie rodziny. Porozmawiamy  na temat rodzeństwa, a chętne przedszkolaki będą opowiadały o swoich braciach i siostrach. Spróbujemy  namalować emocje – dzieci będą tworzyły obraz kojarzący się im z mamą i tatą.  Podczas bieżącego tygodnia przedszkolaki będą miały również możliwość rozwijania sprawności manualnej i ćwiczenia umiejętności prawidłowego posługiwania się nożyczkami oraz zrobienia telefonu z kubeczków.

                   Dzieci lubią budować schronienia z poduszek, koców i krzeseł. Dobrą zabawą może okazać się też konstruowanie prawdziwych szałasów z gałęzi czy nawet domków na drzewie i chowanie się w nich. Przedszkolakom prawdopodobnie spodoba się przygotowywanie posiłku i jedzenie go w stworzonej właśnie kryjówce, można jednocześnie bawić się w Indian lub udawać inne, lubiane przez dzieci postaci. Jeżeli rodzice mają taką możliwość, warto pozwolić synowi czy córce na spanie w namiocie. Ważne jest, by zapewnić mu komfort (odpowiednie ubranie, ciepły śpiwór, bliskość mamy lub taty, skorzystanie z toalety przez snem, możliwość ewentualnego powrotu do łóżka w budynku). Przed pierwszą nocą trzeba dziecku wyjaśnić, z czym wiąże się taka przygoda: w namiocie jest ciemno, może być trochę twardo i czasem do środka może wejść na przykład mrówka – jeśli dziecko boi się owadów, czasem lepiej poczekać, aż przynajmniej w pewnym stopniu poradzi sobie z lękiem. Nie należy go zmuszać do spania w namiocie – lepiej, żeby kojarzyło mu się to z przyjemnością niż z przymusem. Alternatywą dla namiotu może być hamak. Jeśli nie jest możliwe zbudowanie dużego schronienia, można wspólnie z dzieckiem skonstruować „domek dla krasnoludków” z patyczków, liści, mchu i innych dostępnych materiałów. Jest to zabawa pobudzająca wyobraźnię i wspomagająca rozwój manualny, a tworzenie budowli razem z mamą, tatą, siostrą czy bratem może być dobrym pomysłem na wspólne spędzenie czasu. Potem można się też pobawić w poszukiwanie krasnoludków lub zostawianie im znaków prowadzących do nowego domku.

 

Szczegółowy zakres materiału na każdy dzień otrzymają państwo na podane adresy e-mail  .

Zachęcam również do przesyłania zdjęć i kontaktu w ramach informacji zwrotnej.

Pozdrawiam Monika Wyborna

 


Temat  tygodnia  od 18.05.2020 do 22.05.2020r. 

Wiosenna łąka

Tematy kolejnych dni :

1. Rośliny na łące

2. To co lata nad łąką

3. To co pełza po łące

4. To co hasa po łące

5. Wiosenny koncert

 

          W tym tygodniu w grupie Krasnale rozmawialibyśmy na temat wiosennej łąki. Dzieci na podstawie ilustracji wierszy i piosenek utrwalą nazwy,  wygląd zwierząt zamieszkujących łąkę. Wspólnie z rodzicami będziemy dzielić nazwy zwierząt na sylaby oraz określać jaka głoskę słyszymy na początku wyrazu. Spróbujemy także globalnie odczytywać nazwy mieszkańców łąki. Wybierzemy się także na wiosenny spacer po łące (jeśli pogoda nie dopisze będzie to spacer wirtualny).  Dzieci z pomocą rodziców będą wykonywały prace plastyczne związane z tematem oraz nauczą się piosenki „Bal na łące”- rozwijając przy tym swoja sprawność manualną, wyobraźnie przestrzenną, a także kreatywność oraz koncentrację uwagi i pamięć.  Dzieci będą miały okazję rozwijać także swoje umiejętności matematyczne poprzez przeliczanie owadów na łące,  porównywanie liczebności zbiorów oraz dopełnianie zbiorów do wskazanej liczby. Wspólnie z rodzicami zadbamy także o sprawność fizyczna dzieci podczas licznych zabaw ruchowych i rytmicznych.

 

           Jak każdy maluch, czterolatek uczy się głównie w zabawie, nie należy się jednak dziwić, gdy po 20–30 minutach ją porzuca. Wynika to z jego możliwości skoncentrowania uwagi na taki właśnie czas. Maluch w tym wieku często nie kończy rozpoczętych zadań. Gdy coś innego go zainteresuje – odchodzi i zmienia aktywność. Potrafi już zapamiętać imiona rówieśników, co bardzo się przydaje w organizowaniu zabaw grupowych. Jego pamięć szczególnie chłonie piosenki i wierszyki, także slogany reklamowe, bo są często powtarzane i łatwo wpadają w ucho. Myślenie bardzo się rozwija. Maluch wie już dużo o świecie, np. jak się ubrać, gdy pada deszcz, umie skojarzyć przyczyny i skutki wydarzeń, wie, co będzie się działo po kolei i potrafi określić, czy będzie to trwało długo czy krótko. Rozumie, że coś zdarzyło się wczoraj i że będzie jutro. Mówi swobodnie. Umie stworzyć pytanie zaczynające się od „czy”. Lubi poznawać nowe słowa i naśladuje mowę dorosłych, używając „poważnych” sformułowań. Niekiedy rodziców przestrasza jego aktywność ruchowa. Dziecko w tym wieku jest bardzo aktywne: biega, skacze, wspina się, zbiega ze schodów, przenosi przedmioty. Potrafi samodzielnie nalać sobie napój z dzbanka do szklanki. Rozwija się motoryka ręki malucha. Czterolatek potrafi posługiwać się nożyczkami, skleić papier klejem, lepić z plasteliny proste formy. Potrafi narysować koło, krzyżyk, tory, prostokąty, trójkąty i łączyć je w taki sposób, by powstała postać. Jego rysunki są kolorowe, ale nie zawsze odzwierciedlają kolory w rzeczywistości.

Rozwój każdego dziecka, także ten poznawczy, przebiega indywidualnie. Najczęściej etapy dynamicznych  zmian  przeplatają  się z okresami spokoju.

 

Szczegółowy zakres materiału na każdy dzień otrzymają państwo na podane adresy e-mail  .

Zachęcam również do przesyłania zdjęć i kontaktu w ramach informacji zwrotnej.

Pozdrawiam Monika Wyborna

 


Temat  tygodnia  od 11.05.2020 do 15.05.2020r. 

Wrażenia i uczucia

Tematy kolejnych dni :

1. Co mnie cieszy?

2. Co robić, kiedy chce mi się płakać?

3. Ciemność jest niezwykła.

4. Jak śmiesznie wygląda strach!

5. O czym opowiada nam muzyka?

 

W tym tygodniu w przedszkolu rozmawialibyśmy  o wrażeniach i uczuciach – z państwa pomocą  dzieci nauczą się je nazywać, odczytywać, co czują inni (nawet, jeśli o tym nie mówią) i szukać sposobów, by radzić sobie, kiedy odczuwamy trudne, nieprzyjemne emocje. Dzieci będą oglądały obrazki i starały się odgadywać emocje przedstawionych na nich postaci, porozmawiajcie z dziećmi  o tym, jakie sytuacje mogą wywołać dane uczucia. Spróbujcie robić do lusterka różne miny: smutną, wesołą, zdziwioną, przestraszoną i pokażcie dzieciom  znaki przedstawiające uczucia: radość, smutek, zdziwienie, strach.

 

Czterolatek jest dość chwiejny emocjonalnie – mogą zdarzać się sytuacje, kiedy rzewnie płacze, a po chwili śmieje się do rozpuku. Nie rozumie swoich emocji, dlatego warto z nim rozmawiać, by wyjaśniać, co odczuwa i dlaczego. Ważne jest, by nie mówić, że przeżywane przez niego uczucia są złe lub nieważne. Dziecko zaczyna się też buntować – to, co mówią dorośli często budzi jego sprzeciw. Nie potrafi jeszcze odróżnić prawdy od fikcji, a rozwijająca się wyobraźnia może sprawić, że nasilają się lęki. Pojawiają się u niego takie emocje jak duma, zazdrość, zakłopotanie, wina, wstyd. Kształtuje się sumienie.

 

Szczegółowy zakres materiału na każdy dzień otrzymają państwo na podane adresy e-mail  .

Zachęcam również do przesyłania zdjęć i kontaktu w ramach informacji zwrotnej.

Pozdrawiam Monika Wyborna

 


Temat  tygodnia:  od 04.05.2020 do 08.05.2020r. 

W krainie muzyki

Tematy kolejnych dni :

1. Jaki to instrument

2. Robimy instrumenty

3. Gramy na instrumentach

4. Nasze ulubione piosenki

5. Jak poradzę sobie z hałasem?

 

 

                    W bieżącym tygodniu udamy  się do krainy muzyki.  Poznamy różne instrumenty: fortepian, skrzypce, trąbkę, bęben, harfę, trójkąt, oraz ich cechy. Spróbujemy  zgadywać różne  dźwięki oraz naśladować  dźwięki instrumentów  oraz ruchy wykonywane przez muzyka podczas gry. Pobawimy się w orkiestrę – dzieci starały się uważnie obserwować „dyrygenta” i to, jak porusza batutą, dzięki temu poćwiczą  koncentracji uwagi. Z państwa pomocą dzieci będą robiły też muzyczne ludziki i gitary z pudełek po chusteczkach higienicznych oraz rozwiązywały zagadki o instrumentach. Pozmawiamy również o tym, jak dbać o uszy, jak szkodliwy jest hałas i jakie dźwięki są przyjemne, a jakie nie. Dzieci dowiedzą się, jak zbudowany jest aparat słuchowy człowieka.

                        W dzisiejszym świecie spotykamy się na co dzień ze stosunkowo dużym natężeniem hałasu. Tymczasem człowiek do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje wyciszenia, przynajmniej przez pewien czas w ciągu dnia. Nie chodzi o absolutną ciszę, którą można uzyskać, np. zakładając stopery, ale o naturalną sytuację, w której słyszy się szum wiatru, szelest kartki czy tykanie zegara. Dzieci, choć mają tendencję do krzyku, również potrzebują tego rodzaju uspokojenia. Dlatego warto je uczyć robienia przerw od hałasu. Najlepiej przedstawić to w formie wyzwania: „Zobaczymy, czy uda nam się być tak cicho, żeby nie było słychać żadnych dźwięków; zbudować wieżę z klocków tak, żeby tata nie usłyszał; usłyszeć bicie serca”. Można zainspirować się lekcjami ciszy stosowanymi w metodzie Marii Montessori. Dobrym pomysłem jest proponowanie dziecku wykonywania różnorodnych zadań w taki sposób, by nie było słychać żadnych dźwięków. Dzięki temu dziecko będzie się uczyło panowania nad sobą i własnym ciałem. Można również usiąść i starać się nie wydać żadnego odgłosu (dzięki temu dzieci nabierają świadomości, że można usłyszeć, np. oddech czy szelest włosów) lub wsłuchiwać się w ciszę w różnych miejscach (dom, las, cicha uliczka) i o różnych porach dnia (rano, w południe, wieczorem), a potem rozmawiać o tym, co się usłyszało. Dla dziecka może to być fascynujące doświadczenie, prawdopodobnie wpłynie również korzystnie na jego funkcjonowanie, m.in. na zdolność koncentracji uwagi.

 

Szczegółowy zakres materiału na każdy dzień otrzymają państwo na podane adresy e-mail  .

Zachęcam również do przesyłania zdjęć i kontaktu w ramach informacji zwrotnej.

Pozdrawiam Monika Wyborna

 


 

Temat  tygodnia  od 27.04.2020 do 30.04.2020r. 

Polska to mój dom

Tematy kolejnych dni :

1. Polskie symbole narodowe

2. Jak powstała Warszawa?

3. Wycieczka po Polsce

4. Jestem patriotą!

 

W bieżącym  tygodniu rozmawiamy z dziećmi o Polsce. Przedszkolaki przypomną sobie się, jakie są polskie symbole narodowe oraz co to oznacza, że należy je szanować. Stojąc na baczność, wysłuchają polskiego hymnu – Mazurka Dąbrowskiego, zrobią małą flagę i godło.  Proszę porozmawiać z dzieckiem o tym, czym jest mała ojczyzna, wspólnie wymieńcie jej elementy (charakterystyczne miejsca, piosenka, taniec…) i zaznaczcie ją na mapie. Dzieci z państwa pomocą nauczą  się wiersza Władysława Bełzy Katechizm polskiego dziecka. Dzieci poznają informacje o Warszawie – stolicy Polski. Będą słuchały legendy Wars i Sawa, oraz oglądały herb Warszawy i lepiły warszawską Syrenkę z plasteliny. Przedszkolaki oglądając  mapę fizyczną Polski i dowiedzą się, co oznaczają zaznaczone na niej kolory (niebieski – morze, rzeki i jeziora; brązowy – góry; zielone – niziny). Pobawcie  się w jeżdżenie pociągiem po Polsce i  spróbujcie namalować farbami obraz wybranego krajobrazu Polski.

Zabawy z mapą mogą być dla dzieci świetną przygodą. Pozwalają na niemal niezauważalne przyswajanie wiedzy o świecie i nabywanie umiejętności orientowania się w przestrzeni. Warto powiesić na ścianie dużą mapę Polski, Europy czy świata i zaznaczać miejsca wymarzonych podróży oraz te, które odwiedziliście wraz z dzieckiem. Można też kupić lub wydrukować plan najbliższej okolicy i zaznaczyć ważne dla rodziny miejsca – dom, pracę mamy i taty, miejsca zamieszkania dalszych członków rodziny, przedszkole, szkołę, kościół itp.

Podobną zabawę można przeprowadzać podczas wyjazdów na wakacje. Już maluchowi da się wytłumaczyć, czym jest i do czego służy mapa, i stopniowo uczyć korzystania z niej. Jeśli jest taka możliwość, warto wziąć udział w turystyczno-rekreacyjnych imprezach na orientację – są one ciekawą alternatywą dla tradycyjnego zwiedzania. Polegają na odwiedzeniu zaznaczonych na mapie punktów i wykonaniu zadań. Nawet jeśli dziecko nie jest jeszcze w stanie samo poradzić sobie z mapą, może ją nieść i zaznaczać na niej odwiedzone punkty – dzięki temu będzie czuło się ważne i prawdopodobnie będzie miało więcej zapału do maszerowania.

 

Szczegółowy zakres materiału na każdy dzień otrzymają państwo na podane adresy e-mail  .

Zachęcam również do przesyłania zdjęć i kontaktu w ramach informacji zwrotnej.

Pozdrawiam Monika Wyborna

 


Temat  tygodnia  od 20.04.2020 do 24.04.2020r. 

Tajemnice książek

Tematy kolejnych dni :

1.  Jakie książki lubimy

2. Robimy własny papier

3. Jak powstaje książka?

4. Co można kupić w księgarni

5. W bibliotece

 

W tym  tygodniu będziemy odkrywać tajemnice książek – z państwa pomocą dzieci dowiedzą  się, jak powstaje papier i skąd się biorą książki, co to są księgarnia i biblioteka, porozmawiamy też o swoich ulubionych książkach.

Dzieci będą ćwiczyły umiejętność wypowiadania się na temat ulubionej książki, zastanawiały się, jakie uczucia wywołuje czytanie jej i poznawały różne rodzaje książek: zawierające krótkie opowiadania, opowiadające długą historię, napisane wierszem. Poznamy recykling w praktyce, robiąc papier czerpany z niepotrzebnych kartek – makulatury – oraz barwników, brokatu i suszonych roślin. Powtórzymy nazwy poznanych wcześniej zawodów (malarz, kierowca, piłkarz, piekarz, rolnik, pisarz) i poznamy nowe, związane z tworzeniem książek (grafik, redaktor, drukarz).

Spróbujemy wspólnie stworzyć opowiadanie. Można taką zabawę zorganizować dzieckiem w domu czy w czasie podróży. Rozwija ona kreatywność, pobudza wyobraźnię i wzmacnia wiarę w siebie. Czasem warto nawet poprosić syna lub córkę „Opowiedz mi bajkę”, a potem pochwalić za starania i za konkretne elementy opowiadania, na przykład „podobało mi się to, że Małgosia w bajce nie zrezygnowała z wycieczki, chociaż była zmęczona”. W ten sposób nie tylko zachęcamy dziecko do dalszego ćwiczenia wyobraźni, ale również pokazujemy mu, jakie postawy są właściwe i pomocne w życiu.

Warto także poćwiczyć porządkowanie i przeliczanie przedmiotów (książek) według cech (wygląd, treść).

 

Szczegółowy zakres materiału na każdy dzień otrzymają państwo na podane adresy e-mail  .

Zachęcam również do przesyłania zdjęć i kontaktu w ramach informacji zwrotnej.

Pozdrawiam Monika Wyborna.

 


 

Temat  tygodnia  od 15.04.2020 do 17.04.2020r. 

DBAMY O NASZĄ PLANETĘ

Tematy kolejnych dni :

1.  Jestem przyjacielem przyrody

2.  Czy to się jeszcze przyda?

3.  Po co nam prąd?

 

            W tym tygodniu w grupie Krasnale  uczylibyśmy się, jak możemy dbać o naszą planetę. Przedszkolaki zastanawiałyby się, kim jest przyjaciel przyrody, czy one same dbają o rośliny  i zwierzęta, zrobiłyby znaczki Jestem przyjacielem przyrody.

 

Z państwa pomocą dzieci przypomną  sobie nazwy owadów i poznają nowe: biedronka, chrząszcz – jelonek rogacz, pająk, pszczoła, osa, nartnik, mrówka. Będziemy ćwiczyć  umiejętność orientowania się w przestrzeni i w schemacie własnego ciała. Na podstawie opowiadań i filmów edukacyjnych dowiedzą się, jak można dbać o środowisko (oszczędzając wodę i prąd, sadząc i pielęgnując rośliny, troszcząc się o zwierzęta, segregując odpady). Zachęcam by w miarę możliwości aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu. Dzieci poznają pojęcie recyklingu i sposób, w jaki się go na produktach oznacza, nauczą się prawidłowej segregacji śmieci (dzielenie odpadów na przetwarzalne i nieprzetwarzalne, a przetwarzalnych na odpowiednie kategorie). Żeby wspólnie z dzieckiem dbać o środowisko, warto zapoznać się z aktualnymi wytycznymi. Dzieci dowiedzą się również, czym jest prąd i do czego służy, jakie urządzenia potrzebują go do działania i jak można go oszczędzać.

 

Zabawa rzeczami codziennego użytku czy tworzenie zabawek „z niczego” to dobre sposoby na rozwijanie kreatywności dziecka i uniknięcie nudy. Takie aktywności wpływają pozytywnie na poczucie własnej wartości, umiejętność rozwiązywania napotkanych trudności i konfliktów oraz zdolność koncentracji uwagi. Pozwalają na ćwiczenie sprawności rączek i uczą maluchy ponownego wykorzystywania niepotrzebnych rzeczy oraz szacunku do przedmiotów. Pomoc w gotowaniu, sprzątaniu czy wykonywaniu innych obowiązków domowych jest nie tylko dobrą zabawą i aktywnością wzmacniającą więzi pomiędzy członkami rodziny – dziecko uczy się w ten sposób odpowiedzialności i nabywa umiejętności, które przydadzą mu się w późniejszym życiu.

Pudełko  z przyklejonymi nakrętkami od butelek może służyć za samochodzik, a na dużym arkuszu papieru można stworzyć tor do jeżdżenia. Można również zrobić pacynki z rękawiczek  i skarpetek lub kulki z gazety i ćwiczyć rzucanie do celu.

 

Szczegółowy zakres materiału na każdy dzień otrzymają Państwo drogą elektroniczną na podane adresy e-mail.  Zachęcam również do przesyłania zdjęć lub kontaktu w ramach informacji zwrotnej.

 

 

Temat tygodniowy od 6.04 do 10.04.2020r.

 

Wielkanoc

 

W tym tygodniu w grupie  Krasnale rozmawialibyśmy o Wielkanocy – dzieci zapoznałyby się z tradycjami i obrzędami świątecznymi;

Poniżej przedstawiam propozycje materiałów dydaktycznych do dowolnego wykorzystania.

 

I. Poniedziałek (6.04) Przygotowania do Świąt Wielkanocnych  - Kształtowanie umiejętności uważnego słuchania opowiadania dotyczącego przygotowań do Wielkanocy, doskonalenie sprawności manualnych;

 

1.Rozmowa z dzieckiem na podstawie jego własnych doświadczeń oraz opowiadania „Wielkanocny zajączek”  https://www.youtube.com/watch?v=T1_Su0kjAzQ 

 

2. Ozdabiamy nasz dom na święta 

Kolorowe pisanki:   https://www.youtube.com/watch?v=bKHunXK0WpQ

Zajączki Wielkanocne https://www.youtube.com/watch?v=-nHuOrcm7ZQ

 

 

II. Wtorek (7.04)  Jakie są tradycja Świąt Wielkanocnych? – zapoznanie dzieci ze zwyczajami i obrzędami świątecznymi, rozwijani myślenia twórczego podczas rozwiązywania zagadek; Kształtowanie poczucia rytmu;

 

1. Próba odpowiedzi na pytanie na podstawie doświadczeń dzieci oraz opowiadania http://images.dlaprzedszkoli.eu/przedszkolecekow/opowiadanie-bajeczka-wielkanocna-a-galicy.docx

 

2. Zagadki wielkanocne:

 

- Usiadły na gałązce wierzbowe kotki, jak na obrazie

Są szare, puchate, pewnie już wiecie że to …(bazie)

 

- Gdy skorupka jajka pęka, wychodzi z jajeczka,

Wygląda wtedy jak mała żółciutka kuleczka (kurczak)

 

- Mogą zaszywać się w lesie lub skakać na łące

Mogą być też czekoladowe. To……(zające)

 

- Wełniane ma trzewiczki

Wełniane rękawiczki (baranek)

 

3. Zabawa ruchowa  z piosenką   Wielkanocny zajączek:  https://www.youtube.com/watch?v=t-jVEPrPR9c

 

 

III. Środa (8.04) Wielkanocny koszyczek  - wdrażanie do podtrzymywania tradycji wielkanocnych, kształcenie umiejętności analizy i syntezy

 

1.  Co włożymy do koszyka? – rozmowa na temat produktów znajdujących się w koszyczku na podstawie naturalnych okazów, zdjęć  lub filmiku   https://www.youtube.com/watch?v=84MQP7KNC2g

 

2. Dzielenie nazw produktów znajdujących się w koszyku na sylaby : ba-ra-nek; pi-san-ka; itd. z jednoczesnym wyklaskiwaniem lub wytupywaniem

 

3. Zabawy ruchowe przy muzyce :  https://www.youtube.com/watch?v=LNouuY9zrKQ,    https://www.youtube.com/watch?v=ozI7YcVASgo

 

 

IV. Czwartek (5.04) Potrawy na Wielkanocnym stole – utrwalenie nazw tradycyjnych potraw świątecznych, doskonalenie umiejętności składania życzeń

 

1.  Wielkanocny stół – łączenie elementów – dopasowywanie figur geometrycznych – nazywanie świątecznych potraw http://images.dlaprzedszkoli.eu/przedszkolecekow/adnotacja-2020-04-03-092059.png

 

2. Wielkanocna babka – pieczenie wspólnie z rodzicami – można wykorzystać własny przepis lub ten: https://www.youtube.com/watch?v=Cv7VVygRG-U

 

3. Świąteczne życzenia – rozmowa swobodna – czego można sobie życzyć na święta

 

V. Piątek (10.04)  Pisanki – kraszanki – doskonalenie sprawności manualnej podczas ozdabiania jaj, wzmacnianie więzi rodzinnych;

 

 1.  Rozmowa na temat historyjki obrazkowej http://images.dlaprzedszkoli.eu/przedszkolecekow/adnotacja-2020-04-03-093033.png

 

2. Kolorowe jajka –  pisanki - kraszanki – poznanie różnych technik ozdabiania jajek na święta

Fajne propozycje ozdabiania jajek z dzieckiem   https://mamotoja.pl/jak-ozdobic-pisanki-wielkanoc-z-dzieckiem,wielkanoc-artykul,11517,r1p1.html

 

3. „Moja pisanka – kraszanka” – ozdabianie jajka według własnego pomysłu , praca z  wydmuszką lub jajkiem ugotowanym na twardo;

 

 

 

Temat tygodniowy od 30.03 do 03.04.2020r.

Praca rolnika

W tym tygodniu w grupie  Krasnale rozmawialibyśmy o zasadach bezpieczeństwa podczas pobytu na wsi, oraz kształtowalibyśmy poczucie odpowiedzialności za zwierzęta. Uczylibyśmy się także obserwować przyrodę (cykl rozwojowy roślin).

Poniżej przedstawiam propozycje materiałów dydaktycznych:

 

1. Poniedziałek : Z wizytą na wsi –  w związku z tematem zachęcam do rozmowy na temat bezpieczeństwa na wsi oraz obowiązków związanych z posiadaniem zwierząt na podstawie doświadczeń dziecka zainspirowane piosenką i krótkim filmikiem :

https://www.youtube.com/watch?v=RKxwNYHxgmM 

lub 

U dziadka Lulka na wsi: https://www.youtube.com/watch?v=U6q-jMyqn8Q

Przykładowe pytania:

- Jakie zwierzęta można spotkać na wsi?

- Czy można podchodzić do zwierząt, których się nie zna?

- Czy można podchodzić do zwierząt od tyłu?

- Czy miałeś/aś kiedyś jakąś przygodę ze zwierzątkiem?

 

„Czym nakarmię kotka, a czym konia? – zachęcam do rozmowy z dzieckiem na temat pożywienia dla zwierząt- można posłużyć się filmikiem https://www.youtube.com/watch?v=5cT69xkHVh8  lub https://www.youtube.com/watch?v=efqoaJvBjWU

 

Kolorowanka online dla dzieci https://www.kolorowankionline.net/gospodarstwo

 

 

2. Wtorek : Moja uprawa  – zachęcam do założenia w domu uprawy rzeżuchy – można ją wysiać na wacie lub w ziemi.

 

Ważne jest by zachęcić dziecko dla dbania o własna uprawę – można założyć zeszyt lub zrobić własna książeczkę uprawy – dziecko może narysować w niej co zaobserwowało w kolejnych dniach a rodzic sporządzi krótką notatkę;

 

Zabawa z piosenką „Jarzynowy wóz” : http://images.dlaprzedszkoli.eu/przedszkolecekow/jarzynowy-woz.docx  

- zachęcam do rozmowy na temat warzyw w piosence  i wyjaśnienia dzieciom, że warzywa to inaczej jarzyny.

 

Wymarzony ogródek – dziecko może narysować swój wymarzony ogródek lub  wykleić makietę ogródka za pomocą plasteliny .

 

 

3. Środa : Pieczemy chleb  –  zapoznanie z etapami pieczenia chleba – zachęcam do obejrzenia krótkiego filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=kPhS_7ZgvoA 

 

Można upiec z dzieckiem chleb w domu- jeśli maja państwo własny przepis to proszę z niego skorzystać a jeśli nie to podaje swój:

- ok. 5i ½ szklanki mąki

- 25g drożdży

- 2 szklanki ciepłej wody

- 1 i ½ łyżeczki soli

- 1 łyżka cukru

- 2 łyżki oleju

 

Drożdże rozpuszczamy w wodzie, dodajemy olej, cukier, sól, mąkę.

Wyrabiamy ciasto i odstawiamy w ciepłe miejsce na ok. 45-60 minut – przykrywamy szmatką.

Następnie mieszamy i przekładamy do naczynia żaroodpornego i wkładamy do nagrzanego piekarnika.

Pieczemy w naczyniu żaroodpornym przez 30 min. W temp. 220?C, potem odkrywamy pokrywę i pieczemy jeszcze przez 20minut w temp 200?C

Smacznego :)

 

Zachęcam do zrobienia z dziećmi masy solnej aby mogły ulepić takie rodzaje pieczywa jakie będą chciały – jest to doskonałe ćwiczenia wspomagające rozwój małej motoryki.

 

4. Czwartek : Jakie maszyny pomagają rolnikowi?  – rozmowa z dzieckiem na temat pracy rolnika i maszyn jakie pomagają mu w pracy – można wykorzystać ilustracje z Internetu lub  zabawkowe maszyny;

 

Maszyna rolnicza – wykonanie traktora lub innej maszyny rolniczej z kartonu lub rolek po papierze toaletowym

Załącznik http://images.dlaprzedszkoli.eu/przedszkolecekow/unnamed-1(1).jpg

 

Można wykonać również maszynę z klocków dostępnych w domu lub na kartce z kolorowych figur geometrycznych

 

 

5. Piątek : Cały rok na wsi -  rozmowa na temat pracy rolnika w różnych porach roku

- utrwalenie nazw poszczególnych pór roku i zmian zachodzących w przyrodzie z nimi związanych,

- piosenka o porach roku: https://www.youtube.com/watch?v=69B_ZJ37PYw

 

Zabawa z piosenką : https://www.youtube.com/watch?v=30nw6AtuGiQ

 

Pory roku na wsi – zabawa plastyczna- dzieci wspólnie z rodzeństwem oraz rodzicami mogą wykonać plakat

- potrzebne będą 4 kartki – na każdej z nich rysujemy, wyklejamy lub malujemy farbami (technika pracy dowolna)

- ważne żeby zwrócić uwagę dziecka jak zmienia się przyroda w poszczególnych porach roku oraz co w tym czasie dzieje się na polu, w gospodarstwie lub na łące na wsi.

 

Kolory charakterystyczne do poszczególnych pór roku:

- wiosna – zielony

- lato – żółty

- jesień – brązowy lub czerwony

- zima – biały lub niebieski

 

 

Drodzy Rodzice, jeśli macie swobodny dostęp do internetu, zachęcam do korzystania z oferty vod.tvp.pl z oferty wybieramy zakładkę „dla dzieci”, polecam:  „Domowe Przedszkole”, „Domisie”, „Margolcia i Miś zapraszają dziś”, „Przyjaciele Misia i Margolci”, „Zagadki zwierzogromadki”, „Czytanie przed snem”

 

Temat tygodniowy od 23. do 27.03.2020r.

 Zwierzęta na wiejskim podwórku

W tym tygodniu w grupie Krasnale rozmawialibyśmy o zwierzętach, które można spotkać na wiejskim podwórku, dzieci poznałyby także pracę rolnika.

 

1. Jak wygląda wieś (poniedziałek) budowanie wiedzy dzieci na temat pracy rolnika, rozwijanie percepcji wzrokowej poprzez dostrzeganie różnic i podobieństw między krajobrazem wsi i miasta.

W związku z tematem zachęcam do obejrzenia wspólnie z dzieckiem filmu z cyklu Domowe Przedszkole „Co słychać na wsi”  https://vod.tvp.pl/video/domowe-przedszkole,co-slychac-na-wsi,45831

Zabawa w porównywanie obrazka miasto- wieś http://images.dlaprzedszkoli.eu/przedszkolecekow/wiesimiasto.jpg

Można pobawić się z dzieckiem prze piosence „Dziadek fajną  farmę miał” https://www.youtube.com/watch?v=30nw6AtuGiQ

 

2. Gdzie mieszkają zwierzęta  (wtorek)– poszerzenie wiedzy dzieci na temat zwierząt hodowanych w gospodarstwie

Fajny filmik o zwierzątkach i ich domach https://www.youtube.com/watch?v=1PD3jNhefUA

Lub  https://www.youtube.com/watch?v=kYmzv18kWnU

K jak kura, k jak kaczka , - klasyfikowanie zwierząt ze względu na głoskę, jaką rozpoczyna się jego nazwa  

Co to jest sylaba i głoska – informacje dla rodziców….

https://www.mjakmama24.pl/edukacja/pomoc-w-nauce/dzielenie-na-sylaby-aa-nHT2-SYFd-QFUW.html

https://www.mjakmama24.pl/edukacja/pomoc-w-nauce/co-sa-gloski-aa-psUw-Fevv-FSij.html

 

Malowanie online  https://www.kolorowankionline.net/pies-i-kotek-z-motylem

 

3. Podwórkowa orkiestra  (środa) – zabawy z  naśladowaniem głosów zwierząt  – rozwijanie aparatu mowy dzieci https://www.youtube.com/watch?v=OztjbBgpFQc – piosenka z odgłosami zwierząt wiejskich

Czytanie globalne wyrazów – kaczka, kura, indyk, pies, kot – w połączeniu z obrazkiem

 

Link do obrazków http://images.dlaprzedszkoli.eu/przedszkolecekow/mem-farm-animals1-1.jpg

Fajna piosenka o lisku do posłuchania  https://www.youtube.com/watch?v=ct_4if6byN4

 

Kolorowanka online - kotek - https://www.kolorowankionline.net/kotek

 

 4. Czyje to jajko  (czwartek)-  rozwijanie percepcji wzrokowej poprzez dostrzeganie różnic i podobieństw pomiędzy jajkami ptaków w gospodarstwie wiejskim  na podstawie ilustracji dostępnych w Internecie lub okazów naturalnych

Zachęcam również do obejrzenia bajki o jajkach https://www.youtube.com/watch?v=lIWDCkbVQ6A

Pasta jajeczna – można razem z dzieckiem przygotować pastę według własnego przepisu lub skorzystać t tego https://www.youtube.com/watch?v=BeQtFAlp5aE

Pamiętajmy aby przed przystąpieniem do pracy dokładnie umyć ręce!!!

 

Kolorowanka online dla dzieci - https://www.kolorowankionline.net/brzydkie-kaczatko

 

5. Co nam dają zwierzęta? (piątek) – budowanie wiedzy na temat produktów spożywczych pochodzących od różnych zwierząt gospodarskich,

Proponuję bajkę: https://www.youtube.com/watch?v=hyPhZrWjbGA

Czyj to głos – zabawa w rozpoznawanie odgłosów zwierząt – doskonalenie koncentracji uwagi https://www.youtube.com/watch?v=vQbS0Dm0CjA

Historyjka obrazkowa od jajka do kurczaka - http://images.dlaprzedszkoli.eu/przedszkolecekow/2306wykluwasiesq.jpg

lub http://images.dlaprzedszkoli.eu/przedszkolecekow/chomikimage.jpg

Robimy ser – proponuję rodzicom wspólne zrobienie z dzieckiem sera białego z mleka krowiego –poszerzy to wiedze dzieci na temat produktów spożywczych pochodzących od różnych zwierząt gospodarskich . Zachęcam aby porozmawiać z dzieckiem także  o innych produktach, które można otrzymać z mleka.

 

Inne zabawy związane z tematem

Kolorowanie obrazków - może mają państwo w domu kolorowanki ze zwierzątkami, a jeśli nie to proponuje wybrać coś ciekawgo z internetu  lub można wydruować te:

Zabawa ruchowa z piosenką „ Kto jak skacze” https://www.youtube.com/watch?v=LNouuY9zrKQ

 

Temat tygodniowy od 16 do 20.03.2020r.  Witaj Wiosno!

 Temat na poniedziałek(16.03.20) :  Jaka jest wiosna?

 

Tok  zabawy i pracy z dzieckiem:

 

1.Słuchanie piosenki „ Wiosna, wiosna” https://www.youtube.com/watch?v=YzMADXJp_Tk

 

2. Jaka jest wiosna? – rozmowa z dzieckiem na temat wiosennych barw, dźwięków, zapachów, smaków na podstawie doświadczeń dzieci oraz treści piosenki.

Kolory wiosny: żółty – słońce, zielony – trawa, fioletowy – fiołek, itd.

Odgłosy wiosny: - https://www.youtube.com/watch?v=W5ACbMU15R4, https://www.youtube.com/watch?v=KQ650VIOqzQ – można poszukać jeszcze innych odgłosów jeśli dzieci będą zainteresowane 

Zapachy wiosny: zapach deszczu, wiosennego wiatru, kwitnących kwiatów itp.

Smaki wiosny: można zachęci dzieci do próbowania wiosennych nowalijek (koperek, szczypior, szpinak, marchewka, sałata, rzodkiewka, ogórek)

 

3.Słonko i deszczyk – zabawa ruchowa

-  dziecko stoi na dywanie gdy rodzic powie że świeci słonko dziecko może spacerować po pokoju ale gdy pada hasło deszczyk dziecko ma za zadanie schować się pod parasolem

 

4.Masażyk marcowej chmurki

Potrzebujemy: apaszkę lub chusteczkę, można włączyć spokojną muzykę .

 

Dziecko kładzie sie na dywanie a rodzic wodzi chusteczka po ciele leżącego. Później - zamiana ról.

 

6.  Wiosna -  Dziecko otrzymuje kartkę z narysowaną Panią Wiosną –ma za zadanie ozdobić jej sukienkę -wydzieranie z papieru.

http://images.dlaprzedszkoli.eu/przedszkolecekow/wiosna.jpg

 

 

Temat na wtorek(17.03.20) :  Zapraszamy do nas, ptaszki!

 

Tok  zabawy i pracy z dzieckiem:

 

1.Wiosna, wiosenka – utrwalenie słów piosenki  https://www.youtube.com/watch?v=YzMADXJp_Tk

 

2. Zapraszamy do nas, ptaszki – rozmowa na temat ptaków powracających do nas na wiosnę na podstawie filmu edukacyjnego „Wiosna – pierwsze oznaki „ https://www.youtube.com/watch?v=Wjo_Q1OYTmY

 

3. Rozwiązywanie zagadek o ptakach – zachęćmy dzieci do zabawy ruchowej – naśladujemy ptaki z zagadki

 

Stoi sobie w trzcinach, wdzięcznie szyję zgina

W wodzie się nie tapla, bo nie kaczka to, lecz…..(czapla)

( dziecko porusza się jak czapla – gwałtownie zginamy nogi, głowe trzymamy wysoko, ręce opuszczone wzdłuż ciała)

 

W piękny fraczek ubrana nad stawem zatacza kółka

Lata nisko - deszcz wróży  czarno-biała……….. (jaskółka)

(dziecko pochyla się ręce ma rozpostarte na boki, mogą spróbować stanąć na jednej nodze i przechylić się wprzód)

 

Podrzucam innym jajka, ptasia mama – szachrajka

Ma szaro- czarne piórka i kuka -  to……………….(kukułka)

(dziecko próbuje kukać jak kukułka: ku-ku, ku-ku, ku-ku….)

 

Gdy mówi „Coś bym zjadł” to zwykle szuka żab,

Rozpoznasz go po klekocie. Już wiesz kto to? Tak! To ……..(bociek)

(dziecko spaceruje wysoko unosząc kolana i ręce mają wyprostowane, klaszczą w dłonie mówiąc: kle, kle, kle…)

 

 

4. Taniec na powitanie wiosny:  https://www.youtube.com/watch?v=MYQbYYVelR0

 

5.   Ptaki – lepienie z plasteliny ptaków lub wylepianie konturów

http://images.dlaprzedszkoli.eu/przedszkolecekow/unnamed.gif

http://images.dlaprzedszkoli.eu/przedszkolecekow/2311kukulka.jpg

http://images.dlaprzedszkoli.eu/przedszkolecekow/kolorowanki-dla-dzieci-zwierzeta-ptaki-bocian.jpg

 

 

Temat na środę (18.03.20) :  Zapraszamy do nas, ptaszki!

 

Tok  zabawy i pracy z dzieckiem:

 

1.Słuchanie opowiadania „ Jak choruje Elemelek” Hanny Łochockiej

https://www.youtube.com/watch?v=CPgbupqbfhs&list=PLpjr1zLKzkxXORKD73QHddjctlrD0NECQ  - lub do posłuchania troszkę dłuższy fragment :) 

 

  Miał wróbelek Elemelek lekki katar i kaszelek. Dziób wycierał żółtą chustką (z monogramem i wypustką), co ją dostał od swej babci. 

<


Ostatnia aktualizacja: 2020-06-22