To takie proste!
Publiczne Przedszkole w Cekowie Kolonii

Strona głowna  /  Grupa I - Smerfy
Grupa I - Smerfy

Grupa I - 3 latki SMERFY 

Wychowawca: Bogumiła Chrostek 

 

 

Temat tygodniowy  od 22.06.2020 do 30.06.2020r.

WAKACJE.

Tematy kolejnych dni :

1. (Poniedziałek) - Piękna nasza Polska cała.

2. (Wtorek ) - Nad morzem.

3. ( Środa) - Słoneczko.

4. (Czwartek) - W górach.

5. (Piątek) - Wakacje.

6. (Poniedziałek) - W co się bawić latem.

7. ( Wtorek) - Bezpieczne wakacje.

 

Ostatni tydzień tego roku przedszkolnego spędzimy na rozmowach o wakacjach – poznamy polskie krajobrazy (morze, góry, las), obejrzymy ilustracje przedstawiające krajobrazy i opowiemy o swoich wakacyjnych planach. Przedszkolaki pobawią się w wycieczkę wzdłuż Wisły, poznając w ten sposób elementy charakterystyczne dla regionów Polski. Przypomnimy sobie nazwę naszego kraju, jego stolicy i głównej rzeki. Dzieci będą odczytywać mapę, co oznaczają umieszczone na niej kolory: czerwony, zielony, niebieski. Dowiedzą się również o wielkich miastach w Polsce i o charakterystycznych atrybutach, które się w nich znajdują.  Smerfy będą śpiewać piosenki Razem z latem i Bezpieczne Wakacje. Dzieci dowiedzą się o tym, jak wygląda nadmorski krajobraz i co można robić nad morzem. Smerfy zbadają również właściwości piasku: będą dotykać mokrego i suchego, próbować rozpuścić go w wodzie, rysować na nim patykiem i lepić babki, a także pobawią się w piaskownicy. Dzieci zrobią z pomocą rodzica łódkę z papieru metodą origami. Poznają jak przygotowywać się do górskich wędrówek. Dzieci dowiedzą się, że należy ze sobą zabrać plecak, kanapki, ciepłe i zimne picie, wygodne buty przeznaczone do górskich wędrówek, mapę i kompas oraz mieć siłę do wędrówki. Przedszkolaki poznają wskazówki dotyczące bezpieczeństwa podczas wakacji: co zrobić, by podczas letnich wyjazdów być bezpiecznym – między innymi trzeba chronić się przed słońcem.

 

Podczas całego roku Wasze dziecko miało wiele obowiązków. Choć nadal większość czasu spędza na zabawie, konieczność porannego wstawania, dostosowania się do reguł panujących w domu i w przedszkolu, dowiadywanie się nowych rzeczy, uczenie się, jak nawiązywać przyjaźnie i rozwiązywać konflikty czy prawie codzienne przebywanie z dala od rodziców mogą być dla niego męczące. Dlatego ważne jest, by podczas wakacji maluch miał okazję odpocząć. Aby czuł się bezpiecznie, przynajmniej niektóre zasady muszą pozostać niezmienne. Pozwolenie na zabawy do późnych godzin nocnych nie jest dobrym pomysłem – u kilkulatka nie będzie to okazją do relaksu, może za to sprawić, że będzie rozdrażniony. Aby dziecko się zrelaksowało i doświadczyło, czym są wakacje, można wyjechać na przykład nad morze, jezioro lub w góry. Nie zawsze jest taka możliwość, ale nie oznacza to, że letni czas będzie stracony. Czasem wystarczy nieograniczony czas na swobodną zabawę, najlepiej na świeżym powietrzu, wycieczki w okolice miejsca zamieszkania, odwiedziny u dziadków, zabawa z kuzynami. W tym okresie dobrze jest przerwać zajęcia zorganizowane takie jak języki obce czy muzyka, ale maluch nadal może pomagać w domu.

 

 Pozdrawiam sedecznie i ściskam Was Smerfiki :) Beztroskich wakacji !!!

Bogumiła Chrostek

 


 

Temat tygodniowy  od 15.06.2020 do 19.06.2020r.

LATO.

Tematy kolejnych dni :

1. (Poniedziałek) - Kolory lata.

2. (Wtorek ) - Burza.

3. ( Środa) - Tęcza

4. (Czwartek) - Jaka dziś pogoda ?

5. (Piątek) - Lato w sztuce.

 

W tym tygodniu w grupie Smerfy będziemy rozmawiać o lecie. Przedszkolaki wysłuchają  opowiadania " Kofenek poznaje tęczę". Dowiedzą się jak powstaje tęcza?. Będą obserwować, jakie zmiany zachodzą w przyrodzie oraz będą opowiadać  o pogodzie: takiej, którą lubią dzieci i tej niebezpiecznej. Smerfy będą miały okazję rozpoznać po dźwiękach wietrzyk, ulewę, wichurę, deszcz, grad i burzę. Poznają zjawiska atmosferyczne występujące w czasie burzy (ciemne chmury, deszcz, wiatr, pioruny) oraz zasady bezpiecznego zachowania się: ukrycie się w budynku, przykucnięcie. Dzieci narysują błyskawice. Poznają piosenkę Razem z latem. Przedszkolaki dowiedzą się, że po burzy na niebie może pojawić się tęcza. Przypomną sobie kalendarz pogody i każdego dnia  zaznaczą na nim  odpowiednie symbole. Smerfy będą przyglądać się różnym ziarenkom, a na podstawie rzodkiewki i fasoli mówiliśmy o tym, jak rosną rośliny, oraz że do wzrostu potrzebują słońca i deszczu. Zobaczą na podstawie ilustracji jak różni malarze artyści przedstawili na swoich obrazach lato i sami namalują za pomocą gąbki. Dzieci wezmą udział w różnychabawach związanych z pogodą i z latem.

Podczas wyjazdów wakacyjnych sytuacje przebywania z dzieckiem w miejscach pełnych ludzi, takich jak plaża, dworzec, lotnisko czy centrum handlowe, zdarzają się stosunkowo często. W związku z tym warto przygotować się do nich w taki sposób, by maluch się nie zgubił, a gdyby to nastąpiło – by jak najszybciej odnalazł mamę lub tatę. Przede wszystkim ważne jest, by wiedział, że nie może oddalać się od opiekunów, a w bardzo zatłoczonych miejscach, o ile to możliwe, dobrze jest trzymać go cały czas za rękę. Można też ubrać syna czy córkę w takie ubranie, które dobrze widać w tłumie – oryginalną czapkę, odblaskową bluzkę czy inny element charakterystyczny. Dziecko musi również wiedzieć, jak powinno się zachować, gdy straci z oczu rodziców. Najlepiej jest ustalić punkt charakterystyczny, do którego powinno się w takim wypadku udać (np. budka ratowników lub największe w okolicy, dobrze widoczne drzewo) i osoby, do których może się zwrócić po pomoc (obsługa sklepu, policjant czy dorosła osoba z dzieckiem). Maluch musi wiedzieć, że nie wolno mu iść z żadną obcą osobą ani brać od niej jedzenia i picia. Dobrze, jeśli ma przy sobie zapisany numer telefonu do mamy lub taty, np. na opasce założonej na rękę, warto też go uczyć adresu zamieszkania i numeru telefonu. Żeby uniknąć niepotrzebnego zdenerwowania, można ćwiczyć sytuację zagubienia, odgrywając scenki – dzięki temu, mimo że takie wydarzenie zawsze jest stresujące, jeśli wydarzy się naprawdę, dziecko będzie spokojniejsze.

 

Szczegółowy zakres materiału na każdy dzień otrzymają Państwo drogą elektroniczną na pocztę grupową : smerfy2019cekow@gmail.com .

 


 

Temat tygodniowy  od 08.06.2020 do 10.06.2020r.

ZWIERZĘTA DUŻE I MAŁE.


Tematy kolejnych dni :
1. (Poniedziałek) - Mieszkańcy polskich lasów.
2. (Wtorek ) - Mieszkańcy zoo.
3. ( Środa) - Nieznajome zwierzę.


Tematem tego tygodnia będą zwierzęta dzikie i mieszkające w zoo. Smerfy dowiedzą się o mieszkańcach polskich lasów: dziku, zającu, lisie, sarnie, sowie, dzięciole. Dzieci spróbują naśladować ptaki i będą rozwiązywać zagadki. Pobawią się w wycieczkę do lasu i przypomną sobie, że trzeba tam zachowywać się spokojnie, bo mieszkają tam różne zwierzęta. Poznają wiersz Może zobaczymy Heleny Bechlerowej. Dzieci utrwalą rozpoznawanie i podawanie nazw zwierząt mieszkających w zoo, obejrzą ich zdjęcia i poznają ciekawostki na temat ich życia – zwyczajów, pokarmu, wielkości, historii.  Dzieci poznają masażyk ZOO (wg Bolesława Kołodziejskiego) .Wykonają racę techniczno-plastyczną  lew z grzywą z włóczki. Smerfy spróbują rozpoznawać różne zwierzęta na podstawie fragmentów zdjęć i pytań pomocniczych oraz naśladować je za pomocą ruchów. Dzieci na podstawie historyjki obrazkowej poznają zasady zachowania w sytuacji spotkania nieznajomego lub dzikiego zwierzęcia. Smerfy przypomną sobie nazwy kolorów podstawowych.  będą układały elementy od najmniejszego do największego i odwrotnie. Wezmą udział w różnych zabawach związanych ze zwierzętami dzikimi i mieszkającymi w ogrodzie zoologicznym.


„Papugowanie”, czyli tzw. echolalia, to powtarzanie usłyszanych słów czy zdań. Występują dwa typy echolalii: natychmiastowa (powtarzanie wypowiedzi od razu) i odroczona (powtarzanie po pewnym czasie – np. po kilku godzinach czy dniach). Na początku życia dziecka jest to zjawisko naturalne i występuje u większości maluchów jako etap nabywania mowy. W tym okresie można wykorzystać jej występowanie do uczenia nowych wyrazów czy zwrotów. Również starsze dzieci mogą się czasem w ten sposób bawić. Jeśli jednak dziecko skończyło już trzy lata i nadal często powtarza usłyszane słowa i zdania, może to wskazywać na opóźniony rozwój mowy lub inne zaburzenia. Niepokoić może szczególnie powtarzanie zwrotów bez związku z daną sytuacją, gdy np. w czasie zabawy dziecko deklamuje jednocześnie dialog usłyszany poprzedniego dnia w bajce, nie związany tematycznie z podejmowaną aktywnością. Dobrze jest w takiej sytuacji poprosić o radę lekarza pediatrę i skonsultować się ze specjalistą.

Szczegółowy zakres materiału na każdy dzień otrzymają Państwo drogą elektroniczną na pocztę grupową :

 smerfy2019cekow@gmail.com .

 


 

Temat tygodniowy  od 01.06.2020 do 05.06.2020r.

Dzień Dziecka

 

Tematy kolejnych dni :

1. (Poniedziałek) - Brak zajęć z okazji Święta Dnia Dziecka :)

2. (Wtorek ) - Nasze prawa i obowiązki.

3. ( Środa) - Wspólnie się bawimy.

4. ( Czwartek) - Nasze marzenia.

5. (Piątek) - Dzieci na świecie.

 

           W tym tygodniu każdy przedszkolak celebruje swoje święto - Dzień Dziecka. W grupie Smerfy będziemy rozmawiać o prawach, obowiązkach i marzeniach oraz o wspólnych zabawach i dzieciach z innych krajów. Przedszkolaki dowiedzą się, że mają prawo do zabawy, nauki i rozwoju, poznają pojęcie mieć prawo. Smerfy dowiedzą się o tym, czym jest obowiązek, porozmawiają o obowiązkach domowych i przedszkolnych takich jak słuchanie poleceń nauczyciela czy sprzątanie po zakończonej zabawie. Dzieci wykonają kreatywne prace plastyczne " Obrazy malowane wodą" "Brzydkie zwierzątko" . Pocwiczą w domu  dzielenie się zabawkami z najbliższymi, czekanie na swoją kolej i ustępowanie innym. Maluchy opowiedzą rodzicom o swoich marzeniach. Posłuchają wierszy Gdybym Agaty Widzowskiej- -Pasiak, Brzydkie zwierzę Danuty Wawiłow i Dyzio marzyciel Juliana Tuwima. Zastanowią się, co czują zwierzęta i co może myśleć brzydkie zwierzę. Poćwiczą również podział elementów na kategorie według jednej i dwóch cech. Smerfy będą miały okazję również bawić się wodą: będą obserwować, jak paruje i dostrzegać, że dzieje się to szybciej na słońcu, będą tworzyć wodne obrazy. Przedszkolaki poznają wybrane zwyczaje i zabawy swoich rówieśników z różnych części świata i spróbują bawić się tak samo. Dzięki temu nauczą się szacunku dla osób, które wyglądają i zachowują się inaczej. To bardzo ważne, by jak najwcześniej uczyć dzieci właściwych postaw. Osoby niepełnosprawne czy pochodzące z innych krajów można obecnie spotkać o wiele częściej niż kiedyś. Warto rozmawiać o tym, jak należy się zachować w danej sytuacji. Trzeba uświadomić maluchowi, że w Polsce niegrzeczne jest pokazywanie kogokolwiek palcem (nie jest tak wszędzie). Osobę niewidomą czy poruszającą się na wózku inwalidzkim (a także starszą) można uprzejmie zapytać, czy potrzebuje pomocy, jednak nie narzucać jej – być może radzi sobie sama i nie potrzebuje wsparcia. W autobusie powinno się ustąpić miejsca osobie starszej.

             Warto zachęcać dzieci do zabawy z rówieśnikami, którzy się od nich różnią. Ale najważniejsze, by podkreślać cechy wspólne i uświadamiać maluchom, że nawet jeśli ktoś wygląda zupełnie inaczej, mówi w innym języku czy nie jest w pełni sprawny, ma z nim wiele wspólnego – na pewno lubi się bawić, śmiać, oglądać książeczki, ma rodziców i dziadków, chodzi do przedszkola itd. Dzieci oczywiście mocno skupiają się na wyglądzie i fizyczności (i to dobrze, bo poszerzają wiedzę na temat tego, że każdy człowiek jest inny, że są różne rasy, różne strony świata, różne upodobania, różne problemy zdrowotne), ale warto uświadamiać im, że najważniejsze jest nie to, jak ktoś wygląda, ale jakim jest człowiekiem.

 

Szczegółowy zakres materiału na każdy dzień otrzymają Państwo drogą elektroniczną na pocztę grupową : smerfy2019cekow@gmail.com 

 

Każdemu smerfikowi i smerfetce :)

chciałam życzyć najfajniejszego i najpiękniejszego Dnia Dziecka !

pozdrawiam B. Chrostek

 

 


 

Temat tygodniowy  od 25.05.2020 do 29.05.2020r.

Święto mamy i taty.

 

Tematy kolejnych dni :

1. (Poniedziałek) - Moi rodzice.

2. (Wtorek ) - Lubię robić niespodzianki.

3. ( Środa) - Moja rodzina.

4. ( Czwartek) - Pomagam mamie i tacie.

5. (Piątek) - Piknik rodzinny.

 

               W tym tygodniu dzieci poznają piosenkę " Mama i tata" oraz wiersze Krasnal z ciocią Doroty Gellner, Rodzina Bożeny Formy, Super rodzice ! Agaty Dziechciarczyk. Smerfy będą uczyły się czytać wyrazy mama i tata metodą globalną. Opowiedzą o swoich rodzicach kończąc zdania np. Kocham moją mamę za to, że...., Lubię bawić się z moim tatą w....itp. Dzieci będą rysować swoją rodzinę według swojej wyobraźni oraz będą miały okazję pobawić się w mamy i dzieci. Przypomnią sobie i poznają określenia bliższych i dalszych członków rodziny: mama, tata, ciocia, wujek. Smerfy będą miały okazję naśladować czynności wykonywane przez rodziców. Przygotują dla Was upominki- laurki dla mamy i taty , dyplomy i medale. Dzieci będą rozmawiać o codziennych obowiązkach wykonywanych w rodzinie i o tym, jak ważna jest pomoc w domu. Będą miały okazję uporządkować swój pokój. Maluchy będą rozwiązywać zagadki dotyczące przedmiotów do czyszczenia i sprzątania i naśladować czynności związane ze sprzątaniem. Poznają pojęcie być podobnym do kogoś. Przedszkolaki nauczą się rozpoznawać części rośliny: łodygę, liść, kwiat. W tym tygodniu powtórzą również nazwy niektórych zawodów (lekarz, fryzjer, kucharz, murarz), odpowiadające im czynności i pasujące rekwizyty.

                 Małe dzieci uczą się bardzo wiele, często w niedostrzegalny sposób, jakby „przypadkiem”. Najlepiej przyswajają wiedzę i umiejętności poprzez zabawę oraz naśladowanie dorosłych i rówieśników. Można wykorzystywać ten fakt, by pomóc synowi czy córce dowiadywać się nowych rzeczy bez wielkiego wysiłku. Należy jednak pamiętać, by, szczególnie w tym wieku, nie kłaść zbyt dużego nacisku na naukę. Dziecko ma naturalną ciekawość świata, która sprawia, że ma ochotę dowiadywać się różnych rzeczy, zadaje mnóstwo pytań, sprawdza, jakie będą efekty jego działania. Dlatego nawet w środowisku, które w niewielkim stopniu pomaga mu w rozwoju, będzie się uczyło nowych umiejętności. Warto bawić się z maluchem, ale nie może on mieć zbyt dużo zorganizowanych zajęć. Powinien mieć również czas na swobodną zabawę (samotnie, z rówieśnikami, z rodzeństwem), dzięki której będzie uczył się samodzielności, radzenia sobie w trudnych sytuacjach, odporności psychicznej, dostrzegania innych ludzi i odkryje, co sprawia mu przyjemność. Te umiejętności bez wątpienia przydadzą mu się później. W rozwoju istotną funkcję odgrywa również nuda, dlatego jeśli dziecko mówi „nudzi mi się”, można mu zaproponować jakąś zabawę, jednak warto również od czasu do czasu zachęcić, by samo znalazło sobie jakieś interesujące zajęcie, mówiąc na przykład: „Teraz nie mam czasu, musisz pobawić się sam”.

 

Zachęcamy Państwa do obejrzenia wraz z dziećmi albumów rodzinnych.

Rozmowa na temat rodziny:

- Jakie osoby przedstawiały zdjęcia z albumu?

- Czy myślicie że wasi rodzice też byli kiedyś mali?

- Jak wtedy wyglądali?

- Czy rodzina to tylko rodzice?

- Kto należy do rodziny?

 

 

Szczegółowy zakres materiału na każdy dzień otrzymają Państwo drogą elektroniczną na pocztę grupową : smerfy2019cekow@gmail.com .

Zachęcam również do przesyłania zdjęć.

Pozdrawiam B. Chrostek.

 

 


Temat tygodniowy  od 18.05.2020 do 22.05.2020r.

Wiosenna łąka.

 

Tematy kolejnych dni :

1. (Poniedziałek) - Mieszkańcy łąki.

2. (Wtorek ) - Biedroneczki

3. ( Środa) - Co się dzieje na łące?

4. ( Czwartek) - Kwiaty majowej łąki.

5. (Piątek) - Jak tu pięknie i wesoło...

 

                 W tym tygodniu realizowalibyśmy w grupie Smerfy temat wiosenna łąka. Dzieci na podstawie opowiadania A. Widzowskiej " Łąka", oraz ilustracji poznają mieszkańców łąki. Będą mieli okazję utrwalić sobie bohaterów łąki poprzez dzielenie ich nazw na sylaby. Smerfy wczują się w role detektywa, posłuchają odgłosów łąki, rozwijając przy tym swoją wrażliwość i uwagę słuchową. Udadzą się również na pobliską łąkę w poszukiwaniu jej mieszkańców i podglądaniu ich przez lupę. Poznają i będą utrwalać rymowankę " Lata mucha ...", utrwalając przy tym części ciała. Smerfy podczas oglądania bajki o biedronce - poznają zwierzątka mieszkające na łące. Dzieci będą posługiwać się liczebnikami porządkowymi, licząc owady na łące oraz kolory tęczy. Dzieci będą miały okazję wyrażać swój wiosenny nastrój  poprzez malowanie, wyklejanie, tworzenie biedronki lub motylka z rolki. Zadbają również o swoją sprawność fizyczną poprzez udział w zabawach ruchowych np. " Bocian patrzy", " Lot biedronki" , " Motyle" i inne oraz poprzez ćwiczenia muzyczno-ruchowe. Smerfiki poznają piosenkę "Na łące".

            Samodzielność jest ważną potrzebą rozwojową każdego dziecka. Poprzez podejmowanie prób i gromadzenie doświadczeń, dziecko stopniowo opanowuje niezbędne w życiu umiejętności, rozwija swoje możliwości, poznaje własną odrębność i kształtuje tożsamość. Samodzielność jest cechą, która rozwija się etapami i przechodzi od niższych do wyższych form.

             Drodzy rodzice wspierajmy swoje dzieci w rozwoju samodzielności. Pozwólmy im radzić sobie z czynnościami samoobsługowymi (korzystanie z toalety, mycie rączek , zębów, ubieranie i rozbieranie się), wykonywanie obowiązków związanych z pracami porządkowymi (sprzątanie po sobie zabawek, dbanie o porządek w pokoju),  przygotowaniem do posiłków, pełnienie funkcji pomocniczej w trakcie rozdawania posiłków. Dajmy dziecku prawo do decyzji. Już dwu–trzylatek może sam decydować w dotyczących go drobnych sprawach, np. co chce zjeść na kolację czy jakiego koloru koszulkę włoży, to nie warto walczyć z dzieckiem w takich sytuacjach, a liczenie się z jego zdaniem daje mu poczucie, że ma ono wpływ na to, co się dzieje, że jest ważne i także może decydować. Zyskuje też poczucie, że jest samodzielne.

 

Szczegółowy zakres materiału na każdy dzień otrzymają Państwo drogą elektroniczną na pocztę grupową : smerfy2019cekow@gmail.com .

Zachęcam również do przesyłania zdjęć.

Pozdrawiam B. Chrostek.

 

 


Temat tygodniowy  od 11.05.2020 do 15.05.2020r.

Wrażenia i uczucia.

 

Tematy kolejnych dni :

1. (Poniedziałek) - Co ja czuję?

2. (Wtorek ) - W płaczu nie ma nic złego.

3. ( Środa) - Jak pozbyć się strachu?

4. ( Czwartek) - Uczymy się wyrażać emocje.

5. (Piątek) - Muzyczne opowieści.

 

W tym tygodniu tematem przewodnim  w grupie Smerfy będą emocje - wrażenia i uczucia. Dzieci będą próbowały nauczyć się rozumieć swoje emocje, mówić o nich i radzić sobie z nimi. Zastanowią się, w jakich sytuacjach są smutne, w jakich wesołe, a w jakich złe i dlaczego wszyscy przeżywamy takie uczucia. Smerfy będą rozpoznać nastrój w muzyce (wesoły, smutny) i spróbują wyrażać go tańcem. Będą rysować różne smoki: smutne, wesołe i złe. Poznają i posłuchają opowiadania Co się wydarzyło w Pluszątkowie Marii Rosińskiej i wierszy Gdy ci smutno... Dominiki Niemiec oraz Przytul stracha Małgorzaty Strzałkowskiej. Przedszkolaki poznają  i będą utrwalać rymowankę Strachy na lachy. Będą starały się odgadywać, co i z jakich powodów odczuwają osoby przedstawione na zdjęciach, ucząc się w ten sposób dostrzegania, rozpoznawania i określania emocji u innych. Poznają słowo empatia i będą zachęcane do wspierania innych w trudnych sytuacjach. Smerfy dowiedzą się jak radzić sobieze smutkiem i jak można pocieszyć przyjaciela: powiedzieć coś miłego, przytulić. Zaznajomią się również ze słowem strach, i będą próbowali go pokonać rymowanką i śmiechem oraz wykonają odstraszającą prace plastyczną - będą naklejać kolorowe koła na „straszny papier”. Dzieci będą miały okazję wyrażać swój nastrój poprzez malowanie, taniec i ruch. Smerfy spróbują pokazać różne emocje za pomocą wyrazu twarzy i sposobu poruszania się. Poznają różne rodzaje tańców: standardowe, ludowe, narodowe i rozrywkowe.

 

Emocje trzyletniego dziecka są zazwyczaj dość silne i często się zmieniają: maluch może być smutny i płakać, a chwilę później głośno się śmiać. Nie potrafi jeszcze ukrywać tego, co czuje, dlatego najczęściej można łatwo domyślić się, co w danym momencie przeżywa, obserwując jego zachowanie, wyraz twarzy i słuchając, co i w jaki sposób mówi. Przedszkolaki w tym wieku raczej rzadko współtworzą zabawę, za to chętnie bawią się obok siebie i naśladują inne osoby (rówieśników i dorosłych). Zwykle w wieku około 3-4 lat zaczynają uczyć się dzielenia zabawkami, współdziałania i ćwiczą porozumiewanie się, co jest początkiem wspólnej zabawy, podczas której będą samodzielnie ustalać zasady i modyfikować je, jeśli zajdzie taka konieczność. Dzieci zaczynają angażować się w zabawę tematyczną (na przykład w dom, lekarza, sklep). Czasem buntują się i sprzeciwiają, ale raczej starają się stosować do zasad i sposobów zachowania, których wymagają dorośli. Nie potrafią jednak samodzielnie ocenić, czy dane postępowanie jest moralnie właściwe, czy przeciwnie. Maluch w tym wieku jest bardzo wrażliwy, przeżywa między innymi kłótnie między członkami rodziny, odczuwa emocje mamy czy taty. Może to wpływać na kształtowanie się jego osobowości, dlatego najlepiej uchronić go przed udziałem w wydarzeniach, które są dla niego zbyt trudne. Choć to niełatwe, warto zrobić wszystko, by wszelkie konflikty załatwiać bez udziału dziecka.

 

Szczegółowy zakres materiału na każdy dzień otrzymają Państwo drogą elektroniczną na pocztę grupową : smerfy2019cekow@gmail.com .

Zachęcam również do przesyłania zdjęć.

Pozdrawiam B. Chrostek.

 


 

Temat tygodniowy  od 04.05.2020 do 08.05.2020r.

W krainie muzyki.

 

Tematy kolejnych dni :

1. (Poniedziałek) -     Wesołe piosenki.

2. (Wtorek ) - Instrumenty.

3. ( Środa) - Muzyka wokół nas.

4. ( Czwartek) - Mała orkiestra.

5. (Piątek) - Instrumenty wokół nas.

 

            Tematem tego tygodnia jest muzyka. Smerfy będą słuchać razem z rodzicami muzyki klastycznej i poznają różne instrumenty. Przedszkolaki poznają nazwy dźwięków (do, re, mi, fa, sol, la, si), zagrają i zaśpiewają gamę. Spróbują ilustrować treść piosenki ruchem oraz malować muzykę. Smerfy spróbują wymyśleć własną melodię. Dowiedzą się również, kim jest dyrygent i pobawią się w orkiestrę grającą za pomocą stóp i dłoni. Przedszkolaki spróbują wykonać instrumenty z różnych przedmiotów (butelek, talerzy plastikowych, patyków) oraz wysłuchają dźwięków lasu i przyrody. Smerfy poznają słowa leśniczy i leśniczówka. Osłuchają się z  piosenką Kto się boi smoka? oraz będą miasły okazję pobawić się przy piosenkach Stoi różyczka i Jestem muzykantem konszabelantem.

 

               Większość dzieci bardzo lubi muzykę. Wpływa ona korzystnie na ich rozwój – w tym rozwój mózgu. Poprzez zabawy muzyczne i piosenki połączone z ruchem, u maluchów kształtowane są: wrażliwość muzyczna, słuch, poczucie rytmu i sprawność fizyczna, uczą się one także wielu słów i zwrotów. Warto zachęcać maluchy do śpiewania, razem z nim tańczyć czy po prostu słuchać muzyki. Trzeba pamiętać, by nie puszczać jej zbyt głośno, ponieważ może to powodować pogorszenie słuchu. W zależności od rodzaju, słuchane utwory mogą między innymi inspirować do tańca czy zachęcać do relaksu, uspokojenia się po zabawie. Być może wasze dziecko będzie chciało zaangażować się również w tworzenie własnych instrumentów z dostępnych materiałów. Zrobione razem z mamą czy tatą grzechotka z plastikowych butelek i kaszy czy gitara z pudełka po chusteczkach i gumek recepturek mogą być używane do gry przy poznanych wcześniej piosenkach lub do tworzenia nowych utworów. Dzięki temu maluch będzie ćwiczył wyobraźnię, wrażliwość muzyczną i poczucie rytmu. Można także kupować instrumenty w sklepach z zabawkami. Warto pamiętać, że choć flety i fujarki mogą wydawać niezbyt przyjemne dźwięki, wspomagają nie tylko rozwój muzyczny, ale także prawidłowe oddychanie. Poza muzykowaniem w domu już kilkuletnie dziecko można zabierać na koncerty, ucząc je jednocześnie właściwego zachowania podczas uczestnictwa w tego typu wydarzeniach.

 

Szczegółowy zakres materiału na każdy dzień otrzymają Państwo drogą elektroniczną na pocztę grupową : smerfy2019cekow@gmail.com .

Zachęcam również do przesyłania zdjęć.

Pozdrawiam B. Chrostek.

 

 


 

Temat tygodniowy  od 27.04.2020 do 30.04.2020r.

Polska to mój dom.


Tematy kolejnych dni :
1. (Poniedziałek) - Mój dom.
1. (Wtorek ) - Moja miejscowość.
2. ( Środa) - Polska to mój kraj.
3. ( Czwartek) - Symbole narodowe - flaga, godło, hymn.

 

W tym tygodniu rozmawialibyśmy w grupie Smerfy o Polsce. Przedszkolaki przypomną sobie symbole narodowe: flaga, godło i hymn. Dzieci poznają pojęcie ojczyzna i dowiedzą się, że Polak jest osobą, która mówi po polsku, a jego krajem jest Polska. Za pomocą filmiku z mapą interaktywną , Smerfy poznają  mapę z zaznaczonymi na niej, górami, morzem i rzeką Wisłą. Będą miały okazję ułożyć puzzle z pociętej na kawałki mapy Polski. Dzieci poznały już hymn Polski, ale będą mogły ponownie go wysłuchać i przypomną sobie o tym, kiedy i dlaczego go śpiewamy oraz jak należy się zachować, gdy się go słyszy. Przedszkolaki dowiedzą się, czym są i jak wyglądają flaga i godło Polski – Orzeł Biały. Dzieci dowiedzą się, że Warszawa jest stolicą Polski, zobaczą herb i zdjęcia znanych miejsc w Warszawie. Poznają legendę o Warsie i Sawie (według Wandy Chotomskiej) , oraz poznają przesłanie przysłowia „Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej”. Zajęcia przeprowadzone w tym tygodniu mają również na celu budowanie poczucia przynależności do rodziny. Rozmowa z rodzicami  o tym, czym jest dom, budowanie domków z klocków i lepienie ich z plasteliny, żeby zrobić makietę. Smerfy będą mogły rozwiązać zagadkę, gdzie mieszkają różne zwierzęta, oraz podczas rozmowy z rodzicami przypomną sobie nazwę swojej miejscowości. Dziecko już od pierwszych chwil życia przygotowuje się do dorosłości. To, co słyszy i widzi oraz sposób, w jaki jest traktowane, wpływa na to, co będzie myślało w przyszłości o sobie, innych i otaczającym świecie oraz jak będzie postępowało. Dlatego ważne jest, by rozmawiać z nim we właściwy sposób: mówić o swoich uczuciach („jest mi przykro, że...”), nie oceniać, ale opisywać, co się stało („nie sprzątnąłeś zabawek” zamiast „jesteś bałaganiarzem”), nie porównywać do innych „Zuzia zawsze ma porządek”), dać rozwiązanie („teraz powrzucaj zabawki do pudełka”), chwalić. Oczywiście bycie idealnym nie jest możliwe. Każdy czasem się denerwuje i maluch musi nauczyć się, że złość jest potrzebna, jak jego zachowania wpływają na innych, oraz że nie wszystko jest jego winą. Dobrze jest w takiej sytuacji pokazać dziecku, w jaki sposób radzić sobie ze swoimi emocjami, nie raniąc innych. Zamiast krzyczeć, lepiej wyjść do innego pomieszczenia, uspokoić się, a potem wyjaśnić, co się stało i dlaczego, na przykład: „Zdenerwowałem się, jak zobaczyłem, że stłukłaś słoik i cała podłoga jest brudna” lub „Byłam zła, bo winda uciekła mi sprzed nosa”. Jeśli nie udało się zachować spokoju, być może warto dodać: „Przepraszam, że na ciebie nakrzyczałem”. W ten sposób uczy się przepraszania, wybaczania i budowania zdrowych relacji oraz tego, że choć wpływamy na siebie nawzajem, każdy jest odpowiedzialny za własne emocje.

 

Szczegółowy zakres materiału na każdy dzień otrzymają Państwo drogą elektroniczną na pocztę grupową : smerfy2019cekow@gmail.com . Zachęcam również do przesyłania zdjęć. Pozdrawiam B. Chrostek.

 


 

Temat tygodniowy  od 20.04.2020 do 24.04.2020r. 

TAJEMNICE KSIĄŻEK.
 

Tematy kolejnych dni :
1.(Poniedziałek) - Moje ulubione książki.
2. (Wtorek ) - Jak powstaje papier?
3. ( Środa) - Kolorowe książeczki.
4. ( Czwartek) - W księgarni.
5. ( Piątek) - Lubię czytać - biblioteka.

 

          W tym tygodniu rozmawialibyśmy w grupie Smerfy o książkach.  Dzieci będą mogły prezentować i opowiadać swoim rodzicom o swoich ulubionych książkach, ucząc się w ten sposób wypowiadania na dany temat, oraz budowania pełnych zdań. Smerfy wezmą udział w zabawach związanych z książkami, ćwicząc równowagę i orientację wzrokowo-ruchową. Będą próbować łączyć przedmioty z bajek z ich bohaterami oraz  odgadywać tytuły na podstawie obrazków (Jaś i Małgosia, Kopciuszek, Kot w butach, O rybaku i złotej rybce, Czerwony Kapturek, Śpiąca Królewna). Dowiedzą się, jak różne tematy mogą poruszać książki. Przedszkolaki dowiedzą się, na podstawie obrazków, bajek i filmików edukacyjnych jak powstaje papier. Chętne Smerfy z razem z rodzicami zrobią papier ekologiczny z makulatury i w różny sposób będą się bawić kartkami. Przedszkolaki z rodzicami będą oglądać książki – sprawdzą, co zawierają (okładka, strony, tekst, ilustracje). Dzieci będą mogły wypowiedzieć się na temat obrazka, ilustracji lub usłyszanego tekstu. Spróbują ułożyć i opowiedzieć historyjkę zgodnie z chronologią zdarzeń ćwicząc przy tym odróżnianie świata rzeczywistego od bajkowego. Dzieci dowiedzą się czym różni się biblioteka od księgarni oraz poznają pracę sprzedawcy książek. Będą mogły pobawić się wraz z rodzicem w księgarnię doskonaląc przy tym liczenie. Smerfy wraz z rodzicem zastanowią się nad tym  jak dbać o książeczki i przy pomocy rodzica naprawią te, które są w domu zniszczone lub uszkodzone.

Szczegółowy zakres materiału na każdy dzień otrzymają Państwo drogą elektroniczną na pocztę grupową : smerfy2019cekow@gmail.com . Zachęcam również do przesyłania zdjęć. Pozdrawiam B. Chrostek.

 

Bajki dla przedszkolaków

https://bajki-zasypianki.pl/bajki-dla-przedszkolakow

Bajki dla przedszkolaków – wyciszające i usypiające bajki zasypianki na dobranoc, pokazujące i tłumaczące świat bajki pomagajki. Bajki o pierwszym dniu w przedszkolu, pojawieniu się rodzeństwa, wizycie u dentysty. Każdy znajdzie tu coś dla siebie!

 

 

Temat tygodniowy od  15.04.2020 do 17.04.2020r.  

DBAMY O NASZĄ PLANETĘ

 

Tematy kolejnych dni :

1. ( Środa) - Sprzątanie świata - ekoprzyjaciele.

2. ( Czwartek) - Czysta rzeka, czysto wokół nas.

3. ( Piątek ) - Segregujemy odpady.

 

W  tym tygodniu w grupie Smerfy rozmawialibyśmy o tym, jak możemy dbać o naszą planetę. Mówilibyśmy o utrzymywaniu porządku wokół siebie (w domu, przedszkolu i na zewnątrz), właściwym zachowaniu w lesie, zanieczyszczaniu wody, używaniu surowców wtórnych i segregacji odpadów.

 

Korzystając z własnych doświadczeń, udostępnionych filmów, piosenek dzieci dowiedzą się, czym jest przyroda, jakie zachowania wobec niej są właściwe, a jakie nie, i poznają kodeks małego ekologa. Dzieci dowiedzą się, jakie są zagrożenia dla lasu (pożary, zanieczyszczenia) i wezmą udział w zabawach związanych z przyrodą i dbaniem o nią. Nauczą się dzielić odpady na papierowe i plastikowe i poznają pojęcie, czym są śmieci oraz o konieczności ich segregacji. Przedszkolaki wysłuchają historię o kropelce wody i o dzieciach, które zanieczyściły rzekę. Smerfy będą sprawdzały, czym różni się czysta woda od brudnej oraz co stanie się z warzywem (rośliną) w czystej, a co w zanieczyszczonej wodzie. Poznają pojęcie ekologia, oraz z pomocą rodzica spróbują zrobić ekoludka z surowców wtórnych lub instrumenty z butelek i produktów sypkich.

 

Zabawa rzeczami codziennego użytku czy tworzenie zabawek „z niczego” to dobre sposoby na rozwijanie kreatywności dziecka i uniknięcie nudy. Takie aktywności wpływają pozytywnie na poczucie własnej wartości, umiejętność rozwiązywania napotkanych trudności i konfliktów oraz zdolność koncentracji uwagi. Pozwalają na ćwiczenie sprawności rączek i uczą maluchy ponownego wykorzystywania niepotrzebnych rzeczy oraz szacunku do przedmiotów. Pomoc w gotowaniu, sprzątaniu czy wykonywaniu innych obowiązków domowych jest nie tylko dobrą zabawą i aktywnością wzmacniającą więzi pomiędzy członkami rodziny – dziecko uczy się w ten sposób odpowiedzialności i nabywa umiejętności, które przydadzą mu się w późniejszym życiu. Jeżeli to możliwe, warto czasem zorganizować w domu tydzień lub dzień bez zabawek. Wszystkie zabawki należy schować (na przykład wynieść do piwnicy lub zamknąć w pudłach), dać synowi czy córce różne przedmioty: pudełka, butelki plastikowe, materiały, szary papier, i zachęcić do zabawy. Jeśli maluch ma trudności z wymyśleniem, w co się bawić, na początek można dać mu kilka pomysłów. Pudełko z przyklejonymi nakrętkami od butelek może służyć za samochodzik, a na dużym arkuszu papieru można stworzyć tor do jeżdżenia. Można również zrobić pacynki z rękawiczek i skarpetek lub kulki z gazety i ćwiczyć rzucanie do celu.

 

Szczegółowy zakres materiału na każdy dzień otrzymają Państwo drogą elektroniczną na pocztę grupową : smerfy2019@gmail.com . Zachęcam również do przesyłania zdjęć. Pozdrawiam B. Chrostek.

 


Temat tygodniowy od 06.04.2020 do 10.04.2020r.

  WIELKANOC

W tym tygodniu w grupie Smerfy rozmawialibyśmy o Wielkanocy. Dzieci zapoznałyby się ze  słowem Wielkanoc i z polskimi zwyczajami związanymi z Wielkanocą.

 

1.  Poniedziałek : Przygotowania do świąt. - Wzmacnianie więzi rodzinnych; zapoznanie z charakterystycznymi elementami związanymi z Wielkanocą na podstawie wiersza Przed Wielkanocą Dominika Niemiec. Rodzic czyta dziecku wierszyk pokazując przy tym ilustracje ( rodzina, koszyczek, święconka - wiersz oraz ilustracje) wiersz: http://images.dlaprzedszkoli.eu/przedszkolecekow/zalacznik-1-wiersz.rtf 

 

ilustracje http://images.dlaprzedszkoli.eu/przedszkolecekow/koszyczek.jpg,

 http://images.dlaprzedszkoli.eu/przedszkolecekow/swieconka.jpg,

 http://images.dlaprzedszkoli.eu/przedszkolecekow/wielkanoc-rodzina.jpg 

( Podczas rozmowy pamiętajmy, aby dziecko starało się odpowiadać pelnym zdaniem).

 

Zachęcam do osłuchania dzieci z piosenką Znaki Wielkanocy :

https://www.youtube.com/watch?v=OCmZrAz3t-U , po wysłuchaniu można zapytać dziecko o czym była piosenka?

-Zabawa pantomimiczna „Pomagam mamie” –  Dziecko swobodnie biega po dywanie. Gdy usłyszy gwizdek( klaśnięcie), zatrzymuje się i pokazuje czynność, którą wymieni R. (Pomagam mamie: zetrzeć kurze z półek, mieszać ciasto, odkurzać, nakrywać do stołu, kroić warzywa, wkładać jajka do koszyka itp.)

polecam piosenkę zachęcającą dzieci do pomocy przy sprzątaniu :

https://www.youtube.com/watch?v=imoS6Wkr04w

Praca plastyczna –wyklejanka wielkanocny koszyczek.

https://www.superkid.pl/wyklejanki-wielkanoc

Jeśli nie ma dostępu do drukarki rodzic może samemu narysować dziecku koszyczek wzorując się na powyższym.

 

 

2. Wtorek - Wielkanocne tradycje. - Poznanie polskich zwyczajów związanych z Wielkanocą (święcenie pokarmów, śmigus dyngus, wcześniejsze święcenie palm). Można wytłumaczyć, że w tym roku święta będziemy obchodzić trochę inaczej. (żeby nie narażać się na zachorowanie); poznanie określeń: pisanka, kraszanka, święconka; 

-Poznanie zwyczajów wielkanocnych na podstawie  filmików o zwyczajach wielkanocnych :

https://www.youtube.com/watch?v=SIyg486T0CY

https://www.youtube.com/watch?v=lnglzbx4H7Q

 

„Pisanki we wzorki” – zabawa ruchowo-naśladowcza na podstawie wiersza K. Bayer.

http://images.dlaprzedszkoli.eu/przedszkolecekow/zalacznik-2-zabawa-ruchowa-na-podstawie-wierszyka(1).rtf

Po zabawie możemy zachęcić dziecko do podziału na sylaby wyrazy: pisaneczki ( pi-sa-ne-czki , jajka (jaj-ka) , kropeczki (kro-pe-czki ) , kotek (ko-tek) , oraz można zapytać z ilu sylb składają się poszczególne wyrazy.

 

3. Środa - Wielkanocny koszyczek. - Poznanie tradycji święcenia pokarmów w Wielką Sobotę; Na podstawie wiersza i ilustracji. Zwrócenie uwagi na estetyczny wygląd koszyczka wielkanocnego.

ilustracje: koszyczek wielkanocny http://images.dlaprzedszkoli.eu/przedszkolecekow/obrazek-duzy-1(1).pdf

 

Wielkanocny koszyczek – słuchanie wiersza Z. Domitrocy połączone ze swobodną rozmową

R. z dzieckiem na temat zwyczajów podczas świąt wielkanocnych. Wyjaśnienie znaczenia słowa święconka. ( Koszyczek z pokarmami, które święci się w Wielką Sobotę ).

Wielkanocny koszyczek

Zbigniew Domitroca

W małym koszyczku dużo jedzenia,

które niesiemy do poświęcenia:

chleb i wędlina,

kilka pisanek oraz cukrowy mały baranek.

Drożdżowa babka, sól i ser biały,

i już jest pełny koszyczek mały...

 

 „Wielkanocny koszyczek” – zabawa dydaktyczna z rodzicem. ( W Wielka sobotę zachęcam do utrwalenia z dzieckiem co kłądziemy do koszyczka ( można poprosić dziecko o pomoc w szykowaniu święconki, napewno poczuje się ważne, że może pomóc. Oczywiście pamietajmy o pochwaleniu dziecka).

„Kurki i ziarenka” – zabawa orientacyjno-porządkowa. Dziecko swobodnie biega w rytm piosenki Znaki Wielkanocy  https://www.youtube.com/watch?v=OCmZrAz3t-U Na hasło R: Kurki szukają ziarenek dziecko zatrzymuje się, robi przysiad i stuka opuszkami palców o podłogę.

 

 

4. Czwartek - Pisanki, Kraszanki, Malowane jaja. - Kształtowanie umiejętności klasyfikowania ze względu na jedną cechę; posługiwanie się nazwami kolorów podstawowych; przybliżenie dzieciom tradycji malowania jajek.

OSŁUCHANIE Z PIOSENKĄ O PISANKACH:

https://www.youtube.com/watch?v=OTPObfVuHCYHYPERLINK "https://www.youtube.com/watch?v=OTPObfVuHCY&t=27s"&HYPERLINK "https://www.youtube.com/watch?v=OTPObfVuHCY&t=27s"t=27s

- „Co jest w jajku?” – zabawa dydaktyczna połączona z eksperymentem. Instrukcja  http://images.dlaprzedszkoli.eu/przedszkolecekow/zalacznik-5.rtf 

 

„Wyścigi jaj” – zabawa ruchowo-zręcznościowa. – R. daje dziecku drewnianą łyżkę z plastikowym jajkiem (może być piłeczka pingpongowa lub dla odważnych prawdziwe jajko ). Zadaniem dziecka jest przeniesie „jajka” po wyznaczonej drodze do celu.

 

 

5. Piątek- Na świątecznym stole- Ćwiczenia rozluźniające i zwiększające ruchomość w stawach; liczenie w dostępnym zakresie;

            Zestaw ćwiczeń ruchowych. ( Do ćwiczeń potrzebna piłka )

– „Skaczące pisanki” – dziecko staje na wyznaczonej linii i skacze obunóż wyznaczonego rzez rodzica miejsca.

– „Zające na łące” – dziecko wykonuje zajęcze skoki (w przysiadzie najpierw przekładane są ręce, później nogi) do wyznaczonego miejsca.

– „Mówiąca pisanka” – dziecko staje naprzeciwko rodzica. R. rzuca piłkę do dziecka, mówiąc: Rzuć, kucając / Rzuć, siedząc / Podskocz i rzuć. Dziecko wykonuje polecenia.

– „Kaczuchy” – dziecko chodzi, naśladując kaczuszki (kaczy chód, machanie skrzydełkami i kuperkami).

- „Kura znosi jajko” – zabawa ruchowa z elementami liczenia. Dziecko porusza się w rytmie piosenki https://www.youtube.com/watch?v=OTPObfVuHCYHYPERLINK "https://www.youtube.com/watch?v=OTPObfVuHCY&t=27s"&HYPERLINK "https://www.youtube.com/watch?v=OTPObfVuHCY&t=27s"t=27s

Gdy Rodzic ściszy muzykę dziecko zatrzymuje się. R. pokazuje rękę z określoną liczbą palców od 1 do 3, mówiąc: Kura znosi jajka. Ile ich zniosła?. Dzieci liczą palce i mówią tyle razy „ko”.

 

Drodzy rodzice zachęcam do angażowania dzieci do pomocy przy wielkanocnych porządkach , dekoracjach oraz do wspólnych wielkanocnych wypieków  pieczenia babeczek, babek itp. Będą  zadowolone, jeśli będą mogły współuczestniczyć w przygotowaniach do świąt, a możliwość wcielenia się w rolę kucharza/ kucharki sprawi im ogromną frajdę :)

Życzę Zdrowych, Spokojnych i Rodzinnych Świąt Wielkanocnych

 

 


Temat tygodniowy od 30 do 03.04.2020r. 

Praca rolnika.

 

W tym tygodniu Smerfy zapoznawałyby się z pracą rolnika: czynnościami, jakie wykonuje i potrzebnymi mu narzędziami.

Poniżej przedstawiam propozycje materiałów dydaktycznych:

( filmiki edukacyjne - linki, łamigłówki , zabawy ):

 

1.  Poniedziałek : Na polu.  -  Zapoznanie się z pracą rolnika na podstawie obrazka http://images.dlaprzedszkoli.eu/przedszkolecekow/rolnik-czynnosci.jpg, http://images.dlaprzedszkoli.eu/przedszkolecekow/obrazek-traktora.jpg.

 

poznanie czynności rolnika na roli : ilustracja przedstawiająca pole, rolnika co orze pole oraz rolniczke co sieje, 

http://images.dlaprzedszkoli.eu/przedszkolecekow/obrazek-duzy-5.pdf

http://images.dlaprzedszkoli.eu/przedszkolecekow/obrazek-duzy-4.pdf

oraz poznanie maszyn i narzędzi ( traktor, kombajn, siewnik ) na podstawie filmiku link poniżej:  https://www.youtube.com/watch?v=UaZqlkBiONo

 

obserwacja czynności siania na podstawie piosenki " Siała baba mak " link poniżej :

https://www.youtube.com/watch?v=UEMfTgKcZM4&t=45s

Zachęcam do zabawy z dzieckiem i członkami rodziny do piosenki " Rolnik sam w dolinie". – tradycyjna zabawa ruchowa. Dzieci , rodzice stoją w kole, trzymając się za

ręce. Rodzic wybiera dziecko, które jest rolnikiem. Dziecko-rolnik wchodzi do środka koła. Taniec do piosenki : https://www.youtube.com/watch?v=0Iw20CK9Wz4

 

 

2. Wtorek : Dzień w gospodarstwie. - " Od nasionka do kwiatka". Opowiadanie historyjki obrazkowej zgodnie z chronologią zdarzeń, używanie określeń ; na początku , potem , na końcu.

http://images.dlaprzedszkoli.eu/przedszkolecekow/historyjka-obrazkowa-9.pdf

W pierwszej kolejności rodzic opowiada dziecku jak z nasionka wyrasta kwiatek na podstawie historyjki obrazkowej.  Następnie dziecko z pomocą rodzica rozcina obrazki  i układa je samodzielnie zgodnie z chronologią zdarzeń Opowiadając, co widzi na obrazkach, w jaki sposób z ziarenka wyrosła roślina. Na koniec dziecko może nakleić obrazki na kartkę i pokolorować według włąsnej inwencji.

Dla chętnych filmik edukacyjny " W  gospodarstwie".

https://www.youtube.com/watch?v=U6q-jMyqn8Q

praca plastyczno-techniczna - lepienie chlebka, bułeczek, rogalików z plasteliny lub modeliny.

 

3. Środa : Ale jaja ! - Porównywanie liczebności zbiorów; odwzorowywanie liczebności za pomocą zbiorów zastępczych. Możemy pobawić się z dzieckiem w zabawe dydaktyczną „Zagubione jajka” – Dziecko otrzymuje trzy tacki papierowe ( koszyczki), słomki oraz kuleczki z papieru, które są jajkami. Rodzic mówi: Kury zgubiły jajka i nie mogą ich znaleźć. Policzcie, ile jest koszyczków . Przenieście po jednym jajku do każdego koszyczka. Zadaniem dziecka jest przeniesienie jajek na talerzyk papierowy. Rodzic prosi dziecko, aby policzyły jajka na każdym talerzyku. Rodzic pyta: Czy każda kura odnalazła swoje jajko w koszyczku ?

Zabawa ruchowa " Kto mieszka w jajku "  na podstawie wiersza E. M. Minczkiewicz " Kurczątko ".

 Rodzic recytuje wiersz, jednocześnie rysując na kartce.

Kurczątko z jajeczka się urodziło... (R. rysuje owal jako jajko)

Główkę wychyliło, (R. rysuje z boku koło jako głowę)

na dwie nóżki skoczyło. (R. na dole dorysowuje dwie kreski jako nogi)

Następnie rodzic jeszcze raz z dzieckiem  mówi wierszyk, wykonując następujące czynności:

Kurczątko z jajeczka się urodziło... (dzieci przykucają, robią nad głową daszek z rąk)

Główkę wychyliło, (dzieci rozchylają ręce i wychylają głowy)

na dwie nóżki skoczyło. (dzieci podskakują).

Na koniec Rodzic prosi dziecko aby podzieliło wyraz jajo na sylaby i powiedziało z ilu sylab się skłąda.

historyjka obrazkowa skąd się bierze jajo : http://images.dlaprzedszkoli.eu/przedszkolecekow/historyjka-obrazkowa-10.pdf

filmik edukacyjny : Staś i Ola zapraszają na film pt. " Jaja".

https://www.youtube.com/watch?v=tG7YwAnrDPg

 

 

4. Czwartek - Traktor. Zapoznanie dzieci z krótkim wierszykiem o traktorku, poznanie pojęcia: traktor. : Rodzic czyta dziecku wierszyk pokazując przy tym ilustracje traktora ( załącznik obrazek traktora)

Traktor

Cezary Piotr Tarkowski

Stoi traktor na podwórzu,

zabłocony, cały w kurzu.

Latem pełni ważną rolę,

bo wyjeżdża często w pole,

ciągnie, orze i bronuje –

bardzo ciężko tam pracuje.

Dzieci opisują wygląd traktora. Jaki ma kolor ? , Ile traktor ma kół?. Dziecko głośno liczy ilość kół wskazując paluszkiem koła na obrazku.

zabawa ruchowa z elementami dźwiękonaśladowczymi „Jedzie traktor” Na hasło : Traktor wyjechał w pole dziecko porusza się w rytm tamburyna i naśladuje odgłosy traktora: pach, pach, pach. Gdy rodzic przestaje grać, dziecko się zatrzymuje. Rodzic prosi, by dzieci spróbowało podzielić wyraz traktor na sylaby.

dla chętnych filmik jak zbudowany jest traktor: https://www.youtube.com/watch?v=KawPdcQKZCU&list=PLVP2fvYKXCcUH5lonI4FLcGr7YAmTVuim&index=4

rozwijanie grafomotoryki rysując traktor po śladzie.

 

 

 

5. Piątek - Skąd się bierze ser ? - Zapoznanie dziecka z pojęciem nabiał oraz z produktami ( mleko, ser , maślanka, jogurt na podstawie filmu edukacyjnego : https://www.youtube.com/watch?v=Veacl9J-yrQ,

Zachęcam również do obejrzenia filmiku Jak powstaje mleko ? https://www.youtube.com/watch?v=y_gXAlEJCik

„Zdrowe jedzenie” – próbowanie produktów zrobionych z mleka. Rodzic przygotowuje dziecku na stole produkty mleczne jakie ma w lodówce (mleko, ser biały, ser żłóty, masło, jogurt itp.). Dzieci rozpoznają produkty mleczne i podają ich nazwy: ser biały i żółty, jogurt, śmietana, masło. Próbują wszystkich artykułów. Rodzic przeprowadza rozmowę, dlaczego te produkty trzeba jeść (np. po to, by mieć zdrowe zęby, kości).

karty pracy , kolorowanki związane z tematyką :

http://images.dlaprzedszkoli.eu/przedszkolecekow/kpp72a.pdf

https://www.superkid.pl/karty-pracy-przedszkolaka-zestaw-7

 

kolorowanki załącznik :

http://images.dlaprzedszkoli.eu/przedszkolecekow/kolm-zagroda-4.pdf

http://images.dlaprzedszkoli.eu/przedszkolecekow/kolm-zagroda-2.pdf

http://images.dlaprzedszkoli.eu/przedszkolecekow/kol-bezpieczenstwo-8.pdf

http://images.dlaprzedszkoli.eu/przedszkolecekow/kpu-40-3.pdf

http://images.dlaprzedszkoli.eu/przedszkolecekow/ldm-wies-i-miasto-5b.pdf

http://images.dlaprzedszkoli.eu/przedszkolecekow/kolm-zwierzeta-mlode-3.pdf

http://images.dlaprzedszkoli.eu/przedszkolecekow/kolm-zwierzeta-mlode-5.pdf

 

 

 


 

Temat tygodniowy od 23 do 27.03.2020r.  Zwierzęta na wiejskim podwórku.

W tym tygodniu realizowalibyśmy w grupie Smerfy tematykę zwierząt wiejskich.

Poniżej przedstawiam propozycje materiałów dydaktycznych:

( filmiki edukacyjne - linki, łamigłówki , zabawy ):

 

 1. Zwierzęta w gospodarstwie - zapoznanie się ze zwierzętami ( kura, kogut, kaczka, świnia, kot, pies, krowa, ( obrazek zwierząt załącznik nr 1 )oraz na podstawie filmiku link poniżej : https://www.youtube.com/watch?v=qQtJP40a1Iw&t=179s ( można również następnie utrwalać zwierzątka poprzez pokazywanie obrazka konkretnego zwierzątka, a dziecko sam już określa co to za zwierzę. 

 

2. Domy zwierząt wiejskich ( określenie „domów” poszczególnych zwierząt: budy,

stajni, kurnika. Polecam film edukacyjny -  nauka przez zabawę " Domy zwierząt ": https://www.youtube.com/watch?v=1PD3jNhefUA. Utrwalanie domów zwierząt poprzez gre memory.

 

3.Odgłosy - Ćwiczenie buzi i języka, naśladując to, w jaki sposób poruszają pyskiem i jakie wydają odgłosy.( rozpoznawanie odgłosów zwierząt wiejskich) można wspomóc się filmikiem link  : https://www.youtube.com/watch?v=vQbS0Dm0CjA

lub wierszykiem :

Wycieczka

sł. i muz. Katarzyna Kulikowska

Kiedy słonko jasno świeci,

na wycieczkę idą dzieci.

Idę ja, idziesz ty, kaczki, koty, kury, psy.

Kaczka: kwa, kwa, kwa. (dzieci naśladują głosy kaczki)

Kotek: miau. (dzieci naśladują głos kotka)

Kura: ko, ko, ko. (dzieci naśladują glos kury)

A piesek: hau. (dzieci naśladują głos psa)

 

4. Małe i duże zwierzęta (koń – źrebak, krowa – cielak, świnia – prosiak, kura – kurczak , pies- szczecię , kot-kociątko)  podawanie ich nazwy, łączenie w pary . Polecam filmik edukacyjny pt. " Szukam mamy". link poniżej : https://www.youtube.com/watch?v=E5bWIQo182c

 

5. Przysmaki zwierząt - poznanie przysmaków zwierząt wiejskich : kotek-mleczko , kurka - ziarno, konik - siano, królik - marchewkę, krowa- trawka . Zachęcam do obejrzenia przez dzieci filmika edukacyjnego :" Co jedzą wiejskie zwierzęta "? Dzieci mogą same odgadywać i podawać wcześniej odpowiedzi spośród wyświetlanych wariantów. filmik poniżej : https://www.youtube.com/watch?v=2LOpSLZe2RA

 

Zachęcam do osłuchania dzieci z piosenką pt : "Dziwne rozmowy" , która napewno łatwo wpadnie w ucho a jednocześnie będzie okazją do naśladowania zwierząt wiejskich przez dzieci. link do piosenki : https://www.youtube.com/watch?v=jI9trIb3NJQ

- zabawy ruchowe i rozwój spr. fiz. Dzieci imitują sposób chodzenia zwierząt wiejskich np.: koniki- galopowanie i przeskakiwanie przez przeszkodę, kotek - czworakowanie, piesek  bieganie, kaczka - chodzenie w przysiadzie trzymając się za pięty. Można pobawić się z dzieckiem w mamę kotka i kociątko, mama kotek w klęku podpartym , niesie na grzbiecie ( na swoich plecach kociątko ).

 

Przed odwołaniem zajęć , obserwowaliśmy i monitorowaliśmy pogodę określając jej stan na planszy " Sam obserwuje pogodę". Dzieci świetnie sobie radziły z jej opisywaniem czy jest pochmurno, czy świeci słońce. Poniżej arkusz obserwacji pogody - dzieci mogłyby sobie utrwalać określanie pogody.   http://images.dlaprzedszkoli.eu/przedszkolecekow/arkusz-obserwacji-pogody.pdf

 

łamigółwki , karty pracy :


Ostatnia aktualizacja: 2020-06-22