To takie proste!
Publiczne Przedszkole w Cekowie Kolonii

Strona głowna  /  Grupa III - Gumisie
Grupa III - Gumisie

Grupa III - 5 latki GUMISIE

WYCHOWAWCA: Beata Kędzia

 

Temat tygodnia od 22.06 do 30.06 2020r.

Wakacje!

 1. W górach.
 2. Nad morzem.
 3. W co się bawić latem?
 4. Moje wakacje.
 5. Bezpieczne wakacje.
 6. Co warto zwiedzić w Polsce.
 7. Wędrówki szlakiem polskich legend.

Wielkimi krokami zbliżają  się wakacje. W tym tygodniu będziemy rozmawiali o wakacjach, wakacyjnych podróżach i miejscach, które można zobaczyć. Dzieci z poprzednich lat wiedzą już, jakie są najpopularniejsze kierunki wyjazdów na wakacje w Polsce. Potrafią wskazać duże miasta nad morzem i w górach. Podczas prostych zabaw zapoznają się z mapą i globusem.

Przypomnimy sobie  zasady bezpiecznego zachowywania się w określonych miejscach.

Będziemy  odczytywali znaki informacyjne, ostrzegawcze i zakazu, które można spotkać

podczas wakacyjnych wypraw.

W ramach podsumowania tego roku pracy chcę wyrazić ogromną dumę z postępów

Waszych dzieci. Pracowały z zapałem nawet w tym trudnym czasie pandemii i w pełni zasłużyły na wypoczynek. Z utęsknieniem czekają na chwile spędzone tylko z Wami. Proszę, spróbujcie w te wakacje poświęcić im jak najwięcej czasu, o który tak trudno w trakcie zabieganego roku przedszkolnego.

Pragnę  podziękować Rodzicom za wsparcie w minionym roku, za pomoc i zaangażowanie. Życzę Wam i Dzieciom udanych, niezapomnianych, pełnych wrażeń i przede wszystkim bezpiecznych wakacji! Wracajcie wypoczęci i szczęśliwi. A gdybyście za nami zatęsknili, wyślijcie kartkę na adres przedszkola. Wasze dzieci zawsze z dumą chwalą się nimi po powrocie do nas.

Do zobaczenia w nowym roku przedszkolnym!

WSPANIAŁYCH I BEZPIECZNYCH  WAKACJI KOCHANI !!!

 

Szczegółowy zakres materiału otrzymają Państwo drogą elektroniczną na pocztę. Zachęcam również do przesyłania zdjęć lub kontaktu w ramach informacji zwrotnej.

Pozdrawiam. Beata Kędzia. 

 

Wiadomość dla rodziców odnośnie realizacji podstawy programowej z religii.

Kochani!


Kolejny rok nauki za nami.
Dziękuję, że tak ładnie pracowaliście.
 Dziękuję Waszym Rodzicom za zaangażowanie w te nasze wirtualne spotkania!
Życzę Wam super wakacji. Do zobaczenia po wakacjach. Beata Majtas.

 

https://pl.padlet.com/beatamajtas/Bookmarks

 

 


Temat tygodnia od 15.06 do 19.06 2020r.

Lato

1.Po czym poznać, że nadeszło lato?

2. Burza.

3. Tęcza.

4. Lato na łące.

5. Letnie smakołyki.

 

W przedostatnim tygodniu roku szkolnego  będziemy oczekiwali na nadejście lata. Porozmawiamy o zwiastunach lata, letnich kwiatach i owadach, zjawiskach atmosferycznych, takich jak burza czy tęcza, oraz letnich smakołykach.

Dzieci znają już wszystkie miesiące i pory roku więc utrwalimy ich  kolejność. Nauczymy się  planować eksperymenty przyrodnicze, i wyciągać z nich wnioski.

Dowiemy się jak zachować się w czasie burzy, jakich miejsc unikać, gdzie się schronić. Utrwalimy siedem kolorów tęczy i dowiemy się, jak ona powstaje.

Poznamy letnie kwiaty i owady, które możemy zobaczyć o tej porze roku na łące czy w ogródku. Dzieci dowiedzą się, że dotykając i używając roślin, należy zachować ostrożność i że nie wolno dotykać tych nieznanych. Zachęcam do odszukania   roślin leczniczych w okolicach domu i dołożenia ich do zielnika, który robiliśmy w maju.

Dowiemy się jak wygląda produkcja lodów i pobawimy się ich smakami.

W tym tygodniu oprócz rozbudowywania wiedzy dzieci, kształtowania umiejętności wypowiadania się na dany temat i uważnego słuchania  wykonamy wiele różnych prac plastycznych, których efekty będziemy mogli  oglądać na stronie naszego przedszkola. Cały czas doskonalimy  umiejętność przeliczania, porównywania liczb, dzielenia wyrazów na   głoski i sylaby.

 

Szczegółowy zakres materiału otrzymają Państwo drogą elektroniczną na pocztę. Zachęcam również do przesyłania zdjęć lub kontaktu w ramach informacji zwrotnej.

Pozdrawiam. Beata Kędzia. 

 

 

Wiadomość dla rodziców odnośnie realizacji podstawy programowej z religii.

 

Drodzy Rodzice, w tym tygodniu dzieci uczą się modlitwy Ojcze nasz. Proszę, postarajcie się odmawiać ze swoimi pociechami tę modlitwę. Przesyłam również zadanie na ten tydzień:  https://pl.padlet.com/beatamajtas/su6btlc9vayiguhd   

pozdrawiam  Beata Majtas

 


 

Temat tygodnia od 08.06 do 10.06 2020r.

Zwierzęta duże i małe

 

1. Z wizyta w zoo.

2.Łańcuch pokarmowy.

3.Zwierzęta aktywne nocą.

 

W tym tygodniu zgłębimy wiedzę na temat zwierząt. Dzieci są już specjalistami w tej dziedzinie bowiem wiedzą, gdzie żyją różne zwierzęta na świecie. Dlatego będziemy umieszczać ich zdjęcia w odpowiednich miejscach na mapie i przyporządkowywać do odpowiednich środowisk,takich jak sawanna, ocean czy lasy tropikalne. Zwierzęta mieszkające w zoo też nie mają przed nimi tajemnic. Dzieci umieją je rozpoznawać nawet na ilustracjach przedstawiających fragmenty skóry, a więc to kwestia tylko utrwalenia. Przedszkolaki stworzą piękne prace plastyczne z wizerunkami zwierząt, które będzie można  oglądać na stronie przedszkola. Przy okazji usprawnią  motorykę małą i poznają ciekawostki na temat wybranych zwierząt. Dzieci poznają nazwy największych polskich parków narodowych i będą próbowały  przyporządkować je do odpowiednich miejsc na mapie i wymienić zwierzęta, które w nich żyją. Dowiedzą,  się jak  zachować się podczas pobytu w parku narodowym oraz czego nie wolno tam robić. Drodzy rodzice! Gdybyście podczas wakacji znaleźli się w pobliżu któregoś z parków, wstąpcie tam z dziećmi. Oglądanie zwierząt na żywo jest jeszcze ciekawsze niż praca ze zdjęciami. Dzieci dowiedzą się  też, jak zachowywać się w lesie i o ewentualnym spotkaniu z wilkiem. Przedszkolaki poznają  wiele przysłów związanych z tym zwierzęciem. Będziemy tworzyli łańcuchy pokarmowe. Podzielimy zwierzęta na aktywne za dnia i w nocy. Ze szczególnym zainteresowaniem zgłębimy  temat dotyczący nietoperzy. Dowiemy się, że nietoperze nie żywią się krwią ludzką i nie wkręcają się we włosy. Dzieci dowiedzą się, na czym polega zjawisko echolokacji, a nawet… spróbują  przećwiczyć  zasadę jego działania na sobie.

 

 Szczegółowy zakres materiału otrzymają Państwo drogą elektroniczną na pocztę. Zachęcam również do przesyłania zdjęć lub kontaktu w ramach informacji zwrotnej.

Pozdrawiam. Beata Kędzia. 

 

Wiadomość dla rodziców odnośnie realizacji podstawy programowej z religii.

 

Witam.

Drodzy Rodzice, w tym tygodniu obchodzimy Uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej czyli Boże Ciało. Proszę, aby dzieci zapoznały się z prezentacją.

https://view.genial.ly/5ec66a33ad9c9e0d8e204c46/presentation-boze-cialo-przedszkole?fbclid=IwAR0O3NwFhEZbBGGfJ1O-8angaiBBDDujXyMKvmJUb5C3BMp1uTMEqz5c2K8

 

Dziękuję Rodzicom za cierpliwość i pomoc dzieciom,

pozdrawiam, Beata Majtas

 


Temat tygodnia od 01.06 do 05.06 2020r.

Dzień dziecka

 

Tematy kolejnych dni:

1. Dzień dziecka

2. Wszystkie dzieci nasze są

3. Dzieci z różnych stron świata

4. Prawa dziecka

5. Dzień dziecka na świecie

Witamy wszystkie radosne buzie!!!

Czy jesteście gotowi na kolejny dzień zabaw z Nami?

Jeśli tak – zapraszamy!!!

 

W tym tygodniu będziemy  lepiej poznać samych siebie. Porozmawiamy o sobie, o swoim wyglądzie i naszych zainteresowaniach. Poszukamy  różnic i podobieństw między nami. Dowiemy się, że choć na zewnątrz się różnimy, w środku często jesteśmy do siebie podobni. Dowiecie się ciekawostek  o dzieciach z różnych stron świata, o ich wyglądzie, strojach, obyczajach, a także o muzyce charakterystycznej dla kontynentów, na których żyją. Mimo że mieszkamy w odległych krajach, podobnie się bawimy i spędzamy czas wolny. Dzieci dowiedzą się także, że na świecie niektórzy ich rówieśnicy żyją w trudnych warunkach: muszą pracować, cierpią z powodu głodu, braku dostępu do wody czy wojen.

Dzieci poznają  swoje prawa. Wiedzą już, co im się należy i co zrobić, gdy ktoś łamie ich prawa.

Przedszkolaki dowiedzą się, że nie wszystkie dzieci na świecie obchodzą Dzień Dziecka 1 czerwca. Niektóre spędzają go też zupełnie inaczej niż w Polsce, np. udając się do parlamentu.

Z okazji Dnia Dziecka chętne dzieci wykonają  pinatę, bardzo popularną w Meksyku. Z przyjemnością ją rozbiją i poczęstują się słodkościami ukrytymi w środku.

 

 Szczegółowy zakres materiału otrzymają Państwo drogą elektroniczną na pocztę. Zachęcam również do przesyłania zdjęć lub kontaktu w ramach informacji zwrotnej.

Pozdrawiam. Beata Kędzia. 

 

 

Wiadomość dla rodziców odnośnie realizacji podstawy programowej z religii.

Dziś Dzień Dziecka, w tym dniu:

 

Słońce świeci dla Ciebie,
a chmurki tańczą na niebie.
Śmieją się motylki,
a biedronki i kwiatki
przesyłają życzenia
i słodkie buziaczki!

Rośnij duży, dzielny, zdrowy, w 100% odlotowy.
Teraz coś dla Twojej główki, by nie było z niej makówki.

Poszukajcie w tym tygodniu w przyrodzie, tego wszystkiego,co się do Was śmieje i przesyła buziaki. Udanych poszukiwań, powodzenia

pozdrawiam Beata Majtas 

 


 

Temat tygodnia: Święto mamy i taty

od 25 maja  do 29 maja 2020 r.

 

 1.Moja mama.

2.Mój tata.

 3. Siostra i brat.

4. Nietypowe rodziny.

5.Piknik rodzinny.

 

               W tym tygodniu porozmawiamy o rodzinie. Wzmocnimy poczucie przynależności do rodziny poprzez opisywanie osób słowami, ruchem, gestem, a także odgrywając scenki z życia rodzinnego. Dzieci utrwalą znajomość nazw związanych  z relacjami w rodzinie: rodzice, rodzeństwo, dziadkowie, krewni itp. Dowiedzą  się wielu nowych rzeczy o  zawodach, wykonywanych czynnościach, pełnionych obowiązkach przez rodziców. Rozwiną kompetencje językowe poprzez analizę i syntezę głosek i sylab w słowach. Usprawnią słuch rozwiązując zagadki słuchowe. Rozwiną również umiejętności matematyczne poprzez określanie lewej i prawej strony w przestrzeni w odniesieniu do własnego ciała i innych obiektów. Poćwiczą przeliczanie obiektów, dodawanie w zakresie 10, kontynuują rytmy. Wezmą udział  w zabawach ruchowych do piosenek, a może stworzą do nich akompaniamenty i zilustrują je ruchem. Wykonają prace plastyczne  dla rodzeństwa lub rodziców. Doceńcie ich trud. Mówcie  im ile dla was znaczą i że je kochacie , bo  drodzy rodzice, dzieci kochają Was najbardziej na świecie! Z radością  spędzą  z Wami każdą chwilę i opowiedzą o wspólnych  upodobaniach.

 

                  Jak mogą Państwo w codziennych aktywnościach wesprzeć swoje dziecko?

Aby utrwalić wiadomości o rodzinie, możecie Państwo przeglądać fotografie i powtarzać nazwy związane z pokrewieństwem: siostra, brat, wujek, ciocia itp. Warto też podczas codziennych aktywności utrwalać orientację dziecka w przestrzeni w odniesieniu do własnego ciała i innych obiektów (moja prawa / lewa strona – czyjaś prawa / lewa strona), wspólnie przeliczać, dodawać i odejmować obiekty w najbliższym otoczeniu, zachęcać dzieci do odczytywania prostych tekstów.

 

 Szczegółowy zakres materiału otrzymają Państwo drogą elektroniczną na pocztę. Zachęcam również do przesyłania zdjęć lub kontaktu w ramach informacji zwrotnej.

Pozdrawiam. Beata Kędzia. 

 

 

Wiadomość dla rodziców odnośnie realizacji podstawy programowej z religii.

 

                Moi Drodzy, na naszych spotkaniach wielokrotnie mówiliśmy o różnych wydarzeniach z życia Jezusa. Dzisiaj dowiecie się o kolejnym ważnym wydarzeniu. Jest nim Uroczystość Wniebowstąpienia- Pan Jezus wstąpił do nieba. Święto to obchodzimy czterdzieści dni po Wielkanocy (w tym roku obchodzimy je 24 maja). Jest to bardzo radosne święto. W tym dniu dziękujemy Bogu, że jest obecny wśród nas tu na ziemi i prowadzi nas do Boga. I chociaż Go nie widzimy, to możemy się z nim spotkać podczas Mszy Świętej, na modlitwie i na katechezie.

1. Obejrzyj krótki filmik omawiający wydarzenie wniebowstąpienia Pana Jezusa:

https://www.youtube.com/watch?v=P6LKozdK_Co

2. Ułóż puzzle z ilustracją przedstawiającą wniebowstąpienie Pana Jezusa:

https://puzzlefactory.pl/pl/puzzle/graj/dla-dzieci/224577-wniebowst%C4%85pienie

3. Pokoloruj obrazek:

http://www.supercoloring.com/pl/kolorowanki/wniebowstapienie-jezusa?colore=online

 

Dziękuję Rodzicom za cierpliwość i pomoc dzieciom,

pozdrawiam Beata Majtas 

 

 


Temat tygodnia: Na  łące

od 18 maja  do 22 maja 2020 r. 

1. Rośliny na łące.

2.  Zwierzęta na łące.

3.  Owady.

4. W stawie – rozwój żaby.

5. Plener malarski

 

Wiosenne tygodnie to dobry czas, by wspólnie obserwować zmieniającą się przyrodę.

              Dlatego w tym tygodniu podziwiać będziemy  piękno łąki. Szczególną uwagę zwrócimy na jej mieszkańców i rośliny na niej rosnące. Będziemy rozwiązywać  zagadki i  układać zdania o łące i stawie. Poznamy  etapy rozwoju żaby i motyla, a także zwyczaje kreta. Pobawimy się literami i głoskami. W otoczeniu i na ilustracjach wyszukiwać będziemy przedmioty, których nazwy rozpoczynają się  podaną głoską. Podczas zabaw matematycznych będziemy się posługiwać  liczebnikiem głównym i porządkowymi i w dalszym ciągu będziemy doskonalili  umiejętność dodawania, odejmowania różnych przedmiotów. Ćwiczenia rozpoznawania i podawania nazw figur geometrycznych, a także odzwierciedlanie układu przestrzennego na kartce też nas w tym tygodniu nie ominą. Używać będziemy określeń: na, za, obok, pod, przed, z lewej / prawej strony, w prawym / lewym górnym / dolnym rogu itp. Sznurkiem dzieci będą odmierzały  odległość między przedmiotami, wykorzystując przy tym pojęcia: krótszy, dłuższy. Będą tworzyły zbiory, które zawierają po tyle samo elementów i układały  rytmy  dwu- i trzyelementowe. Z różnych materiałów będziemy  wykonywali prace plastyczne. Podczas zabaw dzieci wykonają  liczne ćwiczenia usprawniające koordynację  ruchową, a także kształtujące prawidłową postawę ciała, np. naśladując ruchy motyla.

 

Dobre pomysły dla mądrych rodziców, czyli jak spędzać czas z dzieckiem w tym tygodniu:

• Rozmowy o zwyczajach owadów, ptaków oraz innych zwierząt wiosną.

• Spacer po łące,  nad stawem – obserwowanie roślin i zwierząt w ich

naturalnym środowisku.

• Zabawy w układanie zagadek.

• Zabawy w kalambury – jedna osoba tylko mimiką i gestami naśladuje wybrane

zwierzę, druga zgaduje.

• Zabawy w dzielenie wyrazów na sylaby, przeliczanie ich i układanie zbiorów

z tylu elementów, ile było sylab w danym wyrazie.

• Zabawy w rozwijanie zdań.

• Czytanie opowiadań i wierszy, wspólne śpiewanie piosenek i recytowanie rymowanek.

 

Szczegółowy zakres materiału otrzymają Państwo drogą elektroniczną na pocztę.

Zachęcam również do przesyłania zdjęć lub kontaktu w ramach informacji zwrotnej.

Pozdrawiam. Beata Kędzia. 

 

 

Wiadomość dla rodziców odnośnie realizacji podstawy programowej z religii.

 

Moi Drodzy, dziś obchodzimy 100 rocznicę urodzin Jana Pawła II. Przypomnijmy sobie naszego rodaka.

 

https://padlet.com/beatamajtas/8xyvmtpqud7hwk1

 

 


Temat tygodnia: Wrażenia i uczucia

od 11 maja  do 15 maja 2020 r. 

 

1. Emocje – co to takiego?

2. Jakie emocje przeżywają przedszkolaki?

3. Skąd się biorą łzy?

4. Jak radzić sobie z emocjami?

5. Wczuwamy się w emocje innych.

 

Ten tydzień dotyczyć będzie emocji – tematu trudnego, ale niezwykle ważnego dla nas wszystkich, a zwłaszcza dla dzieci. Głównym celem będzie utrwalenie nazw i cech charakterystycznych różnych uczuć, ale również pomoc dzieciom w przeżywaniu emocji w odpowiedni sposób. Dzieci będą uczyły się rozpoznawać nie tylko emocje własne, lecz także cudze, oraz podchodzić do nich z szacunkiem. Nauczą się rozróżniać emocje przyjemne i nieprzyjemne, a także poznają nowe strategie radzenia sobie z tymi złymi. Oddają  różne emocje mimiką i gestami i zastanowią  się, jak na nie zareagować.

Dużo czasu poświecimy dwóm ważnym, lecz trudnym emocjom – złości i lękowi. Dzieci będą próbowały określić swoje lęki i znaleźć sposób na ich pokonanie. Zachęcam do głębszego zainteresowania się dziecięcymi lękami, ponieważ czasem wystarczy krótka rozmowa, by je rozwiać.

W tym tygodniu powstanie kilka interesujących prac plastycznych, m.in. autoportrety tworzone przy użyciu lusterek – zachęcam do obejrzenia ich i podjęcia próby rozpoznania, jaką emocję przedstawiają. Nie zabraknie także innych prac mających na celu rozwijanie sprawności rąk, tak potrzebnej przy późniejszej nauce pisania.

 

Szczegółowy zakres materiału otrzymają Państwo drogą elektroniczną na pocztę.

Zachęcam również do przesyłania zdjęć lub kontaktu w ramach informacji zwrotnej.

Pozdrawiam. Beata Kędzia.

 

 

Wiadomość dla rodziców odnośnie realizacji podstawy programowej z religii.

 

Zadanie na ten tydzień :

https://pl.padlet.com/beatamajtas/su6btlc9vayiguhd

Życzę powodzenia, pozdrawiam Was wszystkich.

 

 

 


Temat tygodnia: W krainie muzyki

od 4 maja  do 8 maja 2020 r. 

1.Instrumenty dawniej i dziś.

2. Muzyka współczesna.

3. Muzyka klasyczna.

4. Muzyka relaksacyjna.

5. Gdzie słychać muzykę?

 

                  W tym tygodniu zaczynamy naszą podróż do krainy muzyki. Nie od dziś wiadomo, że dzieci bardzo lubią muzykę i zabawy z nią związane – śpiewanie, taniec i grę na instrumentach. Skupimy się jednak nie tylko na zabawie, lecz także na poznawaniu instrumentów i gatunków muzycznych.

         Na początku tygodnia poznamy najdawniejsze instrumenty, takie jak grzechotki, bębny i… ciało człowieka (klaskanie, tupanie, wydawanie dźwięków). Potem przejdziemy do tych współczesnych. Przypomnimy  sobie nazwy kilku z nich, inne poznamy. Dzieci dowiedzą się, czym różnią się instrumenty dęte i strunowe oraz które instrumenty należą do danej grupy. Poznają także różne gatunki muzyczne, co jest niezwykle ważne dla ich rozwoju muzycznego. Nie powinny słuchać jedynie muzyki klasycznej i piosenek dla dzieci, równie ważna jest wiedza na temat pozostałych gatunków – zwłaszcza tych najpopularniejszych. Podczas tego tygodnia przedszkolaki będą bawiły się w rytm rapu, disco, rocka, jazzu oraz muzyki elektronicznej.  Repertuar powinien być dobierany bardzo starannie, nawet ten  w państwa domach, tak by nie zawierał treści nieodpowiednich dla dzieci. Podczas tego tygodnia dzieci wykonają  kilka prac plastycznych – między innymi: malowanie palcami podczas słuchania muzyki, a także stworzą własne instrumenty. Nie zabraknie tematów związanych z muzyką klasyczną. Przedszkolaki poszerzą swoją wiedzę na temat orkiestry. Dowiedzą się, kim jest dyrygent oraz do czego służy batuta. Poznają również inne trudne słowa, np. opera, filharmonia czy partytura.

          Dzieci doskonalić będą też  umiejętności matematyczne, takie jak przeliczanie, klasyfikowanie, tworzenie i kontynuowanie rytmów, kodowanie i dekodowanie. W tym tygodniu poznają także ostatnią w tym roku literę – H, h. Jest ona trudna – nie tyle ze względu na wygląd, ile na swoją bezdźwięczność, przez co dzieciom trudno ją usłyszeć w niektórych słowach. Zachęcam do przeprowadzania w domu różnego rodzaju zabaw wspomagających rozwój słuchu fonemowego. Proponuję np. grę „Kto więcej”, polegającą na wyszukiwaniu słów rozpoczynających się daną głoską – wygrywa ten, kto znajdzie ich więcej.

Bieżący  tydzień będzie pełen zabaw z instrumentami, a nawet z pięciolinią. Dzieci dowiedzą się, na czym polega zapis muzyki w formie nut i nauczą się śpiewać gamę. I oczywiście dalej piszemy opowiadanie, które jest bardzo interesujące i twórcze.

A w następnym tygodniu powędrujemy do świata wrażeń i uczuć.

 

Szczegółowy zakres materiału otrzymają Państwo drogą elektroniczną na pocztę.

Pozdrawiam Beata Kędzia

 

 

Wiadomość dla rodziców odnośnie realizacji podstawy programowej z religii.

 

Moi Drodzy, w maju modlimy się do Matki Bożej.

Dlatego też kilka słów o Niej  https://pl.padlet.com/beatamajtas/hjctmb0nszkkdvrw .

Powodzenia.

 


Temat tygodnia: Polska to mój dom

od 27 kwietnia  do 30 kwietnia 2020 r. 

1.Polskie symbole narodowe.

2.Miasta Polski.

3.Krajobraz Polski.

4.Płynie Wisła, płynie.

 

Polska to mój dom – tak brzmi temat tego tygodnia. Dzieci podczas rozwiązywania różnych zagadek i wykonywania zadań utrwalą znajomość symboli narodowych: flagi, hymnu i godła. Nauczą się wiersza ważnego dla każdego Polaka Katechizm polskiego dziecka Władysława Bełzy (popularnie zwany Kto Ty jesteś? – Polak mały). Przyjrzą  się bliżej monetom i banknotom, na których również – podobnie jak na godle – widnieje wizerunek orła w koronie. Podczas rozmaitych zabaw nauczą się posługiwać pieniędzmi.

Przedszkolaki poszerzą także wiedzę na temat polskich miast oraz stolicy. Przypomnimy sobie i poznamy nowe miejskie legendy, takie jak o poznańskich koziołkach czy warszawskiej Syrence.

Przy okazji rozwiną umiejętności posługiwania się mapą – poznają nazwy największych polskich miast i spróbują  je wskazać na mapie Polski. Dowiedzą się, która rzeka to Wisła  i które miasta nad nią leżą. Poznają  legendę o powstaniu Wisły.

Dzieci poznają pojęcie patriotyzm, dowiedzą się, na czym taka postawa polega, czym dzisiejszy patriotyzm różni się od tego sprzed 100 lat.

Dzieci w tym tygodniu poznają kolejną literę alfabetu – J, j. Podczas zabaw będą doskonaliły umiejętności matematyczne, np. pomiar i porównywanie długości w sytuacjach codziennych.

Z pomocą rodziców będziemy dalej kontynuowali pisanie wspólnego opowiadania.

 

Szczegółowy zakres materiału otrzymają Państwo drogą elektroniczną na pocztę.

Zachęcam również do przesyłania zdjęć lub kontaktu w ramach informacji zwrotnej.

Pozdrawiam. Beata Kędzia.

 

 

Wiadomość dla rodziców odnośnie realizacji podstawy programowej z religii.

 

 

Drogie dzieci, w tym tygodniu zapoznajemy się z świętą Faustyną, która widziała Pana Jezusa.

Proszę Was, abyście obejrzały film :  https://www.youtube.com/watch?v=984Jyp65J_Y , a następnie ułożyły puzzle : https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=1de53b2a9ee4 wtedy ukaże Wam się obraz, o który Pan Jezus prosił siostrę Faustynę, aby namalowała.

Możecie, ale nie musicie, również nauczyć się z pomocą rodziców piosenki. Dużo tych zadań na ten tydzień, ale wierzę, że Wam się uda. Powodzenia.

 

Faustyna youtube.com/watch?v=ZrMBAP9gtlA

Ref. Cud malina, to siostra Faustyna

Bóg o nas myśli,
Bóg kocha nas.
Zależy Mu, by nie umarł żaden z nas.
Gdyby jednak zdarzyło się, że komuś noga powinie się.

Ref. Cud malina, to siostra Faustyna

I zapamiętaj, Bóg kocha nas
I Faustynę posyła nam.
To ona dzielnie każdego dnia
Pisała o tym, że Bóg kocha nas.

Ref. Cud malina, to siostra Faustyna

Bóg o nas myśli,
Bóg kocha nas.
Godzina trzecia zbawia nas
Zbawia nas, zbawia nas.

Ref. Cud malina, to siostra Faustyna

 

 

 


 Temat tygodnia: Tajemnice książek

od 20 kwietnia  do 24 kwietnia 2020 r. 

1.Czym są dla nas książki

2.Jak powstaje książka?

3. Jesteśmy autorami

4. Biblioteka

5. Księgarnia

 

Książki będą dla nas przez ostatnie dni głównym tematem. Będę starali się rozbudzić w przedszkolakach zainteresowania czytelnicze i mam nadzieję, że mi się to uda. Dzieci mają w tym temacie dużo pytań, ale posiadają też sporo wiedzy. Przedszkolaki dowiedzą się choćby jak powstaje książka i papier, zapoznają się z różnymi rodzajami książek, porównają je ze sobą pod względem wysokości, grubości, a nawet wagi. Te umiejętności szacowania i prostego porównywania będą dzieciom pomocne w codziennym życiu. Zajęcia w tym tygodniu będą miały również na celu nauczenie szacunku do książek. Dzieci same będą tworzyły regulamin postępowania z książką i  bawiły się w „szpital” dla książek i naprawiały zepsute książki. Celem wielu zajęć będzie rozwinięcie umiejętności językowych dzieci poprzez budowanie dłuższych wypowiedzi, obdarzanie uwagą innych rozmówców, płynne, wyraźne i zrozumiałe wypowiadanie się.

Dzieci poznają  również nową literę – F, f. Potrafią już rozpoznawać większość liter alfabetu, znajdować konkretne z nich wśród innych. Wiele dzieci jest zainteresowanych czytaniem  i świetnie sobie radzi z czytaniem sylab i większych całości. Zachęcam do wspólnego  z dziećmi rozwiązywania rebusów i czytania książek z obrazkami zamiast niektórych wyrazów. Z pewnością rozbudzi to zainteresowania dzieci czytelnictwem.

Jednym z najciekawszych zadań w tym tygodniu będzie zaprojektowanie okładki do własnej książki i narysowanie do niej ilustracji. Przy okazji tego zadania dzieci zapoznają się    z budową książki i jej elementami.

W tym tygodniu dzieci będą doskonaliły  umiejętności społeczne w domu  i przestrzegały   zasad ustalonych tym razem przez rodziców. Zachęcam Państwa do grania z dziećmi w gry planszowe, dzięki takim aktywnościom  dzieci przyzwyczają się do ponoszenia porażki i radzenia sobie z tak trudnymi emocjami.

 

Szczegółowy zakres materiału otrzymają Państwo drogą elektroniczną na pocztę.

Zachęcam również do przesyłania zdjęć lub kontaktu w ramach informacji zwrotnej.

Pozdrawiam B. Kędzia.

 

 

Wiadomość dla rodziców odnośnie realizacji podstawy programowej z religii.

 

Temat : „ Msza święta spotkaniem z Jezusem zmartwychwstałym.”

Drodzy rodzice, w tym tygodniu zachęcam do obejrzenia filmu 

https://www.youtube.com/watch?v=MC32OuSrZRY

https://www.youtube.com/watch?v=ldhO_QArFio

 

oraz do wykonania zadania w podręczniku na str. 86-87

 


 Temat tygodnia: Dbamy o naszą planetę 

od 15 kwietnia  do 17 kwietnia 2020 r. 

 

1. ( środa) Planeta Ziemia

2. (czwartek) Dbamy o środowisko

3. (piątek) Segregujemy śmieci

 

W tym tygodniu zajmiemy się kolejnym ważnym tematem – ochroną środowiska.

 

Najpierw dzieci zdecydują , które przedmioty stworzyła natura, a które są dziełem człowieka.

Potem nie tylko przypomnimy  sobie zasady segregowania śmieci, lecz także zgłębimy trudniejsze zagadnienia – dowiemy  się, jak długo mogą się rozkładać różne odpady oraz czym jest i jak powstaje smog.

Przedszkolaki zastanowią się, jak same mogą dbać o środowisko. Zachęcam do poruszenia tego tematu także w domu i wypróbowania pomysłów dzieci. Przeprowadzimy kilka doświadczeń, między innymi zbudujemy własne minioczyszczalnie wody. Przypomnimy sobie w jaki sposób oszczędzać wodę podczas najprostszych czynności, np. mycia zębów.

Dowiemy się też, że powietrze istnieje. Przedszkolaki poznają pojęcie recyclingu  i zrozumieją, że nie wszystko należy wyrzucać, a niektóre rzeczy można wykorzystać powtórnie.

 

Dzieci lubią się bawić, a zabawki są drogie i często niezbyt przyjazne dla środowiska. Najczęściej wykonane są z materiałów niepodlegających recyklingowi i wytwarzane są w krajach azjatyckich  i zanim do nas dotrą muszą pokonać bardzo daleką drogę, a to przyczynia się do zanieczyszczanie środowiska poprzez środki transportu.  Dzieci szybko się nimi nudzą i proszą rodziców o zakup następnych. Dlatego proponuję dzieciom samodzielne wykonanie zabawek z materiałów odpadowych oraz rodzinne zabawy, niewygajające nakładów finansowych. Pomyślcie jak przygotować inne zabawki wykorzystując materiały dostępne w każdym domu. Pamiętajcie, że ich przygotowanie to również fajna zabawa ;-). Czekam na zdjęcia  interesujących prac plastycznych, które będziemy podziwiać na naszej stronie internetowej w zakładce galeria. Gorąco zachęcam.

W tym tygodniu  dzieci poznają  kolejną literę – Z, z i dołączą ją do swoich teczek.

 

Szczegółowy zakres materiału otrzymają Państwo drogą elektroniczną na pocztę.

Zachęcam również do przesyłania zdjęć lub kontaktu w ramach informacji zwrotnej. Pozdrawiam.

 

 

Wiadomość dla rodziców odnośnie realizacji podstawy programowej z religii.

 

Temat : Cieszymy się, że Jezus zmartwychwstał.

Drodzy rodzice, w tym tygodniu zachęcam do wysłuchania i nauki piosenki  https://www.youtube.com/watch?v=7yOJ19pyZMU

 

oraz do wykonania zadania w podręczniku na str. 84-85

 

 


 

Temat tygodniowy od 6.04. do 10.04.2020r. 

Wielkanoc

W tym tygodniu Gumisie zapoznawałyby się z tradycjami, zwyczajami  i symbolami  świąt wielkanocnych w Polsce i za granicą.

Poniżej przedstawiam propozycje materiałów dydaktycznych:

 

Poniedziałek – Wielkanoc za pasem - zapoznanie z tradycją wykonywania palm wielkanocnych oraz tradycji ludowych związanych z ich święceniem.

Pisanki, pisanki – osłuchanie ze słowami i melodią piosenki

https://www.youtube.com/watch?v=OTPObfVuHCY

 

Kurka” – masażyk relaksacyjny przy piosence

https://www.youtube.com/watch?v=RM4TuFvxfQA

 

Zachęcam do zabawy  rodziców  z dzieckiem w szukanie w ogródku przydomowym ukrytych wcześniej przez rodzica pisanek wielkanocnych ( mogą być małe piłeczki).

 

 

Wtorek – Ale jaja –   porównywanie różnego rodzaju jajek dekoracyjnych -   kraszanek, pisanek, wydmuszek.

-  Zapoznanie z symboliką jaja – jako symbol nowego życia.

http://madredziecko.com.pl/wp-content/uploads/2017/02/DSC_0335.jpg

https://pracownieorange.pl/uploads/media/28/28b752e50d24c044d3e16448241aab070ee24395.jpeg

Jednym ze zwyczajów wielkanocnych jest ozdabianie jajek ugotowanych na twardo. Zabarwione i pomalowane w różne wzory jajka nazywamy pisankami. Tradycją jest przygotowanie ich na dzień Wielkiej Soboty, kiedy to święcimy je w koszyczku. Jajka można ozdabiać na wiele sposobów, a praca ta przysparza naprawdę dużo radości.

 

Środa – co się kryje w święconce –-  „Co włożysz do koszyczka?” –  selekcja materiału, poszerzanie słownika, doskonalenie analizy słuchowej, zapoznanie z symboliką potraw w święconce.

Filmik edukacyjny

https://www.youtube.com/watch?v=-vS8QYsdefQ

 

Czwartek – Świąteczny stół –  „Stół wielkanocny” –  opisywanie zdjęć stołów nakrytych na różne okoliczności, poszerzanie słownika, nazywanie potraw widocznych na wielkanocnym stole, analiza słuchowa, czytanie globalne.

-  „Wielkanocne kwiaty” –  rozpoznawanie i nazywanie wiosennych kwiatów.

https://www.youtube.com/watch?v=rANDOonihZg

 

-Zabawa ruchowa „Wygibasy z naszej klasy- kto jak skacze” - https://www.youtube.com/watch?v=LNouuY9zrKQ

 

-  Wyjście do ogrodu - poszukiwanie wiosennych kwiatów i próby ich nazywania.

 

Piątek  - Wielkanocne zwyczaje –   „Wielkanoc inaczej” –  film edukacyjny na temat obchodzenia Świąt w różnych miejscach świata.

https://www.youtube.com/watch?v=2ewyzP7zUyo

 

-  Zachęcam do wyjścia na dwór. Ciekawscy mogą poobserwować przyrodę przez szkło powiększające i opowiedzieć rodzicom o dokonanych obserwacjach. Rozbudzanie ciekawości badawczej i zainteresowania przyrodą.

-  Zabawa plastyczna „Pomponowe jajko” –  odciskanie wzorów na jajku za pomocą korka maczanego w farbie.

-  Zabawa ruchowa z użyciem łyżki i jajka „Wyścigi jajek” – kto pierwszy dotrze do wyznaczonego miejsca. Zachęcam rodziców do udziału w zabawie.

 

 

 

Wiadomość dla rodziców odnośnie realizacji podstawy programowej z religii.

Drodzy rodzice, w tym tygodniu zachęcam do obejrzenia filmu dla dzieci o zmartwychwstaniu Jezusa oraz pokolorowania obrazków, tym razem trochę inaczej.  Nie trzeba drukować.

 

Zmartwychwstanie Jezusa:   https://www.youtube.com/watch?v=sC4o9AuysWw

 

kolorowanki wielkanocna 

-  https://www.kolorowankionline.net/baranek-i-przebisniegi

-  https://www.kolorowankionline.net/piskle-z-jajkiem

-  //www.kolorowankionline.net/wielkanocne-jajka

 

 

Temat tygodniowy od 30.03 do 3.04.2020r.

 PRACA ROLNIKA

 

W tym tygodniu w grupie Gumisie rozmawialibyśmy o pracy rolnika, o narzędziach  i maszynach , które dziś wykorzystywane są na polach. Dzieci poznałyby także różne rośliny okopowe, zbożowe, oleiste i włókniste.

 

1. „Wieś i miasto” – (poniedziałek) budowanie wiedzy dzieci na temat środowiska miejskiego i  wiejskiego, rozwijanie percepcji wzrokowej poprzez dostrzeganie różnic i podobieństw między krajobrazem wsi i miasta.

Zabawa w porównywanie obrazka miasto - wieś http://images.dlaprzedszkoli.eu/przedszkolecekow/wiesimiasto.jpg

Zachęcam do obejrzenia filmiki edukacyjnego https://www.youtube.com/watch?v=RKxwNYHxgmM

 

 

2.Polne rośliny  - (wtorek) poszerzanie wiadomości dzieci na temat roślin uprawianych przez rolnika. Rozpoznawanie i podawanie  nazw roślin rosnących na polu.

https://www.youtube.com/watch?v=25v7UhuUExM

https://www.youtube.com/watch?v=JGNkJp3hqmA

Podczas oglądania filmiku dzieci mogą nazywać czynności wykonywane przez rolnika.

https://www.youtube.com/watch?v=Py4mrlrc9hs

Myślę, że każdy Gumiś potrafiłby już zadbać o swoją roślinkę, więc proponuję wam wysiać w doniczce ziarna owsa, które wykorzystacie jako dekorację na świąteczny wielkanocny stół. Pamiętacie czego potrzebuje roślinka, żeby rosnąć? Zobaczymy komu się uda. Powodzenia.

 

 

3. „Jak powstaje chleb” – (środa) – poznanie etapów pieczenia chleba oraz  doskonalenie umiejętności dostrzegania związków przyczynowo – skutkowych na podstawie  filmu edukacyjnego „Od ziarenka do bochenka”

https://www.youtube.com/watch?v=99wOP1R-9r8 

https://www.youtube.com/watch?v=kWq3VMWJ9MA

Dzieci lubią lepić z  masy solnej więc zachęcam do przygotowania takiej masy. Poniżej podaję przepis:

1 szklanka maki pszennej

½ szklanka mąki ziemniaczanej

1 szklanka soli

Niepełna szklanka wody

Kilka kropel oleju jadalnego

 

Życzę miłej zabawy podczas lepienia różnego rodzaju  pieczywa.

Młyny- kolorowanka

http://e-kolorowanka.pl/web/images/w/wiatrak,%20m%C5%82yn%20-%20kolorowanka%20(17).jpg

 

4. Maszyny rolnicze- ( czwartek)-poznanie nazw i działania maszyn rolniczych, które wykorzystuje rolnik. Zachęcam do podziału nazw maszyn na sylaby i głoski.

Co to jest sylaba i głoska – informacje dla rodziców….

https://www.mjakmama24.pl/edukacja/pomoc-w-nauce/dzielenie-na-sylaby-aa-nHT2-SYFd-QFUW.html

 

https://www.mjakmama24.pl/edukacja/pomoc-w-nauce/co-sa-gloski-aa-psUw-Fevv-FSij.html

 

https://www.youtube.com/watch?v=HogwQTmYePE

 

 

5.Produkty ekologiczne – ( piątek) -poszerzanie wiedzy na temat produktów ekologicznych. Rodzic wyjaśnia dziecku, że  produkty ekologiczne oraz BIO produkty to żywność pochodząca z gospodarstw ekologicznych, w których nie używa się sztucznych nawozów, pestycydów czy regulatorów wzrostu. To żywność wytwarzana bez udziału antybiotyków oraz sztucznych polepszaczy.

https://www.youtube.com/watch?v=4VhGmy1zR1w

 

 

 

 

 

Wiadomość dla rodziców odnośnie realizacji podstawy programowej z religii.

Drodzy rodzice, w tym tygodniu porozmawiajcie z dziećmi o wydarzeniach Wielkiego Piątku i Wigilii Paschalnej. Jeśli jest taka możliwość proszę pozwolić obejrzeć swoim pociechom jeden z proponowanych filmów.

https://www.youtube.com/watch?v=IcKql6jn1mc Baranek Boży

https://www.youtube.com/watch?v=zGCRUygpxCs  Męka Pana Jezusa

Materiał do pobrania i rozwiązania z pomocą rodziców na str.https://www.jednosc.com.pl/strefakatechety/images/zdalne-lekcje-religii/sp1/zad_kl_1-2_SP_Wielka_ksiega_biblijnych_lamiglowek-Symbol_krzyza.pdf

Dzieci mogą również narysować koszyczek wielkanocny.

 

 

 

TEMAT TYGODNIOWY OD 23 -27 MARCA 2020 :

ZWIERZĘTA NA WIEJSKIM PODWÓRKU”

 

 • W tym  tygodniu dzieci utrwalą nazwy  zwierząt mieszkających na wsi: świnia, krowa, owca, baran i kura i odgłosy wydawane przez te zwierzęta.
 • Gumisie potrafią już rozpoznać niemal wszystkie zwierzęta hodowlane, nie mają też problemu z identyfikacją i podawaniem nazw ich młodych.  
 • Poznają także budowę jajka, dowiedzą się z czego składa się skorupka.
 • Przeprowadzą tym razem z Wami drodzy rodzice eksperyment aby zobaczyć, co dzieje się ze skorupką jajka, gdy zamoczy się ją w occie, który wyciąga wapń.
 • Dowiedzą się, skąd się bierze wełna.
 • Poćwiczcie motorykę małą –za pomocą pęsety  przenieście kulki z waty z jednej zagrody do  drugiej
 • Dzieci nauczą się rozróżniać produkty mleczne i bezmleczne

 

 

TOK ZABAWY I PRACY Z DZIECKIEM

Odgłosy zwierząt wiejskich:

- nazwij zwierzę

- naśladuj głosem dźwięk wydawany przez dane zwierzę

- przeczytaj globalnie nazwę zwierzęcia

- podziel wyraz na sylaby

-  policz ile sylab jest w wyrazie. 

https://www.youtube.com/watch?v=tj2ccM-9kF0

Stary Donald farmę miał – zabawa rozwijająca pamięć i sprawność językową

https://www.youtube.com/watch?v=KITSIpt5GzA

Dziadek fajną farmę miał

https://www.youtube.com/watch?v=30nw6AtuGiQ

Zwierzakowe cienie

https://mamotoja.pl/pub/gry_i_zabawy/lamiglowki/polacz_cienie_zwierzatka.jpg

Eksperyment

Zanurzcie na cały dzień i całą noc jedno jajko w occie, a drugie jajko w wodzie. Po tym czasie wyciągnijcie wnioski.

https://www.youtube.com/watch?v=rjeG_CQLLmg

Wyjaśnienie: Ocet rozpuszcza wapienną skorupkę jajka, zostaje jedynie błona, która znajduje się pod skorupką przez co jajko zyskuje sprężystość

Ptaki i ich jaja

https://www.youtube.com/watch?v=lIWDCkbVQ6A

Trzy świnki – bajka

https://www.youtube.com/watch?v=oY6RizCDfwM

co nam dają zwierzęta wiejskie

https://przedszkolankowo.pl/wp-content/uploads/2017/03/co-otrzymujemy...-karty-pracy1.jpg

Wykonaj takie ozdobne jajo. Czy wiesz, które zwierzę daje nam wełnę?

https://i.pinimg.com/236x/03/47/0e/03470e8ce5809eafc4ddf23da409bcb4.jpg

Przyrządzenie masła w słoiku – zachęcam rodziców do pomocy dzieciom przy wykonaniu domowego masła. Być może taka praca przełamie u niektórych dzieci barierę niechęci do jedzenia masła. Do słoiczka proszę nalać tłustą śmietanę. Po intensywnym potrząsaniu słoikiem przez kilka minut powstanie domowe masło. Smacznego.

Dojenie krowy – zabawa w parach z rodzicem - w gumowej rękawiczce proszę zrobić małe otwory, następnie napełnić ją wodą. Rodzic trzyma napełnioną rękawiczkę nad miską, a dziecko „doi” krowę. Powodzenia.

„Zagroda dla zwierząt” – zbuduj ze swoich domowych klocków zagrodę dla zwierząt i ułóż waciki w dwóch z nich. Waciki „owieczki” przekładaj pęsetą w następne puste zagrody.

 

Wiadomość dla rodziców odnośnie realizacji podstawy programowej z religii.

Realizujemy w tym tygodniu i następnym także tematy związane z wydarzeniami Wielkiego Tygodnia:  Niedziela Palmowa i Wielki Czwartek. Materiały do pobrania na stronie https://www.jednosc.com.pl/strefakatechety/images/zdalne-lekcje-religii/sp2/zad_kl_1-2_SP_Wielka_ksiega_biblijnych_lamiglowek-Niedziela_Palmowa.pdf , https://www.jednosc.com.pl/strefakatechety/images/zdalne-lekcje-religii/sp1/zad_kl_1-2_SP_Ksiega_biblijnych_zagadek-Ostatnia_Wieczerza.pdf

 

Ponadto zachęcam do obejrzenia filmów z cyklu Opowiesci Nowego Testamentu o tych wydarzeniach   https://www.youtube.com/watch?v=mBBvNukgCsw

https://www.youtube.com/watch?v=jK9NeNhxqsc

 

 

Temat na poniedziałek 16.03.20 :ODGŁOSY WIOSNY

 

Tok zabawy i pracy z dzieckiem

Wiosenne dźwięki” – rodzic zadaje dziecku pytanie, z jakimi dźwiękami kojarzy mu się wiosna. Dziecko zgłasza swoje pomysły. Następnie słucha dźwięków szumiącego wiatru, deszczu, kumkania żab, odgłosów ptaków (bocian, skowronek), ( rodzic może naśladować,  a dziecko powtarza i nazywa).

 Zachęcam do obejrzenia filmu edukacyjnego  z dzieckiem podczas którego dziecko może  przeczytać globalnie nazwy wiosennych zwiastunów, przegłosować te wyrazy i podzielić na sylaby.

https://www.youtube.com/watch?v=Wjo_Q1OYTmY

 

 „Skąd dochodzi dźwięk” – zabawa słuchowa. Dziecko ma zawiązane oczy. Rodzic lub rodzeństwo  idzie przed nim i wydobywa dźwięki, np. przez uderzanie o siebie dwoma klockami. W ten sposób wskazuje drogę. Dziecko z zawiązanymi oczami kieruje się słuchem.

 

 

Temat na wtorek 17.03.20: WIOSNA NA WIDELCU

 

Tok zabawy i pracy z dzieckiem

Jakie smaki kojarzą nam się z wiosną?” –Wiosenne  nowalijki: rzodkiewka, pomidor, sałata, ogórek, szczypiorek, rzeżucha i natka pietruszki. Dziecko może pobawić się w badacza smakując warzywa i określić  ich smak, kolor, zapach. Na otrzymanej karcie badacza rysują w grupie otrzymane warzywo. Można nie zdradzać jego nazwy i poprosić inne osoby o jej odgadnięcie po opisie.

ZACHĘCAM DO CODZIENNEGO WSPÓLNEGO ŚNIADANKA DZIECKIEM   Z WYKORZYSTANIEM WIOSENNYCH NOWALIJEK, Z KTÓRYCH DZIECKO SAMO WYKONA KANAPKĘ.

ZADANIE: Dziecko może samodzielnie narysować warzywa, policzyć je i pokolorować. Jak w poprzednim dniu dziecko może nazwać warzywo, podzielić nazwę na sylaby i na głoski, a następnie policzyć sylaby i głoski.

 Rozmowa na temat nowalijek – Co oznacza słowo „nowalijka”?

Jakie warzywa jemy wiosną? Jaki kolor przeważa w wiosennych warzywach? Dlaczego warto jeść zielone warzywa? Rozmowa na temat witamin zawartych w warzywach oraz ich wpływu na odporność  organizmu, szczególnie wiosną.

„Dlaczego warzywa są zielone?” – EKSPERYMENT dotyczący transportu wody w roślinie. Proszę umieścić liście kapusty pekińskiej w wodzie z dodatkiem barwników spożywczych: zielonego, czerwonego i niebieskiego. Dzieci obserwują proces barwienia się liści. Można również umieścić pół liścia w jednym, a pół w drugim pojemniku (z innym barwnikiem) albo zostawić liście w barwniku na noc, dzięki czemu efekt będzie wyraźniejszy.

Barwnik można uzyskać przez zamoczenie bibuły w letniej wodzie.

ZABAWY RUCHOWE

1. „Bociany” – dziecko porusza się naśladując bociana. Unosi wysoko kolana, klaszcze

w dłonie pod kolanami i mówi: kle, kle, kle. Na sygnał, bocian staje nieruchomo na

jednej nodze.

2. „Żabki” – dziecko porusza się skacząc jak żabka trzymając się dłońmi za kostki.

3. „Wiosenny poranek” –  Głowa, ramiona, kolana, pięty, pokazywanie odpowiednich części ciała. Dziecko śpiewa i pokazuje coraz szybciej.

https://www.youtube.com/watch?v=30BVfTvlsrE

 

 

 

Temat na środę 18.03.20: OD MOTYLA DO GĄSIENICY

 

Gąsienica – tajemnica – wysłuchanie wiersza Doroty Gellner, rozmowa na temat utworu.

 „Gąsienica- tajemnica”

Idzie ścieżką gąsienica,
Kolorowa tajemnica.
Krótkich nóżek mnóstwo ma,
Jedną robi pa, pa, pa.

Do widzenia, do widzenia,
Czary-mary, już mnie nie ma.
Nitką się owinę cała
i w kokonie będę spała.

Kokon się na wietrze chwieje,
Niby nic się już nie dzieje.
Gąsienica w środku śpi,
Zatrzasnęła wszystkie drzwi.

Aż tu nagle - patrzcie teraz,
Ktoś kokonu drzwi otwiera,
Macha na nas skrzydełkami,
Kto to jest? - Powiedzcie sami!

Udzielanie odpowiedzi na pytania:
• Kto szedł ścieżką?
• Jak wyglądała gąsienica?
• Co zrobiła przed zimą gąsienica?
• W czym przespała zimę?
• Co się stało na wiosnę?

Zachęcam do obejrzenia filmu „ Cud narodzin”

https://www.youtube.com/


Ostatnia aktualizacja: 2020-06-22