To takie proste!
Publiczne Przedszkole w Cekowie Kolonii

Strona głowna  /  Grupa V - Skrzaty
Grupa V - Skrzaty

Grupa  V  - 4-latki  -  Skrzaty

Wychowawca: Aneta Pawlic

 

Temat tygodnia od 22.06.  do 30.06.2020r. 

Wakacje

 

22.06.2020 (poniedziałek) Jadę w góry, góry, góry!

23.06.2020 (wtorek) Gdzie jest woda słodka, a gdzie słona?

24.06.2020 (środa) Co zrobię, gdy się zgubię?

25.06.2020 (czwartek) Żegnamy przyjaciół!

26.06.2020 (piątek) Będę o was pamiętać!

29.06.2020 (poniedziałek) Zabawy latem

30.06.2020 (wtorek) Bezpieczne wakacje

 

W tym tygodniu będziemy rozmawiać o wakacjach, zastanowimy się gdzie można pojechać, jak być bezpiecznym podczas wyjazdów . Skrzaty posłuchają drugiej części Letnich opowieści Małgorzaty Szczęsnej- opowiadań: Echo w Tatrach, Zabawy w wodzie, Na plaży, Na zamku oraz Listy i pocztówki. Wraz z rodzicami będziecie się bawić do piosenek: Jadę pociągiem prawdziwym i Piosenka o beksie. Zastanowimy się, jakimi środkami transportu można podróżować w trakcie wakacji. Pobawicie się w przygotowywanie rzeczy i pakowanie walizki. Skrzaty będą w domu brały udział w zajęciach związanych z górami, rzekami, jeziorami i morzami. Będą układały górskie pejzaże z figur geometrycznych, będą bawiły się w echo, będą szukać przedmiotów w wodzie z zawiązanymi oczami. Dzieci zastanowią się, co można znaleźć w lesie, a co w parku. Dowiedzą się również co zrobić, gdyby się zgubiły podczas wyjazdu i nauczą się jak bezpiecznie posługiwać się swoimi danymi ( imię, nazwisko, imiona rodziców, adres). Będą z rodzicami rozmawiać o ostrożności  w kontaktach z obcymi zwierzętami i podczas aktywności nad wodą.

W tym roku Wasze dziecko ciężko pracowało i wiele się nauczyło. Ważne jest, by teraz miało czas na odpoczynek: swobodną zabawę, ciekawe wycieczki, spędzanie jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Dobrze jest jednocześnie pamiętać, że nawet jeśli nie trzeba codziennie rano wstawać o określonej porze, dziecko nadal potrzebuje jasno określonych zasad. Lepiej będzie się czuło, jeśli rytm dnia będzie uregulowany (4-5 posiłków dziennie, usypianie o określonej godzinie), a reguły dotyczące funkcjonowania w domu niezmienne (np. oglądanie bajek, jedzenie słodyczy).

 

Szczegółowe scenariusze zajęć będę wysyłała jak dotychczas na podane przez Państwa adresy mailowe.

Bardzo dziękuję Państwu za współpracę w tym roku szkolnym, a szczególnie podczas panowania pandemii.

pozdrawiam Aneta Pawlic

 


Temat tygodnia od 15.06 do 19.06.2020r. 

Lato

 

15.06.2020 (poniedziałek) Rośliny mogą leczyć!

16.06.2020 (wtorek) Co zrobię w czasie burzy i silnego wiatru?

17.06.2020 (środa) Bawimy się tęczą

18.06.2020 (czwartek) Jaka jest dzisiaj pogoda?

19.06.2020 (piątek) W pięknym ogrodzie…

 

Witam Was bardzo cieplutko Drogie Skrzaty po długim weekendzie. W nadchodzącym tygodniu będziemy rozmawiali o lecie. Posłuchacie pierwszej części Letnich opowieści Małgorzaty Szczęsnej oraz opowiadań: Rośliny na mojej działce, Burza na Mazurach, Tęcza nad morzem, Zwariowana pogoda i W ogrodzie botanicznym.

 

Wraz z rodzicami będziecie rozmawiać o cechach charakterystycznych lata: letnich zapachach (słońca, rześkiego powietrza i letniego deszczu), kwiatach, owocach (poziomkach, czereśniach, wiśniach, malinach, gruszkach), młodych zwierzątkach, wakacjach, dłuższych wyjazdach z rodzicami.

 

Poznacie wybrane gatunki roślin rosnących w Polsce: kwiat i liść lipy, liść brzozy brodawkowatej, kwiat i liść akacji, liść i owoc maliny, liść i owoc aronii, igły i owoc jałowca, liście mięty , babki lancetowatej, mniszka lekarskiego. Dowiecie się do czego mogą się przydać. Dzieci dowiedzą się , że dotykając i używając roślin, należy zachować ostrożność i że nie wolno dotykać tych nieznanych. Skrzaty spróbują odnaleźć rośliny lecznicze wokół swojego domu.

 

Warto uczyć dzieci zastosowania różnych ziół. Nawet w malutkim mieszkaniu można postawić doniczki i zasiać ziarna wybranych roślin. Waszego syna lub córkę pewnie zaciekawi obserwacja doniczki małych roślinek wychodzących z ziemi. Wiedząc, że dana potrawa jest przyprawiona ziołami z ,, własnego ogródka’’, chętnie będzie próbować nowych smaków.

 

W tym tygodniu Skrzaty będą zachęcane do obserwowania pogody. Wraz z rodzicami wybiorą ubrania odpowiednie do pogody. Poznają sposoby bezpiecznego zachowania się w trudnych sytuacjach (silne słońce, burza). Dzieci dowiedzą się, jak powstają pewne zjawiska atmosferyczne i jakie mogą być ich skutki- rodzice porozmawiają z dziećmi o suszy, powodzi, o bardzo silnym wietrze oraz o tęczy.

 

Szczegółowe scenariusze zajęć dziennych będę jak dotychczas wysyłała na skrzynki mailowe rodziców.

 

Pozdrawiam Aneta Pawlic

 


 

Temat tygodnia: 8.06- 10.06.2020

Zwierzęta duże i małe

 

8.06.2020 (poniedziałek)- Gdzie mieszkają dzik, żmija i łoś?

9.06.2020 (wtorek)- Kto tak ryczy? Kto tak ćwierka?

10.06.2020 (środa)- Ale w zoo jest wesoło!

 

 Tematem nadchodzącego tygodnia będą zwierzęta. Poznamy ich nazwy, wygląd, środowisko życia i sposób zachowania poprzez różne zabawy: ruchowe, paluszkowe, rysowanie, rozwiązywanie zagadek, wyścigi zwierząt. Dzieci zrobią ,,trąbofony’’ i będą grać na nich podczas zajęć w domu, postarają się naśladować odgłosy wydawane przez różne zwierzęta -lwa, małpę, słonia, wróbla, sowę osła.

Wycieczki do lasu czy do zoo mogą być okazją do obserwowania zwierząt. Kontakt z przyrodą jest bardzo cennym doświadczeniem dla Państwa dzieci. Poza oczywistym znaczeniem dla zdrowia fizycznego, przyroda jest źródłem pozytywnych doznań w sferze emocjonalnej. Dziecko odczuwa zachwyt, zdumienie, zaskoczenie w kontakcie z naturą. Bezpośredni kontakt z żywymi roślinami i zwierzętami stymuluje jego procesy poznawcze.

Las to niezwykłe miejsce dla dziecka. Pełno w nim dźwięków, zwierząt i roślin, które są dla dzieci fascynujące. W lesie można podpatrzyć sarenkę, podziwiać żuka, usłyszeć dzięcioła czy kukułkę. Dzieci z radością szukają grzybów, jagód, poziomek. Przestrzeń i świeże powietrze wyzwalają olbrzymie pokłady energii: skakanie, bieganie, chowanie się – każda zabawa w lesie nabiera innego charakteru. Rodzice muszą jednak pamiętać, że w lesie obowiązują pewne zasady, które należy przekazać maluchom – tak, by wiedziały one, co wolno robić w lesie, a czego nie i jak wrócić cało i zdrowo z takiej wyprawy. Pogoda zachęca do spacerowania po lesie; zabierzcie więc Skrzaciki na wycieczkę do lasu lub do zoo ( od końca maja już otwarte!)

Zachęcam Państwa do przeczytania artykułu, gdzie znajduje się lista zasad, których należy przestrzegać podczas wycieczki do lasu. Bezpieczeństwo dzieci jest naszym priorytetem.

http://wielkizachwyt.pl/2017/04/21/moje-10-zasad-bezpieczenstwa-w-lesie/

 

Szczegółowe scenariusze zajęć dziennych będę jak dotychczas wysyłała na skrzynki mailowe rodziców.

 

Pozdrawiam Aneta Pawlic

 


Temat tygodnia: Dzień Dziecka

01.06- 05.06.2020

Tematy kolejnych dni:

1. Dzień dziecka - dzien wolny od zajęć 

2. Mój kolega z Afryki

3. Jakie są moje prawa i obowiązki

4. O czym marzysz?

5. W co się pobawimy?

 

               W związku z Dniem dziecka w tym tygodniu będziemy rozmawiać o dzieciach. Zastanowimy się jakie są ich prawa i obowiązki oraz co oznaczają te pojęcia i dlaczego są ważne. Przedszkolaki dostaną list od Joepha- kolegi z Ugandy. Z listu dowiedzą się, jak wygląda dzień w jego kraju, dostaną różne zadania do wykonania oraz poznają afrykańskie opowiadanie o rybaku i białym człowieku. Wymyślą, z czego można zrobić zabawki. Takie aktywności wspomagają rozwój kreatywności i uświadamiają, jak wiele można stworzyć samodzielnie, dlatego Skrzaty zrobią je w domu. Drodzy Rodzice. Dobrze jest od czasu schować wszystkie zabawki, a zamiast tego bawić się kartonami, butelkami plastikowymi czy tkaninami: być może dziecko zainteresuje się modelarstwem czy szyciem.

             Każdy Skrzacik spróbuje narysować jedną lubianą przez siebie, wykonywaną czynność, a następnie z rodzicami wyśle życzenia dla dzieci z Ugandy. Spróbujecie również mówić Dzień dobry w różnych językach. Te zajęcia mają na celu uświadamianie dzieciom różnorodności kulturowej na świecie. Jeśli Państwa córce lub synowi spodoba się poznawanie słów  w obcych językach, możecie to dalej kontynuować. Nauka liczenia do 10 czy wymawianie podstawowych zwrotów w językach obcych może wpływać pozytywnie na rozwój: wzbudza ciekawość świata, wspomaga rozwój pamięci, być może sprawi, że nauka języków obcych będzie się dziecku kojarzyć się z przyjemnym zajęciem, a nie żmudnym zapamiętywaniem słówek.

               Skrzaty będą ćwiczyły właściwe zachowanie podczas wizyt u kolegów i koleżanek, dowiedzą się, co należy robić, będąc gościem, a co- będąc gospodarzem. Warto zapraszać do domu inne dzieci, oczywiście gdy minie czas pandemii, ucząc dziecko utrzymywania kontaktów społecznych, gościnności, grzecznego zachowania i szukania kompromisów. Jeśli Wasze dziecko jest na to gotowe, można pozwolić na sypianie od czasu do czasu u kuzynów czy dziadków. Dzięki temu będzie uczyć się samodzielności i umacniać więzi z krewnymi.

W tym tygodniu rodzice przeczytają dziecku wiersze Prawa dziecka Janusza Korczaka, Kwoka Jana Brzechwy i Baśni o ziemnych ludkach. W domach Skrzaciki będą śpiewać, tańczyć i bawić się. Poznają  zabawę Szymon mówi. Dzieci za pomocą świecy narysują swoje marzenia, a następnie  będą malowały kartki farbą i będą o nich opowiadać.

 

Szczegółowe scenariusze zajęć dziennych będę jak dotychczas wysyłała na skrzynki mailowe rodziców.

 

Pozdrawiam Aneta Pawlic

 


Temat tygodnia: Święto Mamy i Taty

od 25.05 do 29.05.2020r. 

 

25.05.2020 (poniedziałek) Zrobię portret taty

26.05.2020 (wtorek) Kwiatek dla mamy

27.05.2020 (środa) Jak to jest, kiedy ma się rodzeństwo?

28.05.2020 (czwartek) Kocham Cię mamo, kocham Cię tato!

29.05.2020 (piątek) Czego życzyć rodzicom z okazji ich święta?

 

Tematem przewodnim w tym tygodniu będzie Święto Mamy i Taty. Czas upłynie nam na rozmowach o rodzinie. Dzieci nauczą się w jaki sposób okazywać najbliższym miłość i szacunek, przypomną sobie jak nazywają się poszczególni członkowie rodziny. Wraz z rodzicami poruszymy temat rodzeństwa. Spróbujemy również namalować emocje- Skrzaty stworzą obraz kojarzący się im z tatą i mamą. Będą ćwiczyły umiejętność składania życzeń. Podczas tego tygodnia dzieci będą miały również możliwość rozwijania sprawności manualnej i ćwiczenia umiejętności prawidłowego posługiwania się nożyczkami oraz zrobienia telefonu z kubeczków. Z rodzicami pobawią się kocem, będą tańczyć i rozmawiać o spaniu pod namiotem.
Jak wychowywać dziecko, by było szczęśliwe, odpowiedziane  i otwarte na świat.

        Udowodniono, ze w dużej mierze o charakterze człowieka decyduje środowisko,  w którym się wychowuje. Czynniki wrodzone nie maja tak istotnego znaczenia, jak czynniki społeczne. Pedagodzy społeczni i psychologowie udowodnili, że pierwszy i rozstrzygający wpływ ma rodzina. Istnieje wiele definicji, teorii tłumaczących ten problem w sposób jednoznaczny.

            Rodzina to podstawa, grunt, na którym wyrasta przyszły członek społeczeństwa. Wzory czerpane od matki, ojca, rodzeństwa i innych członków rodziny, grupy rówieśniczej, z którymi dziecko się styka – decyduje o tym, jak będzie się rozwijać jego osobowość i jakim człowiekiem stanie się w przyszłości. Dzieci są bystrymi obserwatorami otoczenia i nic nie ujdzie ich uwadze. Rodzicie i wszyscy członkowie rodziny, z którym dziecko przebywa na co dzień, powinni kontrolować własne zachowanie, by nie dawać dziecku niewłaściwych wzorów do naśladowania.

                Zatem zaspokojenie potrzeby bezpieczeństwa psychicznego dziecka spoczywa w początkowej fazie w jego rozwoju na członkach rodziny. Z chwila przyjęcia dziecka do przedszkola również na wszystkich osobach, z którymi dziecko się spotyka w nowym środowisku wychowawczym, zwłaszcza na nauczycielach i współpracujących nimi opiekunach.         
   
        Najistotniejsze z punktu widzenia wpływu rodziny na poczucie bezpieczeństwa psychicznego dziecka są postawy rodzicielskie. Niektórzy rodzice, głównie ci, którzy powielają dobre wzorce wychowawcze swoich rodziców, odnoszą sukcesy, wychowując swoje dzieci w atmosferze bezpieczeństwa i poszanowania prawa do mądrego kształtowania ich osobowości.   
   
Źródło: Doradca Dyrektora Przedszkola  (01.2012)

 

 

Szczegółowe scenariusze zajęć dziennych będę jak dotychczas wysyłała na skrzynki mailowe rodziców.

 

Pozdrawiam Aneta Pawlic

 


Temat tygodnia: 18.05.2020- 22.05.2020

Wiosenna łąka

Tematy szczegółowe:

18.05.2020 (poniedziałek) Rośliny na łące

19.05.2020 (wtorek) To co lata nad łąką

20.05.2020 (środa) To, co pełza po łące

21.05.2020 (czwartek) To, co hasa po łące

22.05.2020 (piątek) Wiosenny koncert

 

W tym tygodniu Skrzaciki wraz z rodzicami wybiorą się na łąkę .

Zwróćcie proszę uwagę na cechy charakterystyczne wiosennej łąki: trawę, kwiaty, latające nad łąką owady i inne małe zwierzęta. Dziecko pozbiera kwiaty i trawy ( proszę o foto z wycieczki).

A gdy już wrócicie z wycieczki to pora na kilka zabaw ruchowych związanych oczywiście z owadami i zwierzętami, które tam wraz z dzieckiem zobaczyliście : ,, Bocian i żaba’’, ,,Wyścig świerszczy’’, oraz zabawa paluszkowa ,, Idą mrówki’’. Patrzcie się uważnie Skrzaciki, gdyż nad łąką latają różne owady, a to będzie temat wtorkowych zajęć. Z pomocą rodziców odsłuchacie piosenkę Łąka oraz pobawicie się w zabawę muzyczno- ruchową naśladując ruchy zwierząt. Nasze Skrzaty bardzo lubią rozwiązywać zagadki, ciekawe czy i tym razem uda im się - ,,Co lata nad łąką?’’. Wykonają pracę plastyczną,, Motyle nad łąką’’ oraz policzą kropki na biedronce. W środę dzieci obejrzą bajkę o owadach, ponieważ w tym dniu będziemy mówić o żukach, mrówkach i dżdżownicach, o ich wyglądzie, sposobie życia oraz roli w środowisku przyrodniczym. A może uda Wam się zrobić ,,nogi stonogi’’ z klocków?- będzie to zabawa matematyczna. ,, To co hasa po łące’’ będzie naszym czwartkowym tematem przewodnim. Rodzic przeczyta wiersz Bocian i żaba , następnie dziecko wykona pracę plastyczną farbami ,, Na łące’’ . Gdy dziecko umyje rączki po zakończonej pracy możecie poruszać się w zabawie,, żabka skacze’. Na koniec dnia relaks przy masażyku o uroczej nazwie ,,Biedronka’’. Piątek upłynie dzieciom w muzycznej atmosferze.,, Zwierzęta na łące’’- zabawa słuchowa dla naszych milusińskich. Rodzic włączy odgłosy łąki, a następnie dziecko będzie naśladować zwierzątko. Poćwiczy również motorykę małą- rysowanie po śladzie.

Do zobaczenia…

Szczegółowe scenariusze zajęć dziennych będę jak dotychczas wysyłała na skrzynki mailowe rodziców.

 

Pozdrawiam Aneta Pawlic

 


Temat tygodnia: 11.05.2020- 15.05.2020

,, Wrażenia i uczucia’’

 

11.05.2020 (poniedziałek)- Co mnie cieszy?

12.05.2020 (wtorek)- Co zrobić gdy chce mi się płakać?

13.05.2020 (środa)- Ciemność jest niezwykła!

14.05.2020 (czwartek)- Jak śmiesznie wygląda strach!

15.05.2020 (piątek)- O czym opowiada nam muzyka?

 

W tym tygodniu w grupie Skrzatów rozmawialibyśmy o wrażeniach i uczuciach. Wraz z rodzicami nauczymy się je nazywać, odczytywać, co czują inni ( nawet jeśli o tym nie mówią) i poszukamy sposobów, aby dzieci mogły poradzić sobie kiedy odczuwają trudne, nieprzyjemne emocje. Dzieci będą oglądały obrazki i postarają się odgadnąć emocje przedstawionych na nich postaci. Rodzice z moją pomocą będą z dziećmi rozmawiać o tym jakie sytuacje mogą wywołać dane uczucia. Dzieci spróbują zrobić do lusterka różne miny: smutną, wesołą, zdziwioną, przestraszoną i poznają znaki przedstawiające uczucia: radość, smutek, zdziwienie, strach. Poruszymy także trudny temat ;smutku. Uświadomimy dzieciom, że czasem jest on potrzebny. Pokażemy że czasem jest on potrzebny oraz pokażemy dzieciom różne sposoby na poradzenie sobie w przygnębiających chwilach; pocieszenie poprzez zabawę z piosenką, uśmiechanie się, przytulenie się do ulubionej zabawki, poproszenie o pomoc i uzyskanie jej w trudnej sytuacji, bliskość mamy i taty, siostry, brata, dziadka, rozśmieszenie. Dzieci wykonają ,,deszczowe kije’’, a potem będą miały okazję na nich grać . Wspólnie z rodzicami będziemy starali się zmniejszyć strach przed ciemnością. Dzieci będą miały okazję nakarmienia strachem Zmorka- połykacz strachów. Poznają utwór Piosenka o beksie i wiersz Ciemnego pokoju nie trzeba się bać. Posłuchamy też opowiadania Zły sen.

Drodzy Rodzice…czterolatek jest dość chwiejny emocjonalnie- mogą się zdarzyć sytuacje, kiedy rzewnie płacze, a po chwili płacze do rozpuku. Nie rozumie swoich emocji, dlatego warto z nim rozmawiać, by wyjaśniać co odczuwa i dlaczego. Nie potrafi jeszcze odróżnić prawdy od fikcji, a rozwijająca się wyobraźnia może sprawić, że nasilają się lęki. Pojawiają się u niego takie emocje jak duma, zazdrość, zakłopotanie, wina , wstyd.

 

Szczegółowe scenariusze zajęć dziennych będę Państwu przesyłała na podane adresy mailowe jak dotychczas.

Zdjęcia  prac dzieci proszę wysyłać na maila, smsem bądź przez Messenger.

Pozdrawiam Aneta Pawlic

 

 


 

Temat tygodnia: od 04.05 do 08.05.2020r.

W krainie muzyki

 

4.V.2020 (poniedziałek)- Jaki to instrument?

5.V.2020 (wtorek)- Gramy na instrumentach.

6.V. 2020 (środa)- Robimy instrumenty!

7.V.2020 (czwartek)- Umiem zachować się podczas ważnych uroczystości.

8.V.2020 (piątek)- Jak poradzę sobie z hałasem?

 

                W tym tygodniu udamy się do krainy muzyki. Będziecie śpiewać piosenkę Na muzyce w przedszkolu , rodzice przeczytają Skrzacikom wierz Mysia orkiestra. Poznacie różne instrumenty: fortepian, skrzypce, trąbkę, bęben, harfę, trójkąt oraz ich cechy. Spróbujecie naśladować ich dźwięki oraz ruchy wykonywane przez muzyka podczas gry. Z rodzicami oraz z rodzeństwem pobawicie się w orkiestrę. Zrobicie muzyczne ludziki i gitary z pudełek po chusteczkach higienicznych a także rozwiążecie zagadki o instrumentach. Dowiecie się, jak należy dbać o uszy, jak szkodliwy jest hałas i jakie dźwięki są przyjemne, a jakie nie. Dzieci dowiedzą się jak zbudowany jest aparat słuchowy człowieka i ulepią ucho z plasteliny.

              Drodzy Rodzice!  W dzisiejszym świecie spotykamy się na co dzień ze stosunkowo dużym natężeniem hałasu. Tymczasem człowiek do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje wyciszenia, przynajmniej przez pewien czas w ciągu dnia. Dzieci choć mają tendencję do krzyku, również potrzebują tego rodzaju uspokojenia.

https://www.wychowanieprzedszkolne.pl/zabawy-i-cwiczenia-relaksacyjne/

‘’ Muzyka zmniejsza stres, łagodzi strach, dodaje energii i poprawia pamięć. Muzyka sprawia, że ludzie są mądrzejsi.’’ Jeannette Vos: The Music Revolution

 

Szczegółowe scenariusze zajęć będę wysyłała Państwu na podane adresy mailowe.

Zachęcam do fotograficznego dokumentowania pracy dzieci i przesyłania na adres: skrzaty.przedszkole@o2.pl

Pozdrawiam Aneta Pawlic

 


Temat tygodnia: Polska to mój dom

od 27 kwietnia do 30 kwietnia 2020r.

Cele ogólne:

-  rozwijanie poczucia więzi dzieci z ,,małą ojczyzną’’;

-  zapoznanie dzieci z symbolami narodowymi

 

W tym tygodniu Skrzaty rozmawiałyby o Polsce. Dzieci z moją oraz rodziców pomocą dowiedzą się jakie są symbole narodowe oraz co to oznacza, że należy je szanować. Dzieci będą słuchały polskiego hymnu- Mazurka Dąbrowskiego, zrobią małą flagę i godło, poznają słowo patriota. Skrzaty dowiedzą się czym jest mała ojczyzna; wspólnie wymienimy jej elementy ( charakterystyczne miejsca, piosenka taniec) i zaznaczymy ją na interaktywnej mapie. Nauczymy się wiersza Władysława Bełzy Katechizm polskiego dziecka oraz wiersza Zofii Bronikowskiej Budujemy mosty. Dzieci poznają informacje o Warszawie- stolicy Polski, z pomocą rodziców wysłuchają legendy Wars i Sawa . Będą również lepić z plasteliny warszawską Syrenkę. Skrzaciki na mapie fizycznej Polski dowiedzą się, co oznaczają zaznaczone na niej kolory ( niebieski- morze, rzeki, jeziora, brązowy- góry, zielone- niziny). Dzieci spróbują namalować farbami wybrany krajobraz Polski. Wspólnie z rodzicami uświadomimy dzieciom jak ważna jest woda dla ludzi, zwierząt i roślin.

 

Szczegółowe scenariusze zajęć będę wysyłała Państwu na podane adresy mailowe.

Zachęcam do fotograficznego dokumentowania pracy dzieci i przesyłania na adres: skrzaty.przedszkole@o2.pl

Pozdrawiam Aneta Pawlic

 


Temat tygodnia 20-24.04.2020r.

Jakie książki lubimy?

 

20.04.2020- Jakie książki lubimy?

21.04.2020- Robimy własny papier

22. 04.2020- Kto jest potrzebny, aby powstała książka?

23.04. 2020- Co można kupić w księgarni?

24.04.2020- W bibliotece

 

W tym tygodniu z grupą Skrzatów rozmawialibyśmy o książkach. Będę próbowała rozbudzić w dzieciach przede wszystkim zainteresowanie książkami, baśniami i bajkami. Skrzaciki poprzez wykonanie doświadczenia wraz z rodzicami zrobią papier czerpany. Poznają również kilka nowych zawodów takich jak: pisarz, grafik, redaktor, drukarz; czyli osoby, bez których powstanie książki byłoby niemożliwe. Niestety w obecnej sytuacji wyjście do księgarni i do biblioteki jest niemożliwe, jednak z Państwa pomocą dzieci będą mogły pobawić się w sklep, gdzie podczas zabawy będą doskonaliły umiejętność przeliczania książek oraz porządkowania według cech ( wygląd, treść). Dzieci zamienią się w tym tygodniu w pisarzy i wspólnie z rodzicem ułożą opowiadanie.

Hmm.. Kto wie;  być może w naszej grupie rośnie wielki pisarz..

 

Szczegółowe scenariusze zajęć  wysyłam Państwu każdego dnia  jak dotychczas na podane adresy mailowe.

 


Temat tygodnia 14- 17.04.2020

 Dbamy o naszą planetę

 

Cel ogólny: Kształtowanie poczucia odpowiedzialności za stan Ziemi i środowiska przyrodniczego.

 

 

15.04.2020 Cieszę się piękną i zdrową ziemią!

 

1) Spacer żuka – opowieść ruchowa. Doskonalenie umiejętności wchodzenia w role i rozwijanie wyobraźni u dzie

2.) Jak wygląda Ziemia? - oglądanie modelu ziemi - globusa

3) Wykonanie ryżowych grzechotek (ryż w butelce plastikowej).

4) Wielkie sprzątanie – nauka piosenki i inscenizacji do niej.

5) Gra na instrumentach – ryżowych grzechotkach.

6)  „Co możemy zrobić dla naszej Ziemi?”– rozmowa na temat sposobów dbania o środowisko.

7) „Drzewo” – praca z KP2.2

8) „Cienie – chrońmy Ziemię” – skojarzenia.

9)  Zajęcia rozwijające – wykonanie improwizacji muzycznej do ulubionej piosenki z zastosowaniem ryżowych grzechotek.

 

16.04.2020 Czy to się jeszcze przyda?

1) Wielkie sprzątanieinscenizacja do piosenki.

2) Czy to się jeszcze przyda?”– rozmowa na temat  recyklingu oraz zabawa dydaktyczna.

3)  Gdzie z tym śmieciem?”– zabawa ruchowa, dydaktyczna.

4) .. „Segregacja śmieci”– wypychanie, dopasowywanie – praca z W.43.

5) „Pomogę Michałowi segregować śmieci”– praca z KP2.29.

6)  Zajęcia   rozwijające – wykonanie jednego dużego  robota z posegregowanych odpadów.

7)  „Co to jest?”– rysowanie palcem na plecach.

 

17. 04. 2020 Po co nam prąd?

 

1) Pstryk – słuchanie opowiadania i wypowiadanie się na jego temat.

2) „Po co nam prąd?” – rozmowa na temat sposobów wykorzystania prądu.

3)  Praca z KP2.28 – ćwiczenie pamięci.

4) „Przestrogi Dominika”– zasady korzystania z urządzeń elektrycznych.

5) Zestaw ćwiczeń ruchowych.

 

Szczegółowe scenariusze zajęć dziennych wraz z załącznikami będę Państwu przesyłała jak dotychczas na podane adresy mailowe. Bardzo się cieszę, że wysyłacie zdjęcia prac Waszych pociech. Tak trzymać!!!

 

 

 

 

 


    

Temat tygodnia:  06.03- 10.03. 2020

Wielkanoc

 

Cel ogólny to zapoznanie dzieci z tradycją Świąt Wielkanocnych

 

06.04.2020- Jak przygotowujemy się do Świąt Wielkanocnych

1)  Obejrzenie filmiku edukacyjnego dla dzieci 

https://www.youtube.com/watch?v=cMTxGjhNNAs

2) Zabawa w ,,Łapanie zajączków”- ćwiczenie motoryki małej

Potrzebny będzie sznurek/wstążka długości ok. 2 m. Na jednym końcu zawiązujemy patyczek, a na drugim pluszową maskotkę zajączka lub sylwetę wyciętą z papieru. Zadaniem dziecka jest jak najszybsze zawinięcie sznurka na patyczek i złapanie w ten sposób zajączka.

3) Jajka- porównywanie

http://img2.garnek.pl/a.garnek.pl/027/746/27746008_800.0.jpg/porownanie-wielkosci-jaj-sikorki.jpg

 

7.04.2020- Jakie są tradycje Świąt Wielkanocnych

1) ,, Jakie są tradycje  Świąt Wielkanocnych?’’- próba odpowiedzi na pytanie na podstawie doświadczeń dzieci i opowiadania ,, Bajeczka wielkanocna’’ ( zał. Nr 1 http://images.dlaprzedszkoli.eu/przedszkolecekow/bajeczka-wielkanocna-opowiadanie-173-e2b8-1.pdf )

2. Rozmowa na temat opowiadania:

· Co robiło słonko?

· Kogo obudziło jako pierwsze, drugie, ... ?

· Dlaczego słonko budziło bazie, kurczaczka, zajączka i baranka?

· Jakie święta zbliżają się do nas wielkimi krokami?

3. Rozmowa na temat wielkanocnych zwyczajów i doświadczeń dzieci:

· Upleciony ze słomy, wikliny chętnie nosi owoce, jarzyny. Grzyby też z lasu przyniesie oraz pisanki i baranka poniesie czasem. (koszyk)

· Ma długie uszy futerko puszyste. Ze smakiem chrupie marchewkę i sałaty listek. (zając)

4) Wełniany baranek- nauka piosenki

https://www.tekstowo.pl/piosenka,domowe_przedszkole,welniany_baranek.html

 

8.03.2020- Co włożymy do koszyka wielkanocnego?

( zał. Nr 2  http://images.dlaprzedszkoli.eu/przedszkolecekow/koszyczek-wielkanocny.pdf)

1)  Opowiadanie pt. ,,Koszyczek Wielkanocny” oraz wyjaśnienie symboliki poszczególnych elementów wkładanych do koszyczka.

 

2) Próba odpowiedzi na pytania:

Co włożyły dzieci do koszyczka?

Symbolika:

– chleb – symbol ciała Pana Jezusa

– baranek – symbol zmartwychwstania Jezusa, który nazywany jest Barankiem Bożym, ukazuje zwycięstwo życia nad śmiercią

– jaja – symbol rodzącego się życia

– chrzan – symbol męki Pańskiej, ale także siły, odwagi i męstwa

– sól –oznaka prawdy i oczyszczenia domostwa ze wszystkiego, co złe, chroni przed zepsuciem

– wędlina, kiełbasa – oznaka dobrobytu i radości z zakończenia Wielkiego Postu

– ciasto, babka – symbol umiejętności

4) Koszyczek wielkanocny-cięcie przyklejanie, ozdabianie

https://www.superkid.pl/wycinanki-szablony-wielkanoc 

 

9.04.2020- Jakie potrawy postawimy na świątecznym stole?

1) Jakie potrawy postawimy na świątecznym stole?- szukanie odpowiedzi na pytanie na podstawie wiersza

"Obudziły się pisanki" D. Gellner ( zał. Nr 3 http://images.dlaprzedszkoli.eu/przedszkolecekow/obudzily-sie-pisanki-wiersz-zal-nr-3.docx)

2) Stół wielkanocny- utrwalenie nazw tradycyjnych potraw świątecznych

https://vod.tvp.pl/video/domowe-przedszkole,swiateczne-zwyczaje-wielkanoc,43855

3) Babki wielkanocne- modelowanie masy solnej w foremce

 

10. 04.2020- Czym różni się pisanka od kraszanki?

1) Kolorowe jajko- poznanie przez dzieci metod naturalnego barwienia jajek

2) Co się kryje w jajku?”- rozpoznawanie części jajka

3). ,,Wielkanocne jajka”- zabawa dydaktyczna

Rodzic pokazuje dziecku zdjęcia przedstawiające zdobione wielkanocne jajka. Prezentując kolejne fotografie, opowiada o sposobach ich wykonania, a dziecko odgaduje, o który rodzaj chodzi.

https://przedszkolankowo.pl/2017/04/06/kraszanki-drapanki-wiersz-plansze/

4) Pisanka- praca plastyczna

Szablon jajka do druku

https://dzieciakiwdomu.pl/2017/04/wielkanocne-szablony-do-druku.html

 

Szczegółowe scenariusze zajęć, karty pracy oraz zabawy z angielskim będę wysyłała Państwu jak dotychczas na podane adresy mailowe.

Zachęcam do fotograficznego dokumentowania pracy dzieci i przesyłania na adres: skrzaty.przedszkole@o2.pl

 

 

 

Temat Tygodnia od 30.03 do 03.04.2020r.  

Praca rolnika 

 

30.03.2020 – Z wizytą u babci i dziadka na wsi

 

1)  Z wizytą u babci i dziadka na wsi- rozmowa na temat bezpieczeństwa na wsi oraz obowiązków związanych z posiadaniem zwierząt

2) ,, Jarzynowy wóz’’ – nauka piosenki

 

3) ,, Czym nakarmię kota, a czym konia?’’- pogadanka na temat pożywienia dla zwierząt,

Czytanie wiersza,, Jak kotek zwierzęta mlekiem częstował’’

 

4) Wprowadzenie nazw zwierząt w j. angielskim: cow, dog, turkey, chicken, horse

 

 

31.03.2020- Siejemy rzeżuchę!

 

1) Moja uprawa- zasianie rzeżuchy

2) Zestaw ćwiczeń ruchowych

3) Wymarzony ogródek- wykonanie makiety z plasteliny

 

 

1. 04. 2020- Pieczemy chleb

 

1) Pieczemy chleb- przygotowanie chleba do wypieku

 

oglądanie filmiku edukacyjnego dla dzieci

https://www.youtube.com/watch?v=99wOP1R-9r8

2) Rytmika- zabawy umuzykalniające

3) ,, Ile mam tu figur?’’ – zabawy w tworzenie zbiorów różnych figur geometrycznych

4) ,, Jak powstał chleb?’’- degustacja wcześniej przygotowanego chleba

5) Karta pracy- etapy powstawania chleba

 

 

2. 04. 2020- Jakie maszyny pomagają rolnikowi?

 

1) Jakie maszyny pomagają rolnikowi?- rozmowa z dziećmi na temat pracy rolnika na postawie zdjęć

http://przedszkolnepomysly.blogspot.com/2018/04/wies-plansze-dydaktyczne.html

2) Traktor- składanie przestrzennego pojazdu z klocków

3) Co zrobić by sól była miałka?- rozdrabnianie soli za pomocą możdzieża kuchennego

4) Stary Donald farmę miał- zabawa przy piosence

https://www.youtube.com/watch?v=KITSIpt5GzA

 

 

3. 04.2020- Cały rok na wsi

1) ,,Mam dużo pracy’’- zabawa dydaktyczna na temat pracy rolnika w każdej z pór roku. Zaznajamianie dzieci z różnymi rodzajami prac w gospodarstwie w odniesieniu do pór roku.

https://www.cda.pl/video/1261580da/vfilm

2) Jak wygląda pole wiosną, latem, jesienią i zimą- wykonanie wspólnego plakatu. Kształtowanie u dzieci świadomości cykliczności w przyrodzie- pory roku

Piosenka o porach roku

https://www.youtube.com/watch?v=69B_ZJ37PYw

 

3) Jajko- masaż relaksacyjny

http://zabawaprzedszkolaka.blogspot.com/2011/03/wierszyki-masazyki.html

 

 

Szczegółowe scenariusze zajęć oraz karty pracy  i zabawy z dzieckiem są przesyłane każdego dnia na podany przez Państwa adres e- mailowy. Przypominam, że utworzony adres grupy to: skrzaty.przedszkole@o2.pl.

Zachęcam również do wysyłania zdjęć!!!

 

 

 

 

  Temat Tygodnia od 23 do 27.03.2020r.  

Zwierzęta na wiejskim podwórku

 

 

23.03.2020- Jak wygląda wieś?

 

W związku z panującą pandemią zachęcam do pozostania w domu , więc zamiast wyjścia do rolników zachęcam do wydrukowania dzieciom obrazka wprowadzającego w  tematykę zajęć. Nasze Skrzaty uwielbiają kolorować !!!

https://www.superkid.pl/kolorowanki-w-zagrodzie-wiejskiej

 

 

Słuchanie wiersza „W gospodarstwie” T. M. Massalskiej.

- Dz. uważnie słucha wiersza.                                                

 

"W gospodarstwie"


Pieje kogut już od świtu; 
- Kukuryku! Kukuryku! 
Kura do kurczaków żwawo 
Gdacze: - W lewo! 
Gdacze: - W prawo! 
Kaczka kwacze: - Kwa! Kwa! Kwa! 
Trzy kaczątka dziobem pcha. 
Krowa muczy: - Mu! Mu! Mu! 
Aż po prostu brak jej tchu. 
Koń opędza się od much.
I rży głośno: - Jestem zuch! 
Świnka chrumka: - Chrum! Chrum! Chrum! 
Co za hałas! Co za szum! 
Kot cichutko miauczy: - Miau! 
A pies szczeka: - Hau! Hau! Hau!

. Rozmowa na temat wiersza.

 

- jakie zwierzęta występowały w wierszu?

- jaki głos wydaje kogut, jaki kura, a jaki kaczka?

- gdzie możemy spotkać te zwierzęta?

 

 

 Zabawa rozwijająca inwencję słowną „Jakie odgłosy wydają zwierzątka?.

https://www.youtube.com/watch?v=tj2ccM-9kF0

 

 

24.03.2020- Gdzie mieszka krowa, koń, świnia, kura?

 

 

Tok pracy i zabawy z dzieckiem:

 

Budujemy zagrodę dla zwierząt z klocków jakie mamy dostępne w domu przypominając dziecku , że nie wszystkie zwierzęta mogą mieszkać razem, więc należy wydzielić im różne pomieszczenia, np. kurnik, chlew, oborę, stajnię itd.

Gdy zagroda jest już gotowa wprowadzamy figurki zwierząt domowych. Jeżeli nie mamy takich to zapraszam do wdrukowania zwierzątek.. link niżej

https://odkryciedziecka.pl/karty-trojdzielne-diy-zwierzeta-gospodarskie/

 

Podczas wprowadzania zwierząt dzieci mogą naśladować odgłosy zwierząt.

 

Nazwy zwierząt można wprowadzać w języku angielskim, np., cow- krowa, horse- koń, goat- koza, chicken- kurczak, cat- kot, dog- pies

 

 

25 .03. 2020- Podwórkowa orkiestra

 

 W zagrodzie Małgosi – bajeczka ortofoniczna.
Rodzic czyta treść bajeczki, a dziecko  naśladuje odgłosy zwierząt.


Wieczorem w zagrodzie cioci Małgosi
Każde zwierzątko o jedzenie prosi.
Piesek szczeka: hau, hau, hau.
Kotek miauczy: miau, miau, miau.
Kura gdacze: kod, ko, da.
Kaczka kwacze: kwa, kwa, kwa.
Gąska gęga: gę, gę, gę.
Ona też chce najeść się.
Owca beczy: be, be, be.
Koza muczy: me, me, me.
Indor gulaga: gul, gul, gul.
Krowa ryczy: mu, mu, mu.
Konik parska: prr, prr, prr.
A pies warczy: wrr, wrr, wrr.
I tak gra orkiestra ta, aż  Małgosia jeść im da.

 

Dopowiedz i zrób – zabawa z rymami.


Rodzic mówi zdania, których zakończenia – słowa do rymu – dopowiada  dziecko. Dziecko wykonuje czynność, o której jest mowa w zdaniu.


Powiedz: prosię i podrap się po … nosie.
Powiedz: koń i wyciągnij do mnie… dłoń.
Powiedz: krowy i dotknij palcem … głowy.
Powiedz: króliczki i nadmij … policzki.
Powiedz: kaczuszka i dotknij łokciem …brzuszka.
Powiedz: psy i klaśnij raz, dwa, …trzy.

 

,, Marchewki dla królików’’- praca techniczna

Dziecko otrzymuje arkusz przezroczystej folii, pomarańczową oraz zieloną bibułę, taśmę klejącą i nożyczki.

Dzieci zwijają folię w rożek i skejają. Następnie oddzierają kawałki pomarańczowej bibuły , zgniatają i wrzucają ją do rożka. Gdy rożek jest prawie pełny wkładają do niego pociętą w paski zieloną bibułę. Sklejają końcówkę rożka taśmą tak by zielone paski bibuły wystawały z rożka , imitując natkę pietruszki.

 

26. 03. 2020- Czyje to jajko?

 

Na początek proponuje obejrzenie filmiku edukacyjnego dla dzieci o jajkach

,, Bajka o jajkach’’- tajemnicza kuchnia- Ciufcia

https://www.youtube.com/watch?v=lIWDCkbVQ6A

 

Czyje to jajko?- rozmowa na temat wielkości jajek

Dziecko siedzi przed rodzicem . Rodzic pokazuje jajko i pyta się dziecka co to jest? Czy wiesz jaki ptak zniósł to jajko? Jakie inne ptaki mogą mieszkać w gospodarstwach wiejskich lub farmach?. Pokazujemy dzieciom zdjęcia tych ptaków, najlepiej wydrukować jako kolorowankę ;)

http://www.supercoloring.com/pl/kolorowanki/ptaki/indyk

 

Zestaw ćwiczeń ruchowych- Berek krowa

Reguły gry: zabawa dla całej rodziny
W drodze wyliczanki wybierany jest goniący – tzw. krowa. Dlaczego krowa? Osoba ta staje z wyciągniętymi na boki rękami, rozstawia palce u każdej ręki. Pozostali gracze łapią „krowę” za palce (jeden gracz trzyma jeden palec), czyli za „wymiona”. Zabawa polega na gonitwie krowy za uczestnikami, ale zanim to nastąpi gracze pytają się krowy: „jakie krowa daje mleko?”. Krowa odpowiada np. zielone. Gracze dalej trzymają ją więc za wymiona i drążą dalej: „jakie krowa daje mleko?” Słyszą w odpowiedzi: „niebieskie”. Pytają więc do skutku, czyli dopóki krowa nie udzieli odpowiedzi „białe!”. Bo mleko białe to sygnał do ucieczki! Wtedy wszyscy puszczają palce krowy i rozbiegają się. Krowa goni uciekających a każdy kogo dotknie, staje nieruchomo w rozkroku. Złapany może jednak zostać "wybawiony" jeśli inny z graczy przejdzie mu pod nogami. Gra trwa dopóki krowa nie złapie wszystkich uciekających. Zmiana osoby, która jest "krową" następuje na koniec gry lub jeśli ktoś na początku gry puści palca, gdy padnie kolor inny, niż biały.

 

,,Zróbmy pastę’’- wspólne wykonanie z dzieckiem pasty jajecznej.

Rodzic idzie razem z dzieckiem do łazienki i dokładnie myją ręce mydłem przed rozpoczęciem pracy.

 

27.03. 2020- Robimy ser

 

,, Robimy ser’’- wspólne robienie białego sera z krowiego mleka

Dziecko siedzi lub stoi przed stolikiem, na którym rodzic zgromadził następujące rzeczy: 1 litr zsiadłego mleka w dużej misce, pól litra zagotowanego mleka, bardzo gorącego (nie UHT) śmietankę 30% (ok. 2 łyżeczek), sitko i miskę na serwatkę. Rodzic pyta się dziecka: Co zgromadzilam/łem na stole? Do czego to służy? Jakie zwierzę dało nam te produkty? Co możemy zrobić dzięki tym rzeczom?.

Rodzic powoli wykonuje następujące czynności , tłumacząc dzieciom co robi.

1. Wlew gorące słodkie mleko do miski ze zsiadłym mlekiem i długo miesza, aby wystygło, w tym czasie powstaje skrzep.

2. Przelewa skrzep z serwatką do sitka, tak aby serwatka spływała do miski.

Rodzic tłumaczy dziecku, że teraz ser musi postać tak długo, aby cała serwatka spłynęła do miski. Wtedy ser będzie gotowy i będziemy mogli go spróbować.

 

Zachęcam również do zaglądania na ciekawe strony internetowe związane z tematyką tygodniową

http://boberkowy-world.blogspot.com/2014/04/w-wiejskiej-zagrodzie-literatura-do.html

 

oraz piosenka : Stary Donald farmę miał

https://www.youtube.com/watch?v=11UN4WRdamA

 

również w języku angielskim

Old MacDonald Had A Farm

https://www.youtube.com/watch?v=_6HzoUcx3eo   Super simple songs

 

 

Witaj wiosno !!!

 

1.  Słuchanie opowiadania pt. „Jak chomik szukał wiosny” ilustrowanego obrazkami.

Chomik szuka wiosnyPewnego dnia mały Chomik obudził się w swojej norce na skraju lasu. Ziewnął, przeciągnął się, przetarł oczy łapką wyszedł norki, szukać wiosny. - Zimno - mruknął zaspany Chomik. Rozejrzał się dookoła, ale wiosny nigdzie nie było. Na gałązkach wierzby siedziały małe puchate wierzbowe kotki. - Co robicie tak wysoko? - spytał Chomik. - Rośniemy, rośniemy - zawołały wierzbowe kotki. - A wiosny nie widziałyście? – spytał Chomik. Ale właśnie nadleciał wiatr, wierzba zaszumiała gałązkami i Chomik nie usłyszał co mówią wierzbowe kotki. Poszedł więc dalej. Świeciło słonko, a po niebie przepływały małe chmurki. - Halo - zawołał do nich Chomik. - Czy nie widziałyście wiosny? A wtedy jedna chmurka zasłoniła słońce i na Chomika spadły krople deszczu. - Brr...- skulił się Chomik przy ziemi i zobaczył małe, białe kwiatki. - Może wy widziałyście wiosnę? - zapytał, ale kwiatki były malutkie i jeszcze nie potrafiły mówić. Chomik poszedł dolej szukać wiosny. W górze między drzewami fruwały ptaki. Były bardzo zajęte, bo zbierały gałązki i wiórki na budowę gniazd. - Może wy wiecie, gdzie jest wiosna? - zawołał Chomik, ale ptaki śpiewały, ćwierkały, gwizdały i nawet nie słyszały głosu Chomika. - Muszę iść dale, tuta jeszcze nikt wiosny nie spotkał - mruknął do siebie. Aż wreszcie Chomik doszedł na łąkę, a tam na długich nogach stał pan bocian. Chomik zadarł wysoko głowę i przyjrzał się boćkowi. Jego nawet nie warto pytać o wiosnę, jest taki zmarznięty, że aż nos i nogi ma czerwone. A bocian też przyjrzał się Chomikowi i zaklekotał: - Coś podobnego! - Ta żaba cała ubrana jest w ciepłe futerko, a ja myślałem, że już wiosna - i odleciał. A Chomik powędrował dalej szukać wiosny ...

Ilustracje http://images.dlaprzedszkoli.eu/przedszkolecekow/2-3.JPG

http://images.dlaprzedszkoli.eu/przedszkolecekow/3-3.JPG

http://images.dlaprzedszkoli.eu/przedszkolecekow/4-3.JPG

 http://images.dlaprzedszkoli.eu/przedszkolecekow/6-3.JPG

 

2. Rozmowa na temat opowiadania:

-Dlaczego chomik wybrał się na spacer?

-O czym rozmawiał z wierzbowymi kotkami?

-Czy chmurki widziały wiosnę?

-Czy ptaki udzieliły chomikowi odpowiedzi  na pytanie? Dlaczego?

-Dlaczego chomik nie spytał bociana o wiosnę ?

-Co myślał bocian o chomiku?

 

3.  Zabawa ruchowa z chustą animacyjną lub kocem „Słońce i deszcz”.

Do zabawy zapraszamy rodziców. Rodzice trzymają chustę animacyjną, która symbolizuje parasol i poruszają się po kole przy piosence „Wiosna w błękitnej sukience”.

https://www.youtube.com/watch?v=733cfng95PE

 Dzieci lub 1 dziecko grają/a rolę jaskółek, które fruwają w rytm muzyki dookoła chusty. Gdy muzyka ucichnie rodzice podnoszą chustę w górę tzn. rozkładają parasol, bo pada deszcz,  a jaskółki ( dzieci) chronią się przed deszczem chowając się pod chustą. Zabawę powtarzamy kilkakrotnie.

 

4. „ Rachunki pani Wiosny”

Dzieci/cko słuchają/a zagadek matematycznych, następnie przeliczają w zakresie 10 za pomocą metody E. Gruszczyk-Kolczyńskiej przy użyciu klamerek i papierowych tacek.

Przyszła wiosna do lasku

Z kluczykiem przy pasku

A te kluczyki brzęczące

To kolorowe kwiaty pachnące

Rosną tu trzy zawilce i trzy krokusy

Oblicz proszę ile kwiatków wyszło

Spod zimowych pierzynek ?

 

Stąpa wiosna po łące

Zbiera kwiaty pachnące

Ma trzy stokrotki, cztery tulipany

Powiedz z ilu kwiatków

Zrobi wiosna bukiet pachnący ?

 

Siedziało dziesięć jaskółek

Na sosnowej gałązce

pięć odleciało

Ile teraz jaskółek będzie

Z gałązki spoglądało ?

 

W ogrodzie na grządce

Rosło siedem słoneczników pięknych jak słońce

Przyszła Kasia i trzy zerwała,

 bo bukiet piękny zrobić chciała.

Ile słoneczników teraz rośnie na grządce?

 

Chodzi wiosna po lesie

Promyki słońca w koszach niesie

Dwa kosze ma dla kwiatków

Trzy dla trawki

Trzy dla leśnej zwierzyny

Ile koszy przyniosła wiosna dla leśnej rodziny?

 

 

5. „Prawda czy fałsz?”

 Pomoce:  Wiosenny kwiat np. przebiśnieg

https://www.google.com/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Fdzieciakiwdomu.pl%2F2015%2F03%2F

przebisnieg-wiosenna-praca-dla-dzieci.

html&psig=AOvVaw2tnjPfOi2eaOL7RtXLSYGJ&ust=1584621247278000&source=images&cd=vfe&ved=0CAkQjhxqFwoTCJCM0rGEpOgCFQAAAAAdAAAAABAD

Rodzic mówi zdania o tematyce wiosennej a dzieci określają ich logiczność: prawda – podnoszą kwiat do góry, fałsz – kładą na kolanach.

- Na łące rośnie wysoka trawa, a w niej są biedronki, koniki polne, motyle.
- Pszczoły zbierają nektar z kwiatów i robią z nich lizaki.
- Wiosną na łące dzieci lepią bałwana.
- Po łące przechadza się bocian i szuka żabek na śniadanie.
- A żabki chowają się przed nim w trawie i wołają kra, kra.
- Teraz jest pora roku, którą nazywamy Jesień
-Teraz jest pora roku, którą nazywamy Zima
-Teraz jest pora roku, którą nazywamy Wiosna
- Miesiąc, który mamy teraz, to: luty, marzec, listopad, kwiecień
-Zwiastunami wiosny są: śnieg, spadające liście, powracające jaskółki, krokusy, mróz, owoce na drzewach, stokrotki, bociany, grzyby w lesie itp.

-Są trzy pory roku.                                                                  

-Wiosną niedźwiedzie zapadają w sen zimowy.

-Wróbelki przylatują wiosną z ciepłych krajów.

-Krokusy, przebiśniegi i pierwiosnki to pierwsze wiosenne kwiaty..

6. „Sadzonka”

Zadanie przy stolikach z rodzicami.

Dzieci odczytują z listka ostatnie zadanie do wykonania. Na listku widnieje obrazek przedstawiający kwiat w doniczce. Dzieci odgadują jak będzie wyglądało ostatnie zadanie(posadzenie cebulki kwiatu  do doniczki) oraz przypominają kolejność sadzenia.

 

 

 

 

 

MARZEC

 

W marcu jak w garncu

 

Porządki w ogrodzie

 

Witaj wiosno!

 

Zwierzęta na wiejskim podwórku

 

Kto już się obudził

 

Jakie prace wykonujemy w ogrodzie po zimie?

 

Jaka jest wiosna?

     

      Jak wygląda wieś?

 

Wymyślamy nowe słowa

 

Jak przygotować grządki?

 

Zapraszamy do nas , ptaszki!

 

Gdzie mieszka krowa, koń, świnia, kura?

 

Pokaz mody wiosennej

 

Co zasiejemy, co posadzimy?

 

Ja nie choruję!

 

Podwórkowa orkiestra

 

 

Jaka jest dziś pogoda?

 

Kto mieszka w tym jajku?

 

Gdzie znajdę kwiaty?

 

Czyje to jajko?

 

Gdzie się podział deszcz?

 

Gdzie jest wiosna?

 

Co zrobimy z Marzanną?

 

Robimy ser

 

Ogólne cele wychowawczo-dydaktyczne:

- Rozwijanie twórczego myślenia podczas rozwiązywania i wymyślania zagadek.

- Uświadamianie dzieciom potrzeby odpoczynku.

- -Rozbudzanie fantazji i wyobraźni.

- Kształtowanie umiejętności wypowiadania się.

- Kształtowanie poczucia rytmu, wyobraźni muzycznej i ekspresji ruchowej.

- Kształtowanie umiejętności rozpoznawania i nazywania części garderoby.

- Doskonalenie umiejętności rozróżniania prawej i lewej strony ciała.

-  Kształtowanie umie


Ostatnia aktualizacja: 2020-06-22