Kontakt
Publiczne Przedszkole w Cekowie Kolonii

Światowy Dzień Kolorowej Skarpetki

rok temu

21 marca świętowaliśmy Światowy Dzień Zespołu Downa. Jest to święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Data 21. 03. jest symboliczna i nie jest też przypadkowa. Osoby z Zespołem Downa charakteryzuje bowiem istnienie dodatkowego – 3 chromosomu bądź jego fragmentu w 21 parze chromosomów.

Dla pedagogów specjalnych ten dzień ma szczególny wymiar, ponieważ to oni są specjalistami zajmującymi się edukacją, rehabilitacją i terapią osób, których rozwój z różnych powodów przebiega nietypowo lub jest zaburzony, a więc również wspierają osoby z zespołem Downa – od ich urodzenia, aż do starości – jak również ich rodziny. Nasza pedagod Natalia Zdunek przeprowadziła w starszych grupach zajęcia mające na celu wyjasnienie dzieciom istoty obchodów tego dnia. 

Symbolem solidaryzowania się z chorymi na Zespół Downa są kolorowe skarpetki i kolory czerwony oraz granatowy. My również przyłączyliśmy się do tej wspaniałej akcji, czego efekty można zobaczyć klikając w zdjęcia w naszej galerii.