Kontakt
Publiczne Przedszkole w Cekowie Kolonii


Galeria

Witamy w dziale galeria
 
 
 
W galerii znajdują się zdjęcia z uroczystości i wydarzeń przedszkolnych.

Zapraszamy do oglądania zdjęć i komentowania ich na naszej stronie.


Wycieczka do drukarni i księgarni

30 kwietnia 2024 roku przedszkolaki z grupy Tygryski oraz Skrzaty pojechały na wycieczkę do księgarni oraz drukarni Tuliszków. Wyjazd związany był z omawianym przez dzieci tematem kompleksowym o książkach. Na wycieczce dzieci miały świetną okazję by przekonać sie na własne oczy, jaką drogę musi przebyć książka, aby mogła trafić do rąk czytelników. Dzieci zobaczyły jak wyglada hala w drukarni, poznały różne rodzaje papieru, poznały wszystkie etapy powstawania książki. W księgarni natomiast odbyły się warsztaty, na których dzieci dowiedziały się kto to jest autor, ilustrator, redaktor, grafik, czyli osoby pracujace nad powstaniem książek. Na koniec każdy przedszkolak wykonał własną zakładkę do swojej książeczki. Dzieci otrzymały również książkowe upominki. 

Współpraca między Przedszkolami: Przedszkolem w Cekowie-Koloni i Przedszkolem Ecole Nova Polska w Pr

 

W roku szkolnym 2023/2024 dzieci z grup ?Skrzaty? z Przedszkola w Cekowie-Kolonii nawiązały współpracę z dziećmi z przedszkola Ecole Nova Polska w Paryżu. Było to możliwe dzięki wychowance naszego Przedszkola Pani Kasi , która w wieku przedszkolnym uczęszczała do naszego przedszkola, a obecnie mieszka we Francji. Z pomocą Pani Kasi, która przylatuje często do Polski w rodzinne strony Ceków-Kolonia możemy korespondować z Przedszkolem Ecole Nova Polska w Paryżu do którego uczęszcza synek Pani Kasi. Celem inicjatywy było nawiązanie przyjaźni między przedszkolami oraz pokazanie dzieciom tradycyjnych sposobów komunikowania się na odległość, obowiązkowość w pielęgnowaniu wzajemnych relacji. 

Współpraca między przedszkolami rozpoczęła się we wrześniu 2023 r. Dzieci z grupy ?Skrzaty? wraz z wychowawczyniami napisały listy do dzieci z przedszkola w Paryżu, które jest polskim przedszkolem. Dodały kilka grupowych fotografii, niespodzianek dla nowych przyjaciół. Dzieci niecierpliwie czekały na odpowiedź. Były zaciekawione treścią i zawartością otrzymanych listów, które niosły ze sobą kartki świąteczne z Francji, a ? Skrzaty? odwdzięczyły się kartkami noworocznymi. Przyszła również kolej na kartki wielkanocne w postaci pięknych, kolorowych pisanek. ? Skrzaty?w ramach ?Tygodnia książek? opowiedziały w liście jak funkcjonuje w Cekowie Gminna Biblioteka Publiczna i jak dbają o książki oraz wykonały dla polskich dzieci w Paryżu piękne zakładki do książek. Największą niespodzianką dla Skrzatów była wizyta Pani Kasi z synkiem Mateo w naszym Przedszkolu. Dzieci mogły osobiście poznać chłopca, dowiedziały się jak funkcjonuje polskie przedszkole w Paryżu, jak wygląda przykładowy harmonogram dnia oraz poznały wiele słów w języku francuskim, a nawet nauczył się liczyć do pięciu. Chłopiec mówi świetnie po polsku. W ciągu całego roku szkolnego dzieci wymieniły ze sobą wiele listów, poznały się, dowiedziały się wielu ciekawostek o swoich Przedszkolach. Mamy nadzieje, że współpraca między przedszkolami będzie kontynuowana. 

 


 

Spotkanie z wolontariuszką ze schroniska dla bezdomnych psów i kotów Panią Dorotą Michałek.

 

Nasze przedszkole odwiedziła wolontariuszka ze schroniska dla bezdomnych psów i kotów w Cekowie-Kolonii. Wolontariuszka przeprowadziła zajęcia, na których dzieci zapoznawały się ze sposobami opiekowania się zwierzętami, pielęgnacji i żywienia czworonogów. Dzieci dowiedziały się na czym polega wolontariat w schronisku, a także jak one mogą pomóc bezdomnym zwierzętom nie pełniąc funkcji wolontariatu.

W naszym przedszkolu zorganizowana została wcześniej zbiórka karmy. Celem akcji było kształtowanie postawy przyjaciela zwierząt, wdrażanie dzieci i osób dorosłych do aktywnego udziału w zbiórce żywności oraz poprawa standardu pobytu zwierząt w schronisku. Wolontariusz przekazał zebrane dary potrzebującym zwierzętom. 

Dzień Ziemii

?Mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego, na pozór niewielkiego ludzkiego działania, zależy od każdego z nas?

Florian Plit

 

22.04.2024r. dzieci ze wszystkich grup świętowały Dzień Ziemi. Przeprowadzono szereg działań wpisujących się w konwencję święta. Odbywały się ciekawe zajęcia edukacyjne, projekcje filmów o tematyce ekologicznej, zabawy badawcze, turniej wiedzy ekologicznej. Dzieci opracowały wspólnie ?Kodeks małego ekologa? oraz wykonały prace plastyczne związane z tematyką Ziemi. Starszaki porządkowały teren wokół przedszkola. Prowadzone działania pokazały przedszkolakom różne sposoby ochrony najbliższego środowiska oraz zachęcały do troski o Ziemię. Dzieci już wiedzą, że dla dobra naszej planety należy: sadzić drzewa i pielęgnować rośliny; dbać o przyrodę; oszczędzać wodę i prąd; segregować śmieci i ograniczać zużycie plastiku. 
 

Zajączek wielkanocny

Na parę dni przed Wielkanocą naszych milusińskich odwiedził Zajączek.  Wszystkie dzieci z radością i zapałem wykonywały zadania, jakie zostawił im ten niezwykły gość. Były podchody,  szukanie ukrytych wskazówek, mapy, zagadki i wiele innych atrakcji, na końcu których czekał upragniony upominek świąteczny. 

Wizyta w bibliotece

W ramach tygodnia książek dzieci z Publicznego Przedszkola wybrały się z wizytą do Gminnej Biblioteki Publicznej w Cekowie- Kolonii. Dzieci tworzyły kodeks małego czytelnika obiecując , że zawsze będą dbać o książki. Pani dyrektor biblioteki przypomniała dzieciom zasady jak należy zachowywać się w bibliotece i zachęciła do wypożyczania książek. Dzieci wysłuchały bajki czytanej techniką KAMISHIBAI przez pracownika biblioteki Panią Roksanę, a następnie miały możliwość oglądania książek z działu dla dzieci.

Gaik - maik

Pierwszego dnia wiosny przedszkolaki wybrały się na tradycyjny pochód, czyli tzw Gaik - maik. Dzieci ze wszystkich grup odwiedzały pobliskie sklepy, instytucje oraz zakłady pracy, wręczając kolorowe kwiaty. GAIK ? SYMBOL WIOSNY. W różnych częściach Polski inaczej określany: gaj, maj, maik, nowe latko, lateczko, latorośl, latorosiek. Tak, jak marzanna jest symbolem pożeganiania zimy, tak Gaik jest wprowadzeniem wiosny. 

Spotkanie Gumisiów i Skrzatów z baletnicą

W ramach tygodniowego bloku tematycznego ?Dbam o zdrowie? oraz motywu przewodniego bieżącego roku szkolnego ?Ruch to zdrowie?, w dniu 5 marca 2024r. z udziałem grupy ?Skrzaty i Gumisie? w przedszkolu odbyły się zajęcia taneczne, które przeprowadziła pani Agata Kurzawa ze Szkoły tańca ?KURZAWA DANCE?. Dzieci miały możliwość aktywnie uczestniczyć w różnorodnych układach muzyczno -ruchowych. Przedszkolacy byli bardzo zainteresowani, spontaniczni i radośni. Zajęcia te pozytywnie wpłynęły na rozwój wrażliwości i estetyki u dzieci. Maluchy uczyły się obcowania z dźwiękiem oraz skoordynowania aktywności fizycznej z układem muzycznym. 
w myśl zasady ?Ruch to zdrowie? ? taniec jest doskonałą formą aktywności, która rozwija u dzieci sprawność fizyczną, koncentrację, koordynację ruchową oraz poprawną postawę sylwetki.
Dzięki tej niesamowitej zabawie dzieci doświadczyły, że ruch i aktywność fizyczna daje możliwość wyrażenia siebie oraz oczyszczenia się ze złych emocji.

Serdecznie dziękujemy pani Agacie za wizytę i wspólną zabawę!

Światowy Dzień Kolorowej Skarpetki

Dziś, 21 marca, obchodzimy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Nad tym wyjątkowym dniem od 2012 r. patronat sprawuje ONZ. Data 21 marca nie jest przypadkowa. To właśnie w 21. parze chromosomów osoby zdrowe mają 2 chromosomy, natomiast osoby z Zespołem Downa ? 3 (marzec).

Tego dnia prowadzone są zajęcia edukacyjne w formie pogadanki. Przedszkolaki oglądają też filmy, które pozwalają im dowiedzieć się o nich więcej. Tego dnia zakładamy wielobarwne, niedopasowane skarpetki jako wyraz solidarności z osobami z dodatkowym chromosomem. 

Dzień Kobiet

8 marca w naszym przedszkolu obchodziliśmy piękne święto, jakim jest Dzień Kobiet. Tego dnia wszyscy chłopcy składali swoim koleżankom oraz paniom życzenia, a także wręczali upominki lub kwiaty. Grupa Tygrysków była z tej okazji w kinie na filmie ?Kacper i Emma - najlepsi przyjaciele?, grupa Smerfów bawiła sie w bajkolandzie, a grupa Gumisiów zamieniła swoją salę w salon urody, w którym dziewczynki relaksowały się; grupę Krasnali tego dnia odwiedziła animatroka, która przygotowała dla dzieci świetną porcję rozrywki. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z tego dnia.

Spotkanie Tygrysków z klasą III Szkoły Podstawowej

13 marca dzieci z najstarszej grupy spotkały się z dziećmi z klasy III Szkoły Podstawowej im. A. Chodyńskiego w Cekowie - Kolonii. Spotkanie to miało na celu integrację dzieci. Tygryski poznały tez swoją przyszłą wychowawczynię, panią Magdalenę, która będzie uczyła dzieci w klasie I. Pani Magda oprowadziła dzieci po szkole, pokazała im, gdzie znajduje się biblioteka, sala komputerrowa, świetlica, pokazała, w której sali dzieci spotkają się we wrześniu. Dzieci uczestniczyły też we wspólnych zabawach sportowych razem ze starszymi kolegami i koleżankami. 

Skrzaty w kinie i w bibliotece

W dniu 7 marca grupa ?Skrzaty? wybrała się do kina Cinema 3D w Galerii Tęcza w Kaliszu z okazji Dnia Kobiet. Bajka pt. ? Wyfrunięci? to opowieść o pełnej przygód podróży na Jamajkę. Barwna i zabawna historia bardzo podobała się uczestnikom naszego wyjazdu. Po projekcji filmu udaliśmy się wszyscy do Publicznej Biblioteki Pedagogicznej Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu. Dzieci wzięły udział w zajęciach popularyzujących czytelnictwo wśród najmłodszych. Podczas zajęć dzieci słuchały wiersza Juliana Tuwima pt. ? Lokomotywa? czytanego przez Panie bibliotekarki i uzupełniały wagony ilustracjami według kolejności. Następnie kolorowały na koszulkach pisakami bohatera z różnych bajek np. Binga, Kubusia Puchatka, Prosiaczka mogły również narysować swój własny rysunek. Dodatkową atrakcją zajęć było zwiedzanie biblioteki, oglądanie działów z książkami oraz tych miejsc, które są niedostępne dla innych czytelników ( wielkiego magazynu z książkami oraz pomieszczenia gdzie książki dostają ?drugie życie?. Uśmiechnięte buzie były potwierdzeniem dobrze spędzonego dnia. 

Dnia 8 marca chłopcy wręczyli dziewczynkom śliczne doniczkowe kwiaty nie zapominając o życzeniach w tym wyjątkowym dniu. 

Dzień Babci i Dziadka

Babcia i Dziadek to słowa, którew każdemu kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre. Dlatego też 26 stycznia 2024 roku do sali OSP zawitało mnóstwo wspaniałych gości, a byli to Babcie i Dziadkowie naszych przedszkolaków. Razem uczciliśmy to wspaniałe i miłe świeto. Dzieci pod czujnym okiem wychowawczyń zaprezentowały wiersze, piosenki oraz tańce, które pilnie ćwiczyły na tą uroczystość. Starszaki zaprezentowały skecz ?Babcia i dziadek - historia prawdziwa?. 

W przepięknej scenografii oraz wyjątkowej atmosferze, wnuczęta wspaniale wystąpiły przed bliskimi, następnie przedszkolaki zaprosiły babcie i dziadków na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców, aby w szczególny sposób okazać swoim bliskim szacunek i po raz kolejny podziękować za miłość, cierpliwość i zrozumienie.

To była naprawdę wyjątkowa uroczystości, pełna uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami.

Składamy podziękowania wszystkim, którzy pomagali przy organizacji tej wyjatkowej uroczystości. 

Tygryski ćwiczą karate

22 stycznia dzieci z grupy ?Tygryski? w ramach realizacji działań wspierających aktywność w zakresie rozwijania sprawności fizycznej i zdrowotnej, gościły pana Daniela Pakułę, trenera z Wielkopolskiego Klubu Karate Kyokushin w Malanowie. Dzieci dowiedziały się skąd wywodzi się karate, poznały podstawowe słowa w języku karateków, uczestniczyły w rozgrzewce i treningu, podczas którego mogły poczuć się choć przez chwilę karateką. Zajęcia były dla tygrysków wielką frajdą i wzbudziły wśród nich duże zainteresowanie. 

Zajęcia Karate opierają się przede wszystkim na treningu ogólnorozwojowym, kształtującym zdolności koordynacyjne, zwinnościowe oraz gibkościowe. Prowadzone podczas zajęć gry i zabawy ruchowe dostosowane są do możliwości i wieku dzieci.

Uczestnicy treningów, nie tylko wspaniale się bawią, ale poznają także podstawowe techniki Karate, rozwijają swój potencjał motoryczny i kształtują charakter.
Młodzi sportowcy sztuki Karate uczą się dyscypliny, punktualności i dokładności w wykonywaniu techniki i zadań ruchowych. Rozwijają się zarówno na płaszczyźnie fizycznej jak i emocjonalnej.

Serdecznie dziękujemy Panu Danielowi za wspólny trening. 
 

,,Każdy rodzaj sportu niesie ze sobą bogaty skarbiec wartości. Ćwiczenie uwagi, kształcenie woli, wytrwałości, odpowiedzialności, znoszenie trudu i niewygód, duch wyrzeczenia i solidarności, wierność obowiązkom- to wszystko należy do cnót sportowca?.

Jan Paweł II 

Krasnale w Wiosce Świętego Mikołaja

Dzieci z grupy Krasnale z okazji Mikołajek odwiedziły Świetego Mikołaja w jego Wiosce w Skansenie Bicz. Na miejscu przywitały ich Elfy, Bałwanki i Śnieżynki. Zwiedzanie rozpoczęły od domku Świętego Mikołaja, skąd Elfy zaprowadziły ich do pracowni, w której dzieci napisały lub narysowały swoje wymarzone prezenty. Kolejną atrakcją było robienie pierników, zabawy ruchowe, które umilały czas oczekiwania na upieczenie poerniczków. Punktem kulminacyjnym było spotkanie ze Świetym Mikołajem, wspólne tańce oraz kolędowanie. Na koniec dzieci miały okazje zobaczyć pocztę Mikołaja, dokąd trafiają wszystkie listy, a także zobaczyły zwierzęta  mieszkające w zagrodzie. 

Mikołajki

6 grudnia to dzień, na który czekają wszystkie przedszkolaki. Właśnie wtedy obchodzone są mikołajki. Każda z grup świętowała w inny sposób - jedni ubierali choinki, drudzy tropili Świętego Mikołaja po śladach zostawionych w sali, inni znajdowali listy i wskazówki zostawione przez ulubieńca dzieci. Święty Mikołaj zostawił dla naszych dzieci drobne upominki i obietnicę, że juz niebawem odwiedzi ich na dłużej?

Andrzejki

29 listopada w naszym przedszkolu panowała magiczna atmosfera. wszystko za sprawą Andrzejek, podczas których dzieci próbowały przewidzieć swoją przyszłość. Dzień obfitował w wiele niespodzianek, wróżb, zabaw, czarodziejskich zaklęć i magicznych przedmiotów. 

Wycieczka do fabryki bombek

5 grudnia dzieci z grupy Gumisie oraz Skrzaty wybrały się na wycieczkę do gnieźnieńskiej fabryki bombek Kadpol. Była to świetna okazja do przekonania się na własne oczy, skąd biorą się i jak powstają te piękne ozdoby choinkowe. Dzieci zwiedziły fabrykę, oglądały proces wydmuchiwania bombek, malowania ich oraz ozdabiania. Dzieci otrzymały na pamiątkę bombkę z własnym imieniem. 

Joga w naszym przedszkolu

Pracując z dziećmi każdego dnia zauważamy problem z umiejętnością skupiania uwagi czy trudnością wyciszenia się. Dzieci często bywają rozdrażnione, pobudzone, przewrażliwione czy przebodźcowane. Holenderska terapeutka Eline Snel w swoich książkach opracowała prostą metodę ? Małej żabki? , która pomaga dzieciom odzyskać spokój i uważność. Metoda uważności przeznaczona jest dla wszystkich dzieci między 5 a 12 rokiem życia, aby uspokoić ich gonitwę myśli, zrozumieć i odczuwać swoje emocje, a także poprawić koncentracje. Postanowiliśmy wprowadzić krótkie ćwiczenia ? małej żabki? oraz elementy jogi dla dzieci i potrenować uważność przedszkolaków. Ćwiczenia uważności ? małej żabki? prowadzone są w czasie relaksu po obiedzie, a zabawy z elementami jogi w czasie wolnym po zajęciach dydaktycznych. Są one przedstawione dzieciom w formie zabaw, które stymulują prawidłowy rozwój psycho ? fizyczny, kreatywne myślenie oraz ukazują twórcze sposoby spędzania czasu wolnego. Jest to ?Zabawa w jogę?. Trzeba więc zapomnieć o dorosłej wersji jogi, w której kilka minut trwa się w asanach zachowując ciszę. Na jodze dla dzieci jest dobra zabawa, poznawanie swojego ciała, uśmiech i próby wsłuchiwania się w siebie. Joga w przedszkolu to harmonijne połączenie ruchu z relaksacją. Tak właśnie RUCHU, bo to on sprawia, że dzieci czują się spełnione i szczęśliwe. Trudno też o perfekcjonizm, lepiej zostawić go za drzwiami sali dla dzieci. Przygodę z Jogą dla dzieci mogą zacząć nawet najmłodsze, czteroletnie maluchy. Jest to wiek, w którym dziecko jest na tyle sprawne, żeby naśladować określone asany ? pozycje jogi. Wszystkie z poznawanych pozycji uczą koncentracji, utrzymywania równowagi, kontrolowania swojego ciała, a przede wszystkim dają dużo radości i śmiechu zwłaszcza w pozycji ? Pies z głową w dół? czy ? Superman?. W naszym przedszkolu zajęcia z jogi prowadzone są przez B. Chrostek.