Publiczne Przedszkole w Cekowie Kolonii


Galeria

Witamy w dziale galeria
 
 
 
W galerii znajdują się zdjęcia z uroczystości i wydarzeń przedszkolnych.

Zapraszamy do oglądania zdjęć i komentowania ich na naszej stronie.


Andrzejki

29 listopada w naszym przedszkolu panowała magiczna atmosfera. wszystko za sprawą Andrzejek, podczas których dzieci próbowały przewidzieć swoją przyszłość. Dzień obfitował w wiele niespodzianek, wróżb, zabaw, czarodziejskich zaklęć i magicznych przedmiotów. 

Wycieczka do fabryki bombek

5 grudnia dzieci z grupy Gumisie oraz Skrzaty wybrały się na wycieczkę do gnieźnieńskiej fabryki bombek Kadpol. Była to świetna okazja do przekonania się na własne oczy, skąd biorą się i jak powstają te piękne ozdoby choinkowe. Dzieci zwiedziły fabrykę, oglądały proces wydmuchiwania bombek, malowania ich oraz ozdabiania. Dzieci otrzymały na pamiątkę bombkę z własnym imieniem. 

Joga w naszym przedszkolu

Pracując z dziećmi każdego dnia zauważamy problem z umiejętnością skupiania uwagi czy trudnością wyciszenia się. Dzieci często bywają rozdrażnione, pobudzone, przewrażliwione czy przebodźcowane. Holenderska terapeutka Eline Snel w swoich książkach opracowała prostą metodę ? Małej żabki? , która pomaga dzieciom odzyskać spokój i uważność. Metoda uważności przeznaczona jest dla wszystkich dzieci między 5 a 12 rokiem życia, aby uspokoić ich gonitwę myśli, zrozumieć i odczuwać swoje emocje, a także poprawić koncentracje. Postanowiliśmy wprowadzić krótkie ćwiczenia ? małej żabki? oraz elementy jogi dla dzieci i potrenować uważność przedszkolaków. Ćwiczenia uważności ? małej żabki? prowadzone są w czasie relaksu po obiedzie, a zabawy z elementami jogi w czasie wolnym po zajęciach dydaktycznych. Są one przedstawione dzieciom w formie zabaw, które stymulują prawidłowy rozwój psycho ? fizyczny, kreatywne myślenie oraz ukazują twórcze sposoby spędzania czasu wolnego. Jest to ?Zabawa w jogę?. Trzeba więc zapomnieć o dorosłej wersji jogi, w której kilka minut trwa się w asanach zachowując ciszę. Na jodze dla dzieci jest dobra zabawa, poznawanie swojego ciała, uśmiech i próby wsłuchiwania się w siebie. Joga w przedszkolu to harmonijne połączenie ruchu z relaksacją. Tak właśnie RUCHU, bo to on sprawia, że dzieci czują się spełnione i szczęśliwe. Trudno też o perfekcjonizm, lepiej zostawić go za drzwiami sali dla dzieci. Przygodę z Jogą dla dzieci mogą zacząć nawet najmłodsze, czteroletnie maluchy. Jest to wiek, w którym dziecko jest na tyle sprawne, żeby naśladować określone asany ? pozycje jogi. Wszystkie z poznawanych pozycji uczą koncentracji, utrzymywania równowagi, kontrolowania swojego ciała, a przede wszystkim dają dużo radości i śmiechu zwłaszcza w pozycji ? Pies z głową w dół? czy ? Superman?. W naszym przedszkolu zajęcia z jogi prowadzone są przez B. Chrostek. 

Dzień życzliwości

21 listopada obchodziliśmy w naszej placówce Światowy Dzień Życzliwości. Dzieci z grupy Tygryski przygotowały dla swoich młodszych koleżanek i kolegów przedstawienie pt.: ?Królewna Gburka?, które miało przybliżyć im, czym jest życzliwość. Z tym ważnym świętem związany był również konkurs wewnątrzprzedszkolny ?Jestem dobry?, którego wyniki ogłoszono po przedstawieniu. Bardzo dziękujemy za liczne prace, które wpłynęły do organizatorów konkursu. W naszej galerii prezentujemy zdjęcia z przedstawienia oraz zdjęcia prac konkursowych. 

Dzień Pluszowego Misia

24 listopada do naszego przedszkola zawitały dzieci wraz ze swoimi ukochanymi pluszakami. Wszystko za sprawą Dnia Pluszowego Misia, z którego cieszyło się każde dziecko. Tego dnia ukochane pluszaki towarzyszyły naszym milusińskim podczas wszelkich aktywności - dzieci gimnastykowały się z Misiami, organizowały dla nich przyjęcie, rysowały ich portrety, bawiły się z nimi, tańczyły i wiele, wiele innych..Nasze przedszkole odwiedził także Kubuś Puchatek wrfaz z małym ?co nieco? .

Dzień tolerancji

Dnia 16.11.2023 r. w naszym Przedszkolu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Promujemy w ten sposób szacunek, akceptację i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie. W grupach pedagodzy przedszkolni przeprowadzili zajęcia, podczas których dzieci uczyły się prawidłowych postaw społecznych, akceptowania odmienności innych ludzi, poszanowania cudzej godności oraz uczuć. W tym dniu Dzieci dowiedziały się czym jest tolerancja, wysłuchały treść bajki terapeutycznej o tolerancji pt. "Wyjątkowy słonik Kali" , próbowały odpowiedzieć na pytanie" "Co to jest tolerancja?", układały wyraz "tolerancja" z rozsypanki literowej, brały udział w zabawie ruchowej w której musiały dobierając się w pary przywitać się uściskiem i powiedzieć w czym są podobni do drugiej osoby. Na koniec wykonały grupową pracę plastyczną "Każdy inny -wszyscy równi "

Narodowe czytanie "Nad Niemnem"

8 września dzieci z grupy Gumisie wzięły udział w Narodowym Czytaniu dzieła Elizy Orzeszkowej pt "Nad Niemnnem" Dzieci wysłuchały fragmentu opowieści pt " Legenda o Janie i Cecyli" ( z tekstu oryginalnego dokonano wyboru fragmentów legendy tak, aby czas jej czytania dopasować do możliwości dzieci w wieku przedszkolnym. Po wysłuchaniu tekstu dzieci rozwiązały quiz oraz świetnie się bawiły przy opowieści ruchowej połączonej z ćwiczeniami artykulacyjnymi "Puszcza Jana i Cecyli".

W podziękowaniu za udział w narodowym czytaniu nasza placówka otrzymała list od Prezydenta RP wraz z egzemplarzem książki ?Nad Niemnem?. 

Innowacja "Kuchcikowo"

, WIELOZMYŁOWE KUCHCIKOWO. - innowacja pedagogiczna. Poznawanie kuchni świata wszystkimi zmysłami. Pierwsze zajęcia w grupie Gumisiów: KUCHNIA AMERYKAŃSKA. Dzisiaj dzieci świetnie się bawiły przyrządzając Pancakes i Bannana Bread. Gumisie poznały podstawowe zasady organizacji pracy w kuchni, dowiedziały się o przestrzeganiu zasad BHP, poznały podstawowe informacje o Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Dowiedziały się do czego służy przepis i nauczyły się posługiwać obrazkowy przepisem na potrawę.

Przedszkolaki na spektaklu "Calineczka"

Dzieci z naszego przedszkola dostały zaproszenie na spektakl ?Calineczka?. Przedstawienie przygotowały dzieci z kółka aktorskiego Szkoły Podstawowej im. A. Chodyńskiego w Cekowie - Kolonii. Pod przewodnictwem pani Izabeli Skoniecznej - Przybył młodzi aktorzy przygotowali piękną scenerię, kostiumy, charakteryzację. Dzieci z wypiekami na twarzy oglądały interpretację baśni. Aktorzy dostali gromkie brawa. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i docaniamy trud włożony w przygotowanie tak pięknego przedstawienia. 

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA PSYCHICZNEGO

10 Października w grupach Krasnale, Skrzaty oraz Tygryski obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Dzieci w tym dniu mogły przynieść swoją ulubioną przytulankę. Podczas zajęć przedszkolaki rozpoznawały i nazywały emocje. Nazywały zachowania wywołujące złość oraz przygotowały wraz z pedagogiem ? pudełko złości? pełne przedmiotów, które pomogą rozładować złość w kryzysowej sytuacji ( gazety do darcia, folia bąbelkowa, piłeczki antystresowe do ściskania, poduszka w którą można wykrzyczeć złość) . Nauczyły się również podczas ćwiczeń oddechowych ?oddechu lwa? ? prostego ćwiczenia oddechowego, które pomaga pozbyć się stresu i negatywnych emocji.

Zdrowie psychiczne to jeden z aspektów naszego ogólnego zdrowia. Jest równie ważny jak zdrowie fizyczne. Według Światowej Organizacji Zdrowia ( WHO) zdrowie psychiczne to pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka.

Pamiętajmy, że troszczenie się o zdrowie psychiczne dziecka jest ważne na każdym etapie jego rozwoju.


 


 

Tygryski w kinie

Dnia 5 października dzieci z grupy Tygryski wybrały się do kina. Był to wyjazd z okazji Dnia Chłopca, jednak nie była to taka zwyczajna wizyta w kinie, ponieważ dzieci miały okazję zwiedzić kino ?od kuchni?. Na miejscu grupę przywitała sympatyczna Pani przewodnik, która najpierw zabrała dzieci do kas, gdzie dokonaliśmy zakupu biletów na wybraną bajkę. Następnie dzieci smakowały dwa rodzaje popcornu - solony i karmelowy. Potem pani przewodnik zabrała Tygryski do pomieszczenia, w którym wyświetla się bajki lub filmy. Dzieci zwiedziły także biuro kierownika kina, sprawdziły, jak działa monitoring, rozmawiały przez walkie - talkie z pracownikami, a także zobaczyły, gdzie w kinie przechowywany jest popcorn. Na końcu odbył się seans, podczas którego dzieci obejrzały bajkę ?Jeżyk i przyjaciele?. Na koniec wizyty każde dziecko otrzymało certyfikat oraz naklejkę prawdziwego kinomana. 

35 lecie przedszkola

13 październik 2023 r. to nie tylko dzień, w którym obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej w naszym przedszkolu. Tego dnia świętowaliśmy jubileusz 35 lecia naszej placówki. Jubileusz uczciły z nami dzieci, rodzice, absolwenci, a także zaproszeni goście. Tym razem w części artystycznej nie uczestniczyły dzieci, a pracownicy przedszkola. Przygotowali dla zebranych przedstawienie pt.: ?Wioska smerfów?. Dzieciom występy bardzo się podobały, było mnóstwo śmiechu, radości, a nawet owacje na stojąco. Na takiej uroczystości nie zabrakło także pysznego tortu oraz  głośno zaśpiewanego ?Sto lat?. 

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim za przybycie, za wszelką pomoc w realizacji naszego przedstawienia. Przede wszystkim dziękujemy pracownikom, którzy włożyli mnóstwo wysiłku w przygotowanie występu. 

Ten dzień pozostanie w pamięci dzieci, gości, a przede wszystkim pracowników na wiele lat.

Dzień Kropki

15 września dzieci z naszego przedszkola obchodziły  Międzynarodowy Dzień Kropki. Celem Międzynarodowego Dnia Kropki jest wzbudzenie u dzieci kreatywności, pomysłowości i zachęcenie ich do tworzenia, działania.

Dzień Kropki jest to dzień odwagi i zabawy. Tego dnia nasze zabawy wypełnione były kolorowymi kropkami.

Na zajęciach poznaliśmy genezę tego święta. Dzieci uważnie wysłuchały opowiadania, jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Historia ta uświadomiła przedszkolakom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności, TALENT.

Tego dnia również dostrzegaliśmy kropki tam, gdzie wcześniej nikt na nie nie zwracał uwagi.Ten dzień był kolorowy, kropkowy i radosny 

Dzień Przedszkolaka

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka został uchwalony przez Sejm RP we wrześniu 2013 roku. Święto ma podkreślać ogromne znaczenie edukacji przedszkolnej w rozwoju dzieci oraz popularyzować nowoczesne wychowanie przedszkolne. Służy także integracji przedszkoli z różnych regionów kraju z osobami, instytucjami, które mają wpływ na wizerunek i jakość funkcjonowania placówek przedszkolnych. Dodatkowo dostarcza dzieciom okazji do świętowania, zabawy i czerpania radości z bycia przedszkolakiem. 

Europejski Tydzień Sportu w grupach: Tygryski, Skrzaty, Krasnale, Gumisie oraz Smerfy

Europejski Tydzień Sportu jest inicjatywą Komisji Europejskiej mającą promować sport i aktywność fizyczną w całej Europie. Ta ogólnoeuropejska kampania realizowana pod hasłem #BeActive (Bądź aktywny) ma zachęcić przedszkolaków do aktywnego trybu życia w ciągu obchodów Tygodnia oraz przez cały rok. powie!? w ramach Europejskiego 

W ramach Europejskiego Tygodnia Sportu w dniach od poniedziałku do piątku 25-29 września w Publicznym Przedszkolu w Cekowie-Kolonii były prowadzone zajęcia sportowe we wszystkich grupach wiekowych o zróżnicowanym poziomie trudności w zależności od wieku. Dzieci brały udział w: aktywnościach fizycznych na powietrzu (rzut piłeczką/workiem do celu (wiadra, obręczy) , chodzenie z woreczkiem na głowie z punktu A do punktu B,zabawy z chustą animacyjną ( zmień miejsce, kto lubi itp., slalomy biegowe, przeciąganie liny, zabawy muzyczno-ruchowe, tory przeszkód z wykorzystaniem pachołków, krążków, obręczy, szarf, kół hula hop, worków do skakania, woreczków gimnastycznych, kamieni sensorycznych, rozgrywki piłkarskie w piłce nożnej itp. W starszej grupie wiekowej na Orliku przy Szkole Podstawowej im. Adama Chodyńskiego w Cekowie-Kolnii zorganizowano Wydarzenie pt. ? Sport to zdrowie, każdy Ci to powie!? . Grupa Skrzaty oraz Tygryski zintegrowały się w tym dniu z klasą pierwszą Szkoły Podstawowej w Cekowie-Kolonii. Głównym celem tego wydarzenia było promowanie aktywnego stylu życia podczas zabaw ruchowych na świeżym powietrzu, rozwijanie małej i dużej motoryki koncentracji i koordynacji, szerzenie zasad fair-play, zdrowej rywalizacji i współpracy. Po krótkiej rozgrzewce i zabawach integracyjnych dzieci podzielone zostały na mieszane drużyny i wzięły udział w wyścigu rzędów oraz sprawnościowym torze przeszkód składającym się z wielu etapów. Wszyscy pokonywały przeszkody z ogromnym zaangażowaniem i uśmiechem na twarzy. Następnie chętne dzieci zagrały mini mecze piłki nożnej. Na koniec wszystkim uczestnikom zrobiono pamiątkowe zdjęcie i wręczono drobne upominki. 

Zakończenie roku

21 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku. Ten dzień zapamiętają szczególnie dzieci z grupy ?Tygryski?, które żegnały się z przedszkolem. Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor, która wyglosiła przemówienie. Następnie dzieci 5 letnie z grupy Gumisie pożegnały swoich starszych kolegów i koleżanki krótkim występem. Dzieci z grupy Tygryski rozpoczęły od uroczystego poloneza, po którym podziękowały wszystkim pracownikom przedszkola, koleżankom i kolegom oraz swoim rodzicom za wspólnie spędzone cztery lata. Każdy sześciolatek otrzymał na pamiątkę dyplom ukończenia przedszkola, książeczkę oraz drobny upominek. Życzymy naszym sześciolatkom wielu sukcesów i radosnych chwil w szkole!

Tygryski na warsztatach w Castoramie

Tygryski na warsztatach majsterkowo w Castoramie w Kaliszu. Dzieci z grupy Tygryski miały okazję wziąć udział w warsztatach majsterkowo organizowanych przez Castorama Majsterkowo. Castorama od lat rozbudza u najmłodszych pasję do majsterkowania, rozwija ich wyobraźnię i umiejętności manualne, a także zachęca do ochrony naturalnego środowiska. Dzieci podczas warsztatów z elementów drewnianych robiły samodzielnie wg instrukcji prowadzącego zabawkę - samolot. Musiały wykazać się sprawnością podczas sklejania i przybijania każdego z elementów, następnie mogły ozdobić swoje samoloty naklejkami , włóczką lub pisakami. Nie obyło się bez drobnego słodkiego poczęstunku w przerwie między zajęciami. Dzieci miały możliwość również zwiedzenia sektorów tematycznych całego sklepu oraz mogły zobaczyć jak wygląda praca magazyniera zwiedzając magazyn. Dzieciom bardzo podobały się warsztaty na zakończenie otrzymały pamiątkowe dyplomy i drobne upominki, które na pewno przydadzą się do szkoły. Warsztaty pokazaly dzieciom, że wspólne majsterkowanie to ciekawa alternatywa dla np. gier komputerowych. To również wspaniała okazja do kolekcjonowania miłych wspomnień na całe życie.