Dzień Kropki obchodzimy 15 września. Dlaczego właśnie wtedy? Tego dnia w 2003 roku na amerykańskim rynku wydawniczym pojawiła się książka dla dzieci o tytule ?The Dot? (ang. kropka) autorstwa Petera H. Reynoldsa. To historia małej Vashti, która nie wierzy w swój talent plastyczny, a dzięki subtelnej zachęcie nauczycielki najpierw rysuje małą kropkę, a z czasem zaczyna tworzyć coraz to ciekawsze dzieła. Książka ta uczy, zarówno dzieci jak i nauczycieli, że w każdym z nas drzemią jakieś talenty, trzeba je tylko wydobyć. A w przypadku dzieci twórczość i kreatywność nie powinna być ograniczana, wręcz przeciwnie.
Książka stała się niezwykle popularna, przetłumaczono ją na wiele języków, wydano miliony egzemplarzy. I tak w 2009 roku pewien amerykański nauczyciel zaproponował zaprzyjaźnionym szkołom oraz nauczycielom, by 15 września przeczytać wspólnie książkę ?The Dot?, a następnie oddać się radosnej twórczości razem z uczniami. Pomysł się przyjął, a po kilku latach opanował cały świat.
Dziś w wielu krajach 15 września, czyli Dzień Kropki, jest świętem kreatywności. Przedszkolaki i uczniowie w tym dniu tworzą przeróżne prace plastyczne, a motywem przewodnim jest właśnie kropka.