Publiczne Przedszkole w Cekowie Kolonii

Język angielski

Zabawy z językiem angielskim

8 zabaw po angielsku dla przedszkolaka

Domowa nauka angielskiego może uzupełniać naukę w przedszkolu. Nie musimy być native speakerami, ani metodykami, nie musimy nawet biegle mówić po angielsku, by wprowadzać językowe zabawy do naszych codziennych czynności. Niech to będzie „fun” dla całej rodziny. Nawet jeśli nasz angielski nie jest doskonały, z pewnością poradzimy sobie z prostymi zabawami, które oprócz utrwalania nowych słówek rozwijają twórcze myślenie, a przede wszystkim są świetną okazją do spędzenia aktywnego czasu z dziećmi.

Podczas wspólnej zabawy warto pamiętać o kilku zasadach:

  • dziecko może mieszać języki, nie musi odpowiadać wyłącznie po angielsku,
  • zamiast tłumaczyć reguły, pokażmy je włączając się do zabawy,
  • czas koncentracji uwagi jest proporcjonalny do wieku dziecka (dziecko w wieku 2- 4 lat potrafi skupić uwagę na okres 5 – 15 minut, w wieku 5 – 6 lat na około 20 – 30 minut),
  • warto zadbać o pozytywną atmosferę podczas zabawy, jest to jeden z czynników korzystnie wpływających na koncentrację,
  • warto ćwiczyć motywację wewnętrzną dziecka, podkreślając sens samego działania, a nie osiągnięcia i wyniki,
  • „Sky is the limit” – modyfikujmy zabawy dostosowując je do dziecka i nie bójmy się własnych pomysłów, 
  • przede wszystkim cieszmy wspólnie spędzonym czasem

Zabawa # 1 - Touch Green

Potrzebne będą: przedmioty codziennego użytku w różnych kolorach.

To prosta gra na poznanie kolorów. Mówimy „touch’” i podajemy konkretny kolor (np. „green”) a zadaniem dziecka jest znalezienie przedmiotu w wymienionym przez nas kolorze. Zabawę możemy modyfikować w dowolny sposób używając innych kategorii, np. kształtów (np. „touch something round”) lub części ciała (np. „touch your belly”)

Zabawa # 2 - Bingo

Potrzebne będą: kartka, kredki ewentualnie naklejki.

To dobra metoda nauki słówek zarówno dla dzieci, które nie potrafią jeszcze czytać, jak i dla tych starszych.

Przygotowujemy plansze (najlepiej kilka): na czystej kartce rysujemy 16 kratek pogrupowanych na 4 czwórki (po jednej grupie w każdym rogu). Możemy grupy odróżnić od siebie np. kolorem kratek. W pola wrysowujemy (dla starszych dzieci wpisujemy) różne proste obrazki np.: las, oko, miś, klocek, piłka itd. Dajemy dziecku kartkę i mówimy na głos zdania: „It’s an eye” albo „It’s a ball”. Dziecko zakreśla obrazki odpowiadające opisowi. Gdy zakreśli wszystkie cztery obrazki w jednej grupie, powinno zawołać Bingo! (Plansza Bingo do pobrania w wersji pdf)

Zabawa # 3 - Breakfast

Potrzebne będą: papier i kredki.

Prosimy dziecko, aby narysowało swoje ulubione śniadanie. Następnie nazywamy po angielsku wszystkie elementy rysunku. Potem „komponujemy” śniadanie dla innych członków rodziny, korzystając z nowego słownictwa i dodając kolejne nowe elementy. Ta zabawa może mieć kontynuację w świecie rzeczywistym: podczas codziennego przygotowania śniadania, angażujemy dziecko pytając, na przykład: Can you pass me some bread?; Would you like more milk? Can you help me?; I don’t like ham; With honey; Without butter; I’m fine, thank you.

Zabawa # 4 - Hopscotch, czyli gra w klasy

Potrzebne będą: kreda, kawałek asfaltu, trochę świeżego powietrza.

Kto z nas nie zna gry w klasy! Dzisiejsze przedszkolaki też się w to bawią. Możemy grę w klasy połączyć w naukę liczenia po angielsku. Wystarczy, że dziecko będzie skakało przez pola, licząc w tym języku. Możemy też zmienić nieco reguły i narysować w polach różne proste obrazki. Dziecko, doskakując do wylosowanego pola, nazywa wszystkie obrazki mijane po drodze.

Zabawa # 5 - Twister

Potrzebne będą: gra Twister lub (do samodzielnego wykonania gry) plansza ze strzałką (szablony można znaleźć w internecie, można też wykorzystać tarczę zegara do nauki godzin), cerata lub folia, kolorowe markery do rysowania pól na macie.

Znana gra towarzyska może być bardzo pomocna w nauce języka angielskiego – zwłaszcza, że angażuje w zabawę całe ciało. A to dzieci lubią najbardziej! Można tę grę wykorzystać do nauki kolorów, czyli grać tak jak w klasycznego twistera, podając jedynie nazwy losowanych pól po angielsku (np. „Right hand on the yellow. Left foot on the blue”). Ale możemy również pod poszczególnymi kolorami na macie poukrywać obrazki (lub proste zagadki), które dzieci odkrywają w czasie zabawy. Możemy je poprzyklejać do pól na macie grzbietami do góry lub wykonać grę twister samodzielnie od samego początku. Świetna zabawa dla całej rodziny gwarantowana!

Zabawa # 6 - Body parts

Potrzebne będą: własne ciało, ewentualnie przylepne karteczki.

Uczymy się części ciała poprzez zabawę, dotykając ich u siebie i wypowiadając zdanie (np. „That’s my nose”). Zachęcamy do tego dziecko. Możemy to robić, posiłkując się piosenkami, dostępnymi w Internecie.

Następnie wprowadzamy karteczki (dla starszych dzieci), na których są wypisane różne części ciała po angielsku. Przylepiamy je do dziecka, a potem dziecko przylepia je do nas. Ale najlepszy moment zabawy, to ten, gdy celowo popełniamy błędy. Pokazujemy ucho, mówiąc „That’s my bum”. Wówczas dziecko, prawdopodobnie zwijając się ze śmiechu, poprawia nas „No! That’s your ear!”.

Zabawa # 7 -  Shopping list 

Potrzebne będą: kartka papieru, kredki.

Jest to zabawa podobna do klasycznej obrazkowej listy zakupów sporządzanej wraz z dzieckiem, tyle że wzbogacona o angielskie słownictwo. Usiądźcie do stołu i wspólnie narysujcie listę zakupów. To świetna okazja, aby nauczyć się lub powtórzyć nazwy produktów. Następnie w sklepie prosicie dziecko, aby “odczytało” listę zakupów, nazywając obrazki.

Warto pamiętać, aby podczas sporządzania listy uwzględnić takie zakupowe potrzeby kilkulatka. Może być to też świetna okazja do rozmowy o tym, czego rodzina naprawdę potrzebuje, a co jest zbytkiem.

Zabawa # 8 - Mood calendar

Potrzebne będą: tablica i kreda.

Powieście w widocznym miejscu niewielką tablicę kredową. Narysujcie na niej tabelę podzieloną na dni tygodnia (Monday-Sunday). Dodajcie legendę, czyli buzie wyrażające emocje (mogą być wraz z opisem, ale niekoniecznie). Każdego dnia proście dziecko, aby narysowało buzię w rubryczce danego dnia tygodnia. Pomóżcie dzieciom, które nie potrafią jeszcze czytać, znaleźć odpowiednią rubryczkę. Zachęćcie je – najlepiej na własnym przykładzie – żeby powiedziało jak się dzisiaj czuje, np.: rodzic mówi: I feel happy. What about you?, dziecko odpowiada: I feel happy, too.

To doskonały sposób także na rozmowę o dziecięcych emocjach. Niekiedy, nawet dzieciom, łatwiej jest mówić o swoich uczuciach w obcym języku, bowiem zaangażowanie intelektualne dystansuje je wówczas do przeżywanych rozterek. W niedzielny wieczór możecie użyć tej tablicy, żeby porozmawiać o kończącym się tygodniu, jego smutkach i radościach i o tym, co się zmieniło w życiu dziecka. A w poniedziałek zmażcie tablicę i zacznijcie od nowa!

Tekst powstał przy współpracy z www.helendoron.pl

Źródło: 8 zabaw po angielsku dla przedszkolaka (dziecisawazne.pl)

 

Zabawy sensoryczne na zajęciach języka angielskiego

                           w przedszkolu

 

Przygotowanie zajęć języka angielskiego dla młodszych przedszkolaków nie jest sprawą prostą. W większości przypadków anglista jest nauczycielem, który przychodzi do grupy na chwilę, kilka razy w tygodniu. Małe dzieci, które nigdy nie miały do czynienia z językiem obcym, mogą stracić poczucie bezpieczeństwa w sytuacji, gdy zupełnie nowa osoba zacznie mówić do nich w niezrozumiały sposób. Sposobem na „oswojenie” zajęć językowych jest zaangażowanie małych uczestników w zabawy sensoryczne.

Przykłady zabaw
Five little monkeys – zabawa z wytłaczankami
Do zabawy należy przygotować dla każdego dziecka: wytłaczankę po jajkach, klocki (pięć małych, jeden duży). Małe klocki to małpki, duży to krokodyl, wytłaczanka po jajkach to sceneria wydarzeń: zagłębienia są drzewami, a wieczko – jeziorem, w którym pływa krokodyl. Nazwijmy wszystkie elementy po angielsku: Look at this big block, this is Mr. Crocodile itd. Dzieci układają wszystkie elementy w swojej wytłaczance i zaczynamy opowieść:


Five little monkeys jumping in a tree
Teasing Mr. Crocodile ”You can’t catch me!”
Along comes Mr. Crocodile quiet as can be
and…snaps a little monkey out of that tree.


Podczas opowiadania nauczyciela dzieci manipulują klockami, przekładając je w odpowiednie miejsce – z drzewa małpki wskakują na grzbiet krokodyla (przekładamy je z jednego miejsca w drugie). Opowieść zaprezentowana dzieciom w ten sposób zyskuje nowy wymiar – staje się wesołą zabawą, której może doświadczyć każdy uczestnik zajęcia. Klocki znajdziemy w każdej sali przedszkolnej, natomiast wytłaczanki po jajkach są tanie i dostępne. Poza tym wykorzystanie tego typu materiałów wspaniale rozwija wyobraźnię dzieci oraz ich sprawność manualną

On the farm – pluszaki sensoryczne
Każdy z nas zna pluszowe zabawki, których niektóre części mają dodatkowe obciążenie. Są one zazwyczaj wypełnione materiałem przypominającym kaszę, który przyjemnie przesuwa się w różnych kierunkach. Możemy w ten sposób wypełnić wnętrze kilku maskotek. Wyjmujemy wypełnienie w wybranym miejscu i zastępujemy je np. ryżem. W ten sposób możemy obciążyć łapy, głowę lub brzuch pluszaka. Tak przygotowane zabawki są bardzo ciekawą alternatywą dla kart obrazkowych. Podczas zabawy dzieci muszą użyć zmysłu dotyku, by odnaleźć zabawkę, o której mówi nauczyciel.
Gotowi? Zaczynamy zabawę! Powiedzmy dzieciom, że będą bawić się zabawkami, których wybrane części ciała są cięższe i inne w dotyku niż pozostałe. Włączmy spokojną muzykę, ustalmy zasady zabawy i zaprośmy przedszkolaki do dotykania przedmiotów. W dalszej części zabawy – przypomnijmy nazwy części ciała po angielsku i zastanówmy się wspólnie, który pluszak miał cięższą główkę, który zaś nogi

A jar full of emotions – nawlekamy korale
Gdy uczymy się nazywać uczucia po angielsku, możemy wykorzystać kolorowe korale. Każdej karcie przedstawiającej daną emocję przyporządkujmy kolor, który odnajdziemy w naszym zestawie koralików.

Dzieci siadają w kręgu. Na środku wysypujemy korale i ustalamy, który kolor oznacza dane uczucie. Podczas zabawy możemy posłuchać spokojnej muzyki. Ta zabawa ma dzieci wyciszyć, skłonić do refleksji nad własnymi odczuciami. Każdy wybiera koralik odpowiadający temu, jak się czuje i nazywa po angielsku swoje emocje. Dzieci kolejno nawlekają koraliki na grubą nić, tworząc „sznur uczuciowych korali”. Od razu widać, jak czuje się grupa. Takie korale mogą wisieć na tablicy przez cały dzień. Dzieci będą przeliczać kolory uczuć, nazywać je po angielsku. Gdy korale wrócą do słoja i będzie się nimi można pobawić podczas swobodnej zabawy, dzieci z pewnością stworzą kolejny „uczuciowy” naszyjnik.

Ice Cream Shop – lodziarnia
Zabawa w lodziarnię bardzo szybko stała się jedną z ulubionych aktywności moich podopiecznych. Stworzenie pudełka sensorycznego z lodami było bardzo proste. Zgromadziłam materiały, które realnie służą do serwowania lodów – kubeczki, łyżki, pudełka na posypki. Lodami były kolorowe pomponiki. Wszystko zgromadziliśmy w ładnie podpisanym koszyczku i gotowe! Podczas zabawy dzieci przeliczały gałki lodów, nazywały kolory lub smaki lodów po angielsku. Odgrywaliśmy również proste scenki w języku obcym:

– Can I have an ice-cream?
– Yes, you can.
– (Yellow), please.
– Here you are.
– Thank you.

 

Dodatkowe korzyści z tej zabawy to rozwijanie percepcji wzrokowej, doskonalenie chwytu dłoni i kształtowanie zręczności podczas przenoszenia drobnych elementów na łyżeczce.

 

 W przedszkolu dzieci  poznają  język angielski w trakcie czynności, które zwiększają ich sprawność fizyczną, koordynację ruchową, małą motorykę, umiejętności manipulacyjne oraz organizację doznań zmysłowych napływających przez receptory. Dzięki różnorodnym doświadczeniom oraz wyzwaniom, które stawia się  przed dziećmi, stają się one bardzo otwarte oraz kreatywne. W związku z tym, że język angielski pojawia się nie tylko podczas zajęć językowych, ale jest też elementem swobodnych zabaw, dzieci bardzo dobrze przyswajają sobie wprowadzane struktury.

 

Żródło: Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji /https://jows.pl/artykuly/zabawy-sensoryczne-na-zajeciach-jezyka-angielskiego-w-przedszkolu

 

It`s Christmas time 

 

Święta zbliżają się wielkimi krokami. Zaczynamy myśleć o dekoracjach, prezentach i bożonarodzeniowych zajęciach. Oprócz klasycznych elementów, takich jak choinka czy Święty Mikołaj, warto zapoznać dzieci ze świątecznymi zwyczajami brytyjskimi.

Dzień polskiej Wigilii, 24 Grudnia, w Wielkiej Brytanii nie jest tak bardzo świąteczny jak w Polsce. Kiedy my po kolacji rozpakowujemy prezenty, brytyjskie dzieci wieszają na kominku lub przy swoich łóżkach sporych rozmiarów skarpety, w których następnego dnia rano odnajdą upominki. Uroczysty posiłek odbywa się dopiero następnego dnia, podczas którego nie może zabraknąć aromatycznego indyka oraz strzelających Christmas crackers. Tradycją, która u nas się nie przyjęła, są wesołe świąteczne swetry. Te elementy stały się dla mnie punktem wyjściowym przy planowaniu bożonarodzeniowych zajęć.


 

„Świąteczne pierniczki”- ulubiona zabawa naszych przedszkolaków

Wybieramy  pierniczka; jeśli nie ma takiej możliwości można wybrać klocek i umówić się z dziećmi, że jest to „świąteczne ciasteczko”. 

Zabawa odbywa się do popularnej piosenki „Who took the cookie from the cookie jar” 

https://www.youtube.com/watch?v=OzKY5YHnOTg

„10 little elves” – piosenka i zabawa z liczeniem propozycja dla Smerfów i Krasnali ?

https://supersimple.com/song/ten-little-elves/

 

 „We wish you a Merry Christmas!” – piosenka i taniec

https://www.youtube.com/watch?v=1nouqd4Qjh4

We Wish You a Merry Christmas

Życzymy Ci wesołych świąt
We wish you a merry Christmas

Życzymy Ci wesołych świąt
We wish you a merry Christmas

Życzymy Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku
We wish you a merry Christmas and a happy new year

Dobra nowina, którą przynosimy Tobie i Twoim bliskim
Good tidings we bring to you and your kin

Życzymy Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku
We wish you a merry Christmas and a happy new year

Och, przynieś nam budyń figowy
Oh, bring us some figgy pudding

Och, przynieś nam budyń figowy
Oh, bring us some figgy pudding

Och, przynieś nam budyń figowy
Oh, bring us some figgy pudding

I przynieś to tutaj
And bring it right here

Dobra nowina, którą przynosimy Tobie i Twoim bliskim
Good tidings we bring to you and your kin

Życzymy Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku
We wish you a merry Christmas and a happy new year

Nie pójdziemy, dopóki trochę nie dostaniemy
We won't go until we get some

Nie pójdziemy, dopóki trochę nie dostaniemy
We won't go until we get some

Nie pójdziemy, dopóki trochę nie dostaniemy
We won't go until we get some

Więc przynieś to tutaj
So bring it right here

Dobra nowina, którą przynosimy Tobie i Twoim bliskim
Good tidings we bring to you and your kin

Życzymy Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku
We wish you a merry Christmas and a happy new year

Wszyscy lubimy nasz figowy budyń
We all like our figgy pudding

Wszyscy lubimy nasz figowy budyń
We all like our figgy pudding

Wszyscy lubimy nasz figowy budyń
We all like our figgy pudding

Ze wszystkimi dobrymi okrzykami
With all its good cheers

Dobra nowina, którą przynosimy Tobie i Twoim bliskim
Good tidings we bring to you and your kin

Życzymy Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku
We wish you a merry Christmas and a happy new year

Życzymy Ci wesołych świąt
We wish you a merry Christmas

Życzymy Ci wesołych świąt
We wish you a merry Christmas

Życzymy Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku
We wish you a merry Christmas and a happy new year

 

Źródło: https://www.wychowaniewprzedszkolu.com.pl/artykul/christmas-time 

 

HALLOWEEN

Halloween to nieodłączna część tradycji krajów anglojęzycznych. A dla dzieci? To niezapomniane spotkanie z kulturą krajów, w których używany jest język angielski. 

Nowa piosenka Super Simple Songs, która od razu wpada w ucho. Później cały czas można chodzić i śpiewać "go away, spooky monster, go away!"

A teraz po kolei. Nauka nowych słów

 

Go away, scary monster, go away. Go away!
Go away, scary monster, go away. Go away!
Go away, scary monster.
Go away, scary monster.
Go away, scary monster, go away. Go away!

Go away, spookyvampire, go away. Go away!
Go away, spookyvampire, go away. Go away!
Go away, spookyvampire.
Go away, spookyvampire.
Go away, spookyvampire, go away. Go away!

Go away, scarywitch, go away. Go away!
Go away, scarywitch, go away. Go away!

 

Link z piosenką:

https://supersimple.com/song/go-away/

 

ZABAWY

Whois the ghost? 

Jedno dziecko siada w środku koła, nauczyciel wyznacza ducha, którego zadaniem jest powiedzenie 'Whoooooam I?’ – tak jak duch. Dziecko siedzące w środku zgaduje kto jest duszkiem.

Można pobawić się z członkami rodziny w domu.

Whereis the ghost?

Chowamy w sali postać duszka, dzieci kolejno szukają naprowadzane przez pozostałych słowami warm- cold (odpowiednik zabawy ciepło- zimno).

 

Zabawy z miotłą

Dzieci podają sobie miotłę z ręki do ręki przy dźwiękach muzyki, kiedy muzyka ucichnie dziecko trzymające miotłę losuje z garnka wcześniej przygotowane zadanie, które musi wykonać.

Zabawy w grupach, lub z rodziną

Poniższe zabawy możemy wykorzystać w formie konkurencji, rywalizacji między dwoma zespołami.

 

Mumia

Dzieci w grupach obwijają jedno dziecko papierem toaletowym. Wygrywa ten zespół, który zrobi to dokładniej.

 

Trick ortricket

Kolejna konkurencja do rywalizacji między dwoma zespołami. Ukrywamy w sali cukierki, w różnych miejscach. Wyznaczamy pewien czas na znalezienie cukierków np. 3 minuty (czas odmierzamy kuchennym zegarkiem). Wszystkie dzieci szukają łakoci, po usłyszeniu dzwonka siadają w swoich zespołach i przy pomocy nauczyciela przeliczają ilość odnalezionych cukierków . Wygrywa ten zespół który odnajdzie najwięcej słodyczy.

Liczymy cukierki oczywiście w języku angielskim.

 

Przeprawa

Zabawę tę, również możemy przeprowadzić w formie rywalizacji między dwoma zespołami. Potrzebne będą dwie kartki papieru formatu A4.  Zadaniem uczestnika jest przejść całą długość sali lub pokoju stąpając tylko na kartki. W tym celu po wykonaniu jednego kroku trzeba się schylić, podnieść kartkę z tyłu, przełożyć ją przed siebie u uczynić następny krok. I tak aż do wyznaczonego punktu

Udanej zabawy!!!

 

Źródło:

Zabawy z angielskim.pl

Angielskie bajanie.pl

 

 

 


 

Joga dla dzieci w języku angielskim…nowość? Niekoniecznie. Zapraszam do przeczytania artykułu o wpływie jogi  w języku angielskim specjalnie dedykowanej dzieciom, która przeciwdziała stresowi doświadczanemu przez pospieszne życie. Poznajcie  korzyści płynące dla dziecka z praktykowania jogi! I to w języku angielskim! Na dole znajdują się filmiki, w których możecie Państwo podejrzeć jak się bawić z dzieckiem właśnie stosując jogę. 

Havefun!!!

 

JAK OCHRONIĆ DZIECI PRZED STRESEM

Nasze dzieci żyją w przyspieszonym świecie zapracowanych dorosłych, obowiązków szkolnych i wielu zadań dodatkowych. Otaczają je głośne miasta, elektronika i technologia. Często kumulacja tych czynników bywa stresująca dla dzieci i mimo, że są tętniące życiem, powoli tracą swoją wrodzoną radość i energię fizyczną.

Joga może pomóc przeciwdziałać tym presjom. Gdy dzieci uczą się technik relaksacyjnych i wewnętrznego spełnienia, mogą łatwiej stawiać czoła wyzwaniom życiowym. Joga w młodym wieku wzmacnia poczucie własnej wartości i świadomości ciała. Dzięki aktywności fizycznej, która nie jest nastawiona na konkurowanie z rówieśnikami, joga uczy dzieci współpracy i współodczuwania. Jest wspaniałym darem dla kształtowania się stabilnego kręgosłupa osobowościowego naszych dzieci.

 

KORZYŚCI PŁYNĄCE Z JOGI DLA DZIECI  

(angielski na sportowo:)

Dzieci czerpią ogromne korzyści z jogi. Zwiększa się elastyczność ich ciała, siła, koordynacja i świadomość fizyczna. Dodatkowo poprawia się koncentracja, poczucie spokoju i odprężenia. Na specjalnie dedykowanej JODZE DLA NAJMŁODSZYCH, dzieci ćwiczą, bawią się, łączą głębiej z wewnętrzną jaźnią i rozwijają świadomy związek z otaczającym je światem. Joga sprawia, że dzieci mają spokojną, stabilną i radosną energię wewnętrzną.

 

DZIECKO SILNE JAK LEW

Joga jest bezpośrednio związana ze światem przyrody. Wszystkie pozycje odwzorowują zachowanie roślin i ruchy zwierząt. Kiedy dzieci naśladują pozycje i dźwięki natury, mają szansę głębiej zrozumieć istotę przyrody i wyobrazić sobie przyjmowanie jej cech. Kiedy na przykład przyjmują pozę lwa (Simhasana), doświadczają nie tylko siły i zachowania lwa, ale także własnego poczucia wytrzymałości: kiedy być stanowczym, a kiedy się wycofać. Ruchy fizyczne wprowadzają dzieci do prawdziwego znaczenia praktykowania jogi: spójności, ekspresji i honoru dla siebie i swojej osoby w otaczającym świecie.

 

https://www.youtube.com/watch?v=1Ms94nrRzfc

 

https://youtu.be/4R8Bh5jy0bQ

 

źródło: AYA FLOW Language Center

 


Actions